Reprezentacja Grenlandii w piłce nożnej mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Reprezentacja Grenlandii w piłce nożnej
Przydomek Polar-Bamserne
(Polarne Pluszowe Misie)
Związek Football Association of Greenland / Kalaallit Nunaanni Isikkamik Arsaattartut Kattuffiat / Grønlands Boldspil-Union
Trener Grenlandia Jens Tang Olesen
Skrót FIFA GRL
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Mecze
Pierwszy mecz
 Wyspy Owcze 6:0 Grenlandia Grenlandia
Sauðárkrókur, Islandia; 02.07.1980
Najwyższe zwycięstwo
Grenlandia Grenlandia 16:0 Sark Sark
Sauðárkrókur, Islandia; 02.07.1980
Najwyższa porażka
 Wyspy Owcze 6:0 Grenlandia Grenlandia
Sauðárkrókur, Islandia; 02.07.1980
 Guernsey 6:0 Grenlandia Grenlandia
Hamnavoe, Szetlandy; 13.07.2005
Minorka Minorka 6:0 Grenlandia Grenlandia
Mariehamn, Wyspy Alandzkie; 29.06.2009
Strona internetowa

Piłkarska reprezentacja Grenlandii – amatorska drużyna piłkarska zrzeszająca mieszkańców duńskiego terytorium autonomicznego Grenlandii w Ameryce Północnej, która nie należy do Duńskiego Związku Piłki Nożnej. Drużyna kierowana jest przez Grønlands Boldspil Union (Grenlandzką Unię Piłkarską). Stadion reprezentacji nazywa się "Nuuk Stadion" i znajduje się w stolicy Grenlandii (2 tys. miejsc).

Trenerem jest Jens Tang Olesen. Wcześniej był nim Niemiec, Sepp Piontek, który prowadził już reprezentacje Danii i Turcji.

Grenlandia nie jest członkiem FIFA ani CONCACAF, ze względów klimatycznych wieczna zmarzlina, co uniemożliwia utrzymania się trawy na boisku do gry w piłkę nożną. Dlatego we wrześniu 2009 roku została ukończona i oddana do użytku pierwsza sztuczna murawa w Qaqortoq finansowana w ramach programu FIFA Goal, którą zatwierdził 13 września 2010 prezydent FIFA Joseph Blatter, co jest postrzegane jako ważny krok w kierunku członkostwa do tej Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej[1]. Nie uczestniczy w żadnych oficjalnych rozgrywkach międzynarodowych – nie gra ani w Złotym Pucharze CONCACAF, nie uczestniczy też w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata.

Jedynie od czasu do czasu rozgrywa nieoficjalne mecze piłkarskie, wyłącznie z narodowymi reprezentacjami krajów północnoatlantyckich (m.in. z Islandią oraz Wyspami Owczymi). Grała również w towarzyskim meczu piłkarskim z Tybetem (który również nie jest członkiem FIFA), wygrywając to spotkanie 4-1 (Kopenhaga, 30.06.2001).

W roku 2006 reprezentacja Grenlandii wystąpiła w pierwszej edycji FIFI Wild Cup – międzynarodowego turnieju piłkarskiego dla drużyn niezrzeszonych przez FIFA. Turniej w Hamburgu zakończył się dla Grenlandii już na rundzie grupowej, w której uległa reprezentacji Cypru Północnego 0:1 i drużynie Zanzibaru 2:4.

Według danych z 2006 roku w Grenlandii jest zarejestrowanych w sumie 4.000 (10% populacji) piłkarzy i 76 klubów piłkarskich

Według danych z 28 czerwca 2011 roku reprezentacja ta rozegrała 62 nieoficjalne mecze z czego wygrała 16, zremisowała 6 i przegrała 40[2].

Team 2009[3][edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Reprezentacje w piłce nożnej mężczyzn niezrzeszone w FIFA

Przypisy