Reebok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Reebok International Limited
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Massachusetts

Siedziba

Canton

Data założenia

1895 jako J.W. Foster and Sons

Forma prawna

Jednostka zależna

brak współrzędnych
Strona internetowa

Reebok International Limitedamerykańskie przedsiębiorstwo branży odzieżowej, zajmujące się produkcją obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych, od 2006 roku będące własnością koncernu Adidas AG. Jego nazwa pochodzi od gatunku południowoafrykańskiej antylopyridboka szarego (afr. Vaalribbok, ang. Grey Rhebok).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki Reebok International Ltd. sięgają rodzinnej firmy założonej w Wielkiej Brytanii przez biegacza Josepha Williama Fostera i jego ojca Josepha B. Fostera pod nazwą J.W. Foster and Sons Limited. Firma ta wyprodukowała buty noszone podczas letniej Olimpiady w 1924 przez biegaczy Harolda Abrahamsa i Erica Liddella, o których powstał film Rydwany ognia.

W 1958 roku dwóch wnuków założyciela: Jeffrey i Joseph założyli konkurencyjną firmę, która została nazwana Reebok. Pierwsza nazwa Mercury sports została zmieniona w 1960. Jej założyciele zaczerpnęli nową nazwę ze słownika, który Joe wygrał jako dziecko w wyścigu (było to południowoafrykańskie wydanie, stąd pisownia).

W 1979 dystrybutor artykułów sportowych Paul Fireman zauważył buty Reeboka na wystawie międzynarodowej. Wynegocjował licencję na dystrybucję w Ameryce Północnej i tego roku wprowadził trzy modele butów na rynek. Przy cenie 60 USD były to najdroższe buty z dostępnych w sprzedaży.

Popularność Reeboka wzrosła gwałtownie w roku 1982 po wprowadzeniu butów Freestyle przeznaczonych dla kobiet, na fali wzrostu popularności aerobiku.

Firma została przejęta przez grupę inwestorów na czele z R. Stephenem Rubinem z Pentland Industries i Paulem Firemanem, którzy założyli w Wielkiej Brytanii holding o nazwie Limelight Limited, przemianowany później na Reebok International Limited.

Przejęcia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2005 Adidas-Salomon AG, jeden z największych rywali Reeboka, zapowiedział przejęcie spółki za kwotę 3,8 miliarda USD. Do transakcji oficjalnie doszło 31 stycznia 2006 roku, choć prasa pisała już o tym 22 stycznia 2006 roku. Komisja Europejska nie wyraziła sprzeciwu w sprawie tej fuzji. Wartość transakcji szacuje się na 3,1 mld (około 4,4 mld USD). W 2021 Adidas podpisał umowę sprzedaży marki Reebok. Nabywcą jest Authentic Brands Group, która zgodziła się zapłacić 2,1 mld euro (2,46 mld USD). Authentic Brands Group jest właścicielem ponad 30 marek z takich sektorów jak moda, dom, rozrywka i odzież sportowa[1].

Rozwój logotypu[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Firmie zarzucany był wyzysk i nieprawidłowości w zakładach dostawczych[2].

W 2002 roku grupa 350 pracownic protestowała przeciwko tajlandzkiej firmie Bed and Bath Prestige Company produkującej dla takich koncernów jak Nike, Reebok, Adidas, Levi Strauss & Co. Firma ta zalegała z wypłatami i odszkodowaniami dla pracownic w wysokości ok. 400 tys. euro. Kobiety skarżyły się, że wymuszane na nich były nadgodziny, musiały pracować niezależnie od choroby czy ciąży. Na skutek protestów konsumenckich tajlandzkie ministerstwo pracy przyznało pracownicom częściowe odszkodowania[2][3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adidas sprzedał Reeboka za 2,1 mld euro, pb.pl
  2. a b Klaus Werner, Hans Weiss: Czarna lista firm. Intrygi światowych koncernów. Stargard Szczeciński: Hidari, 2009, s. 252. ISBN 978-83-61410-00-3.
  3. Bed & Bath, Thailand (ang.). Clean Clothes Campaign, 1 grudnia 2002 r. [dostęp 2009-11-04].
  4. Partial victory gained by the Bed & Bath workers (ang.). Clean Clothes Campaign, 1 stycznia 2003 r. [dostęp 2009-11-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]