Flaga Grenlandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Grenlandii
Jeden z odrzuconych projektów flagi

Flaga Grenlandii została zaprojektowana przez Thue Christiansena. Flaga składa się z dwóch pasów: białego na górze i czerwonego na dole, oraz dużej tarczy. Górna część tarczy jest czerwona, dolna biała. Jej lokalna nazwa w języku grenlandzkim to Erfalasorput, co oznacza "nasza flaga", ale Aappalaartoq (czerwony) jest także używany jako nazwa flagi grenlandzkiej i duńskiej (Dannebrog). Dziś mieszkańcy Grenlandii uznają zarówno Erfalasorput, jak i Dannebrog.

Historia[edytuj]

Idea posiadania własnej flagi po raz pierwszy powstała w 1973 roku, kiedy pięciu mieszkańców Grenlandii zaproponowało flagę z trzema pasami w kolorach: zielonym, białym oraz niebieskim. Z biegiem czasu gazeta zabiegała o jedenaście propozycji i badała opinię publiczną, aby wybrać pomysł najbardziej popularny wśród mieszkańców. Dannebrog był lepszy niż każdy inny. W 1978 roku, Dania uczyniła Grenlandię równoprawnym członkiem Królestwa Danii. Grenlandzki rząd otrzymał 555 propozycji nazwy i wyglądu flagi, w tym 293 zostało zaproponowane przez mieszkańców Wyspy. Obecna, czerwono-biała flaga została zaprojektowana przez Christiansena, pomysł ten wygrał z pomysłem zielono-białego nordyckiego krzyża przez głosy 14 do 11. Obecna flaga została uznana oficjalnie w 1985 roku. Ku czci dziesiątej rocznicy zatwierdzenia Erfalasorput, Grenlandzka Poczta wydała specjalne znaczki i ulotki.

Symbolika[edytuj]

Biały pasek reprezentuje lodowce i pokrywy śnieżne, natomiast czerwony, ocean; czerwone półkole fiordy, a białe górę lodową i zbity lód. Projekt jest także przypomnieniem wschodu słońca, częściowo zanurzonego i odbijającego się w morzu.

Zobacz też[edytuj]