Ralph Chaplin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ralph Chaplin
Ilustracja
Imię i nazwisko Ralph Hosea Chaplin
Data i miejsce urodzenia 30 kwietnia 1887
Ames County
Data i miejsce śmierci 22 marca 1961
Tacoma

Ralph Hosea Chaplin (ur. 30 kwietnia 1887 w Ames County[a] w stanie Kansas, zm. 22 marca 1961 roku[b] w Tacoma w stanie Waszyngton) – amerykański pisarz, artysta i działacz ruchu robotniczego.

Był synem farmerów Edgara Chaplina i Clary Bradford. W 1893 roku rodzina ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną przeniosła się do Chicago. Tam już w wieku siedmiu lat, widząc będące następstwem strajku zwolnienie ojca z pracy, zainteresował się socjalizmem, uczęszczał na spotkania partii socjalistycznej, dystrybuował na ulicach Chicago lewicowe broszury. W wieku trzynastu lat zakończył edukację w szkole i podjął pracę w studiu portretowym, która dała początek jego karierze artystycznej. W 1905 roku zawarł związek małżeński z Edith Medin.

Zafascynowany wypadkami rewolucyjnymi w Meksyku, wyjechał z kraju, podjął pracę w studiu portretowym w mieście Meksyk, związawszy się jednocześnie z braćmi Magón i innymi meksykańskimi rewolucjonistami. Po powrocie rozpoczął pracę w różnych związkach zawodowych, większość z nich była słabo płatna. Niektóre wczesne dzieła Chaplina zostały zrobione dla magazynu „International Socialist Review” i innych publikacji Charlesa Kerra.

Legitymacja IWW Chaplina

Przez dwa lata pracował w razem z Mother Jones aż do krwawych buntów górników w Kanawha County w latach 1912–1913. Doprowadziło to do napisania przez niego wielu poematów o tematyce robotniczej. Solidarity Forever został często śpiewanym hymnem.

Był aktywny w związku zawodowym Robotnicy Przemysłowi Świata (IWW) i został redaktorem wschodniego wydania pisma „Solidarity”. W 1917 roku wraz ze stu innymi związkowcami został aresztowany zgodnie z aktem Epsionage za unikanie poboru do wojska i dezercję. Podczas dwudziestoletniego pobytu w więzieniu napisał Bars And Shadows: The Prison Poems.

Po wyjściu nadal pracował na rzecz praw robotników. Bardzo rozczarowały go następstwa rewolucji w Rosji. Nie był też jednak zadowolony z liberalistycznej drogi obranej przez Nowy Ład. Chaplin utrzymał swoje stosunki z IWW i pracował w latach 1932–1936 jako redaktor ich gazety w Chicago, „Industrial Worker”. Zapobiegał komunistycznej infiltracji w amerykańskich związkach zawodowych.

Ostatecznie osiedlił się w mieście Tacoma w stanie Waszyngton gdzie wydawał robotnicze publikacje. Od 1949 roku aż do śmierci był kustoszem w Washington State Historical Society.

Przypisuje mu się stworzenie symbolu „dzikiego strajku”. Wpisanego w okrąg najeżonego czarnego żbika. Jest to jeden z symboli stosowanym w ruchu anarchistycznym.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Tak w życiorysie Chaplina, opracowanym w Washington State Historical Society. American National Biography podaje jako miejsce urodzenia Cloud County, w stanie Kansas – miasto oddalone o kilkanaście kilometrów na wschód od osady Ames County (por. bibliografia).
  2. Taką datę podaje nekrolog zamieszczony w piśmie „The Carpenter”. Odmienną i przypuszczalnie błędną datę – 23 maja 1961, podaje biogram zamieszczony w American National Biography (por. bibliografia).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]