Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Państwo  Polska
Siedziba Zakopane
Data założenia 15 września 1952
Zasięg Polska
Prezes Zarządu Głównego Jan Łuszczewski
Nr KRS 0000156881
Data rejestracji 28 marzec 2003
brak współrzędnych
Strona internetowa
Stacja ratunkowa GOPR w Zieleńcu
Stacja ratunkowa GOPR w Międzygórzu

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski.

Powstało w 1952 w Zakopanem. Dnia 15 września tamtego roku przyjęty został regulamin i określona struktura GOPR[1]. W struktury te zostało wówczas także włączone Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

GOPR dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

GOPR obecnie, tak jak działający niezależnie TOPR, jest organizacją zamkniętą, czyli aby zostać ratownikiem GOPR-u, trzeba przejść intensywne szkolenie oraz testy i egzaminy kwalifikacyjne, które sprawdzają nie tylko umiejętności teoretyczne takie jak wiedza medyczna oraz topografia terenu, ale także kondycję fizyczną, umiejętność jazdy na nartach, itp.

Ratownicy GOPR-u pełnią 24-godzinne dyżury przez wszystkie dni w roku w swoich stacjach ratunkowych. Umieszczone są one zazwyczaj przy schroniskach, większych stacjach narciarskich oraz miejscach wytężonego ruchu turystycznego. Ratownicy dzięki sponsorom korzystają dzisiaj z nowoczesnego sprzętu ratowniczego, który znacznie usprawnia ich pracę, np. samochody terenowe, quady, skutery śnieżne, detektory lawinowe, GPS-y, itp.≠[2]

Ratowników GOPR-u można łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznym strojom – czerwonym lub czerwono-niebieskim polarom, kurtkom, spodniom.

Na stroju widnieje owalny symbol z błękitnym krzyżem pośrodku lub / oraz sam krzyż bezpośrednio na ubraniu wraz z podpisem GOPR. Na lewym ramieniu okalający, poziomy biało-niebiesko-biały pas.

W 2012 GOPR odznaczono Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego[3].

Obecnie GOPR tworzy 7 grup regionalnych:

W okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia 2017 na terenie polskich gór, od Sudetów po Bieszczady (z wyłączeniem Tatr) GOPR interweniował 614 razy[4].

Przyrzeczenie ratownicze[edytuj | edytuj kod]

Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym. Postanowienia statutu GOPR będę przestrzegał ściśle, polecenia Naczelnika, jego zastępców, kierowników wypraw i akcji będę wykonywał rzetelnie, pamiętając, że od mego postępowania zależy zdrowie i życie ludzkie. W pełnej świadomości przyjętych na siebie trudnych obowiązków i na znak dobrej woli, powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki Naczelnikowi potwierdzam.

Memoria[edytuj | edytuj kod]

  • Dnia 26 października 2007 roku Gimnazjum w Karpaczu przyjęło imię Ratowników Górskich
  • Dnia 25 maja 2007 roku Gimnazjum nr 1 w Świeradowie-Zdroju przyjęło imię Ratowników Górskich
  • W październiku 2007 roku Gimnazjum nr 23 w Katowicach przyjęło imię Ratowników Górskich
  • W dniu 29 kwietnia 2009 Szkoła Podstawowa nr 1 w Krynicy-Zdroju przyjęła imię Ratowników Górskich

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 65 LAT GOPR - UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE. ratownictwogorskie.pl. [dostęp 2017-10-29].
  2. a, gopr, 21 listopada 2016.
  3. Wykaz nadanych Medali Honorowych im J. TULISZKOWSKIEGO w 2012 roku. straz.gov.pl. [dostęp 2015-12-18].
  4. 614 interwencji w górach w sezonie letnim

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]