Refleksologia (pseudonauka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Refleksologia, lub terapia "zonowa" – metoda terapii holistycznej. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów zwanych refleksami, które znajdują się na stopach, rękach oraz twarzy. Według zwolenników tej metody każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała. Według osób zajmujących się tą metodą poprzez uciskanie tych miejsc za pomocą kciuka i palców, poprawia się krążenie i stymuluje układ nerwowy, w celu uregulowania zaburzonych funkcji organizmu. Refleksolodzy twierdzą, że wspomaga się w ten sposób naturalny proces samoleczenia. Od 2005 roku refleksologia jest w Polsce zawodem.

Przyjęta zasada działania[edytuj]

Według refleksologii ciało ludzkie dzieli się na 5 par stref, zwanych zonami, które biegną od czubka głowy do stóp i rąk, gdzie znajdują swoje zakończenie w obszarach refleksów. Jeśli któryś z organów jest obecny w jednej lub dwu zonach, odpowiadający mu obszar refleksów można znaleźć w tej samej strefie na stopach. Kiedy uciskamy te miejsca, stymulujemy przepływ energii, która ma działać uzdrawiająco na znajdujące się w zonie narządy.

Refleksologia, będąc terapią holistyczną, opiera się na koncepcji, w której cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach. Zgodnie z tą teorią żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Dlatego też nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała prowadzi do tego, że pozostałe muszą pracować ciężej, żeby skompensować zaburzenia energii. Poprzez pracę na refleksach stóp refleksolog ma powodować usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne i doprowadzić organizm do naturalnego stanu równowagi energetycznej.

Nie ma dokładnej naukowej wiedzy na temat tego, jak uciskanie stóp może wpływać na inne organy wewnątrz poszczególnych stref.

Historia[edytuj]

Według zwolenników tej metody początki refleksologii sięgają starożytności. Malowidła znalezione w egipskim Grobowcu Lekarza w Sakkarze przedstawiają starożytnych terapeutów uciskających stopy i dłonie swoich pacjentów. Również Chińczycy korzystali z metody uciskania punktów na stopach wraz z zabiegami akupunktury.

Dzisiejszą refleksologię zapoczątkowała Eunice Ingham, która w latach 30. XX wieku rozpowszechniła tę metodę[1][2]. Kiedy po raz pierwszy się z nią zetknęła była pod tak wielkim jej wrażeniem, że zrezygnowała ze szpitalnego etatu i rozpoczęła praktykę prywatną jako refleksolog. Napisała następnie pierwszą książkę o refleksologii, by następnie otworzyć pierwszą specjalistyczną szkołę kształcącą refleksologów (w tym też czasie "terapia zonowa" została przemianowana na refleksologię). Ingham poświęciła 40 lat swego życia na praktykę i propagowanie tej metody leczenia. Zmarła w 1974 roku.

Krytyka[edytuj]

Zdobycie tytułu Dyplomowanego Refleksologa wymaga w Polsce przejścia trzech etapów szkolenia pod okiem nauczyciela zawodu, następnie dwóch warsztatów z udziałem nauczycieli zawodu oraz głównej założycielki Polskiego Instytutu Refleksologii. Dopiero wtedy Refleksolog podchodzi do egzaminu złożonego z niemal 400 pytań, głównie z anatomii[3].

Refleksologia jest przez wielu krytykowana również dlatego, że do leczenia wielu chorób nie potrzeba leków i operacji, a wystarczają zabiegi i zdrowa dieta spożywcza.

Mapa stóp[edytuj]

Przykład mapy stóp, pokazującej obszary, które według refleksologów korespondują z organami znajdującymi się w strefach, "zonach" ciała. Istnieje podobna mapa pokazująca te pozycje na wewnętrznych częściach dłoni.

Foot chart1.png
       Mózg        Żołądek
       Zatoki        Śledziona
       Głos        Wątroba
       Przysadka        Pęcherzyk żółciowy
       Szyja i Gardło        Nadnercza
       Oczy        Trzustka
       Uszy        Nerka
       Pacha        Moczowód
       Ramię i Ręka        Pęcherz moczowy
       Płuco i Pierś        Jelito grube
       Serce        Jelito cienkie
       Tarczyca i Oskrzela        Kość ogonowa
       Splot słoneczny        Nerw kulszowy
       Przepona        Kępki Peyera
       Wyrostek robaczkowy  

Przypisy

  1. Patricia Benjamin. Eunice D. Ingham and the development of foot reflexology in the U.S.. „American Massage Therapy Journal”, 1989. 
  2. Massagenerd.com Presents History of Massage, Therapies & Rules (ang.). [dostęp 2007-10-12].
  3. Zarys etapów nauki - Polski Instytut Refleksologii, „Polski Instytut Refleksologii” [dostęp 2017-01-26] (pol.).

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Instytucje i organizacje

Strony o refleksologii