Plac Rabina (Tel Awiw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Izrael, Tel Awiw
plac Rabina
כיכר רבין
Centrum Tel Awiwu
Ratusz Tel Awiwu na Placu Rabina
Ratusz Tel Awiwu na Placu Rabina
Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa lokalizacyjna Tel Awiwu
plac  Rabinaכיכר רבין
plac Rabina
כיכר רבין
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
plac  Rabinaכיכר רבין
plac Rabina
כיכר רבין
Ziemia32°04′51,0″N 34°46′49,0″E/32,080833 34,780278
Pomnik Holocaustu na Placu Rabina

Plac Rabina (hebr. כיכר רבין, Kikar Rabin) jest placem, który znajduje się w osiedlu Centrum Tel Awiwu w Tel Awiwie, w Izraelu. Pierwotnie nosił on nazwę Placu Królów Izraela, jednak w 1995 nazwę zmieniono na obecną, oddając w ten sposób cześć zamordowanemu premierowi Icchakowi Rabinowi.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Plac znajduje się przy ulicy Ibn Gabirol, na południe od Ratusza Tel Awiwu. Ma kształt prostokąta, od którego odchodzą następujące ulice: w kierunku południowym Ibn Gabirol i Sederot Hen, w kierunku zachodnim Frishman, Gordon i Ben Gurion, w kierunku północnym Ibn Gabirol, w kierunku wschodnim Zeitlin, David HaMelech i Bloch.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie Brytyjskiego Mandatu Palestyny w miejscu tym znajdowały się sady. Gdy w latach 20. XX wieku Patrick Geddes opracował plan rozwoju Tel Awiwu, przewidział stworzenie w tym miejscu dużego placu publicznego. Dlatego pod koniec lat 40. rozpoczęto usuwanie sadu i przystąpiono do równania terenu pod budowę placu miejskiego. W północnej części planu znajdował się zbiornik ziemny do nawadniania sadu, który przebudowano w pierwszy basen kąpielowy w mieście. Korzystała z niego młodzież szkolna oraz różne stowarzyszenia sportowe.

W latach 50. architekt Menachem Cohena przygotował projekt Ratuszu Miejskiego, który miał powstać przy największym miejskim placu. Plac ten miał pełnić funkcje centralnego punktu dla imprez, zlotów, pokazów, festiwali i uroczystości państwowych odbywających się w mieście. Nad tym placem miała górować bryła nowoczesnego ratusza. Przebieg uroczystości politycy mogli obserwować z najwyższych pięter ratusza. Według pierwotnego planu, wejście do ratuszu miało znajdować się od strony placu.

Przed oddaniem ratusza do eksploatacji, w 1965 ukończono budowę placu. Podczas budowy ratusza zlikwidowano basen kąpielowy. W 1974 w południowej części placu wystawiono Pomnik Holocaustu.

Wykorzystanie placu[edytuj | edytuj kod]

Demonstracja poparcia Inicjatywy genewskiej, 2004
Parada Równości w Tel Awiwie, 2003

Na placu odbywają się liczne uroczystości państwowe, ale także wiece, festyny, targi lub różnorodne manifestacje.

Na placu znajduje się pomnik Holocaustu.

Historyczne wydarzenia na placu[edytuj | edytuj kod]

Stałe wydarzenia na placu[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]