Ratowice (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ratowice
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat wrocławski
Gmina Czernica
Liczba ludności (III 2011) 958[1]
Strefa numeracyjna (+48) 71
Kod pocztowy 55-003
Tablice rejestracyjne DWR
SIMC 0873627
Położenie na mapie gminy Czernica
Mapa lokalizacyjna gminy Czernica
Ratowice
Ratowice
Położenie na mapie powiatu wrocławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wrocławskiego
Ratowice
Ratowice
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Ratowice
Ratowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ratowice
Ratowice
Ziemia51°02′02″N 17°16′09″E/51,033889 17,269167

Ratowice (niem. Rattwitz[2]) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Czernica.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie wrocławskim.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość Ratowice znajduje się we wschodniej części powiatu wrocławskiego i południowo-wschodniej części gminy Czernica. Położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 455. Leży na obszarze południowego układu przestrzennego sieci osiedleńczej gminy Czernica pełniącego funkcję zaplecza mieszkaniowego dla Wrocławia i Jelcza-Laskowic. Przez jej obszar przepływa rzeka Odra.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W latach 1809-1824 pracujący jako nauczyciel w ratowickiej szkole Baltazar Działas ułożył z inspiracji Jerzego Samuela Bandtkiego słownik dialektu dolnośląskiego, pt. „Zbiór wyrazów szląsko-polskich”[3], przechowywany obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej,
  • Miejscowość, obok funkcji mieszkalnej i usługowej, pełni rolę miejsca wypoczynku dla mieszkańców gminy, okolicznych miejscowości, w tym Wrocławia. Odwiedzana jest zarówno przez wędkarzy jak i rowerzystów i turystów pieszych.
  • W dolinie Odry występują duże i cenne przyrodniczo formy starorzeczy. Na jej terenie utworzono obszar NATURA 2000 Grądy Odrzańskie obejmujący obszar specjalnej ochrony ptaków oraz wskazano potencjalny obszar ochrony siedlisk Dolina Odry. Istnieje ponadto zalew z wyrobiskiem stanowiący nieformalny teren rekreacyjny. Wykorzystywany jest on jako kąpielisko, teren wędkarski.
  • Z racji położenia w obrębie aglomeracji wrocławskiej stale maleje znaczenie rolnictwa jako źródła utrzymania. W obrębie działalności gospodarczej dominują firmy osób fizycznych.
  • W miejscowości Ratowice zlokalizowany jest stopień wodny (na 227,4 km rzeki Odry) złożony z jazu klasy IV klapowego i śluzy żeglownej klasy III pociągowej, pojedynczej o wymiarach 180,0 x 9,6 m
  • W obrębie wsi Ratowice istnieje możliwość budowy przystani pasażerskiej dla statków turystycznych kursujących z Wrocławia w górę rzeki, a także budowa rzecznego portu towarowego dla barek przewożących materiały budowlane, nawozy, węgiel itp.[potrzebny przypis]
  • W miejscowości nagrywany jest serial Pierwsza miłość. Miejscowość odgrywa rolę serialowego Wadlewa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  2. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
  3. Jagiellonian Digital Library, jbc.bj.uj.edu.pl [dostęp 2017-12-03] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]