Renny Harlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Renny Harlin
ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko

Renny Lauri Mauritz Harjola

Data i miejsce urodzenia

15 marca 1959
Riihimäki

Zawód

reżyser, producent filmowy

Strona internetowa

Renny Harlin, właśc. Renny Lauri Mauritz Harjola (ur. 15 marca 1959 w Riihimäki) – fiński reżyser i producent filmowy, znany jako twórca filmów akcji. Za współprodukcję filmu Historia Rose (Rambling Rose) odebrał w roku 1991 nagrodę Independent Spirit.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W branży filmowej aktywnie obecny jest od 1980 roku. Pierwszym poważnym filmem Harlina była Arktyczna gorączka (Born American, 1986), fińsko-amerykańska koprodukcja z Mikiem Norrisem, synem słynnego Chucka Norrisa, obsadzonym w roli głównej. Po reżyserii dwóch amerykańskich horrorów w roku 1988Więzienia (Prison) z Viggo Mortensenem i Koszmaru z ulicy Wiązów IV: Władcy snów (A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master) – został filmowcem hollywoodzkim. Prawdopodobnie najpopularniejszy jego film, Szklana pułapka 2 (Die Hard 2), powstał w 1990 roku i spotkał się z ogromnym sukcesem komercyjnym, inkasując na całym świecie kwotę 239,5 milionów dolarów. Inne produkcje Renny’ego Harlina to m.in.: Długi pocałunek na dobranoc (The Long Kiss Goodnight, 1996) z Samuelem L. Jacksonem i Geeną Davis w rolach głównych, Łowcy umysłów (Mindhunters, 2004) z Valem Kilmerem i Christianem Slaterem oraz Ślady zbrodni (Cleaner, 2007) z Edem Harrisem, Evą Mendes i Samuelem L. Jacksonem.

W latach 19931998 był małżonkiem aktorki Geeny Davis. Spotykał się także z byłą Miss Finlandii, Tarją Smur oraz Sarah Thackray, brytyjską dziennikarką.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]