Ransom E. Olds

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ransom E. Olds
Ransom Eli Olds
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 czerwca 1864
Geneva, Ohio
Data i miejsce śmierci 26 sierpnia 1950
Lansing, Michigan
Zawód, zajęcie inżynier, przedsiębiorca

Ransom Eli Olds (ur. 3 czerwca 1864 w Geneva, zm. 26 sierpnia 1950 w Lansing) − amerykański inżynier i przedsiębiorca, założyciel przedsiębiorstwa Oldsmobile.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ransom E. Olds urodził się 3 czerwca 1864 w Geneva w stanie Ohio. Był najmłodszym dzieckiem kowala Pliny’ego Fiska Oldsa i Sarah Whipple Olds, miał trzech braci i siostrę. Jego ojciec zajmował się budową i naprawą silników parowych. Ransom pomagał ojcu w pracy w jego warsztacie, a w młodości bawił się silnikami spalinowymi[1]. W 1887 zbudował swój pierwszy samochód − trójkołowy pojazd zasilany silnikiem parowym o maksymalnej prędkości 18 mil na godzinę. Początkowo rodzina mieszkała w Geneva, ale gdy Olds miał 22 lat przeniosła się do Lansing, gdzie ojciec otworzył duży warsztat[2]. Olds rzucił szkołę, ale wkrótce potem podjął naukę w Lansing Business College[1]. W 1893 roku rodzinna firma sprzedała czterokołowy samochód parowy klientowi w Indiach – był to pierwszy amerykański samochód sprzedany za granicę, jednakże statek wiozący produkt zatonął i klient nigdy nie otrzymał swojego zamówienia[2].

Już 1886 roku Olds otrzymał swój pierwszy patent na samochód zasilany benzyną i zaczął planować ich produkcję[2]. W 1896 roku zaczął sprzedawać własne jednocylindrowe i czterotaktowe silniki[1], a w 1897 roku przekształcił warsztat ojca w firmę Olds Motor Vehicle Company oraz uruchomił firmę Olds Gasoline Engine Works. Produkcja aut nie udała się, ale produkcja silników okazała się sukcesem[3]. W 1899 roku Olds zdobył wsparcie finansowe Samuela L. Smitha do utworzenia Olds Motor Works[2] i przeniósł się do Detroit, gdzie zaprojektował oraz rozpoczął produkcję popularnych aut Oldsmobile Curved Dash[3]. Wnoszący do przedsięwzięcia środki finansowe Smith został prezesem firmy, a Olds wiceprezesem i dyrektorem generalnym[2]. Dzięki niskiej cenie, łatwemu montażowi i modnemu wyglądowi, model sprzedawał się w dużych ilościach[3]. W pierwszych pięciu latach funkcjonowania firma sprzedała ponad 5000 aut, czyniąc Oldsmobile’a najlepiej sprzedającą się marką aut w Stanach Zjednoczonych[1]. W 1901 [3] Olds wynalazł i jako pierwszy wykorzystywał w produkcji linię montażową, którą także opatentował. Znany jako twórca linii montażowych Henry Ford uruchomił swoją dopiero w 1907, jednak jego konstrukcja była daleko bardziej wydajna niż linia montażowa Oldsa[1].

Kiedy wspólnik zaczął domagać się produkcji droższych aut[3], Olds sprzedał prawie wszystkie udziały w swojej firmie i założył nazwaną od swoich inicjałów REO Motor Car Company[1]. REO szybko stało się liderem rynku, ale gdy powstało General Motors, Olds utracił pozycję na rzecz konkurencji. Olds kierował firmą do 1915 roku, a potem zasiadał w radzie nadzorczej[2]. Był związany z firmą aż do przejścia na emeryturę w 1936 roku[1]. W 1915 roku Olds założył Ideal Power Lawn Mower Company[3].

Zmarł 26 sierpnia 1950 roku w Lansing i został pochowany na tamtejszym Mt. Hope Cemetery[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty z Mettą Ursulą Woodward Olds, miał trzy córki i syna[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Ransom E. Olds w bazie Notable Names Database (ang.)
  2. a b c d e f Ransom Eli Olds (ang.). FInd A Grave. [dostęp 2013-08-30].
  3. a b c d e f Ransom Olds (ang.). The Great Idea Finder. [dostęp 2013-08-30].