Przejdź do zawartości

Rejon bieżecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rejon bieżecki
Бежецкий район
Rejon
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Obwód

 twerski

Siedziba

Bieżeck

Powierzchnia

2810 km²

Populacja 
• liczba ludności


43 500

• gęstość

15,5 os./km²

Położenie na mapie obwodu twerskiego
Mapa konturowa obwodu twerskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Rejon bieżecki”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Rejon bieżecki”
57°47′N 36°42′E/57,783333 36,700000
Strona internetowa
położenie rejonu w obrębie obwodu twerskiego

Rejon bieżecki, ros. Бежецкий район – rejon w zachodniej Rosji, w obwodzie twerskim.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rejon, tak jak cały obwód twerski leży we wschodniej Europie, na terenie Niziny Wschodnioeuropejskiej.

Rejon bieżecki leży we wschodniej części obwodu twerskiego.

Powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Rejon ma powierzchnię 2810 km².

Teren ten stanowi dość płaska równina, stanowiąca część Niziny Wschodnioeuropejskiej. Powierzchnię rejonu stanowią głównie lasy, złożone przede wszystkim z drzew liściastych (głównie osiki, brzozy i olchy) z domieszką gatunków iglastych (najczęściej świerku). W lasach tych żyją m.in. dziki, łosie, zające i lisy.

Na terenie rejonu, na zajmujących sporą część powierzchni obszarach podmokłych występują także skupiska roślinności bagiennej. Na obszarze tym znajdują się ponadto torfowiska. Dużą część powierzchni stanowią grunty orne i pastwiska.

W rejonie znajduje się pewna liczba jezior, głównie pochodzenia polodowcowego. Przez obszar rejonu przepływają liczne większe i mniejsze rzeki i strumienie. Zbiorniki wodne obfitują w ryby, spośród których najważniejsze znaczebie dla gospodarki mają leszcze, jazie, szczupaki i okonie.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

W rejonie zamieszkuje ok. 43,5 tys. osób. Liczba ta w ostatnich latach spada w wyniku niskiego przyrostu naturalnego i emigracji zarobkowej do innych regionów Rosji, najczęściej dużych miast, zwłaszcza Moskwy.

Ponieważ wyjeżdżają głównie ludzie młodzi, średnia wieku mieszkańców rejonu jest dość wysoka.

Niemal całą populację rejonu stanowią Rosjanie. Większość ludności wyznaje prawosławie, istnieje także spora liczba niewierzących, pozostała po okresie przymusowej ateizacji za czasów Związku Radzieckiego.

Gęstość zaludnienia w rejonie wynosi 15,5 os./km².

Stolica i ośrodki osadnicze[edytuj | edytuj kod]

Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Bieżeck, liczące 27.381 mieszkańców (1 stycznia 2005 r.). Jest ono jedynym ośrodkiem miejskim na terenie rejonu.

Poza nim na obszarze tej jednostki podziału administracyjnego znajduje się 404 punkty osadniczych - większych i mniejszych wsi, liczących od kilku do kilkuset mieszkańców.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka rejonu, po rozpadzie ZSRR pogrążona jest w kryzysie.

Podstawowymi źródłami utrzymania dla mieszkańców rejonu jest praca w rolnictwie, przemyśle i usługach.

Głównym centrum gospodarczym i ośrodkiem przemysłowym na terenie rejonu jest jego stolica – miasto Bieżeck.

Także w innych większych ośrodkach osadniczych na terenie rejonu znajduje się drobny przemysł spożywczy, który stanowią niewielkie zakłady, zatrudniające po kilka - kilkanaście osób (jak piekarnie czy masarnie), produkujące głównie na rynek lokalny, a także niewielki przemysł włókienniczy (jak szwalnie) i budowlany.

Duże znaczenie w gospodarce rejonu odgrywa rolnictwo, któremu sprzyjają dość korzystne warunki klimatyczne i glebowe. Najczęściej uprawiane są rośliny pastewne, a także zboża, głównie pszenica i żyto, w mniejszym stopniu owies, a poza tym len, ziemniaki oraz warzywa, a także, na niewielką skalę - owoce.

Hodowla obejmuje głównie bydło a także trzodę chlewną i drób.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład rejon wchodzi 14 mniejszych jednostek podziału terytorialnego – osiedli (ros. поселение), spośród których 13 stanowią osiedla wiejskie (obejmujące kilkanaście – kilkadziesiąt wsi), zaś 1 to osiedle o charakterze miejskim, obejmujące ośrodek administracyjny rejonu - Bieżeck.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

W rejonie panuje klimat umiarkowany ciepły, o charakterze kontynentalnym. Zima jest dość chłodna, lecz niezbyt długa, zaś lato długie i ciepłe (średnia temperatura lipca to +17 - + 18°C).

W rejonie notuje się dość wysoki poziom opadów (ok. 650 mm), głównie w postaci deszczu, którego największe nasilenie przypada na przełom lipca i sierpnia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]