Rewolucja siły ludu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rewolucja różańcowa)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Corazon Aquino
kard. Jaime Sin
Ferdinand Marcos

Rewolucja różańcowa – pokojowa rewolucja przeprowadzona w lutym 1986 na Filipinach, która obaliła dyktaturę Ferdinanda Marcosa.

Sytuacja przed rewolucją[edytuj]

W kraju od 1966 rządził prezydent-dyktator Ferdinand Marcos. Starając się umocnić swą pozycję Marcos zarządził przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Jego kontrkandydatem została namówiona do zaangażowania się w politykę przez arcybiskupa Manili kardynała Jaime Sina wdowa po zastrzelonym opozycjoniście Benigno AquinoCorazon Aquino.

W wyniku sfałszowania wyborów wygrał je Ferdinand Marcos. Na skutek narastającej korupcji i coraz większej skali łamania praw człowieka doszło do szeregu wystąpień społecznych i strajków. Najbardziej wojujące grupy opozycji rozpoczęły zbrojne wystąpienia partyzanckie. Partyzanci zgrupowali się w lewicową Nową Armię Ludową oraz separatystyczny Narodowy Front Wyzwolenia Moro i Islamski Front Wyzwolenia Moro. Konflikt partyzancki zapoczątkowany został w 1969 roku[1][2].

Rewolucja[edytuj]

Po wyborach minister obrony Juan Enrile, zastępca szefa sztabu generalnego gen. Fidel Ramos oraz kilkuset innych wojskowych otwarcie wypowiedziało posłuszeństwo Marcosowi i zamknęli się w siedzibie ministerstwa obrony – w forcie Aguinaldo przy Epiphanio de Los Santos Avenue. Dyktator wystosował 24-godzinne ultimatum: bezwarunkowa kapitulacja albo śmierć. W tej sytuacji buntownicy zatelefonowali po radę do kardynała Sina. Kardynał po 1,5-godzinnej modlitwie w kaplicy, za pośrednictwem katolickiego Radia Veritas (ówcześnie jedyne niezależne medium na Filipinach) zwrócił się do mieszkańców stolicy o pomoc w ochronie życia żołnierzy i przybycie w tym celu pod siedzibę ministerstwa. Poprosił również kilka zakonów kontemplacyjnych w Manili o post i modlitwę.

W ciągu kilku godzin po apelu kardynała na ulice wyszło ponad dwa miliony ludzi. Zebrani przed ministerstwem nieustannie odmawiali różaniec (co dało nazwę rewolucji). Odprawiono również msze święte.

Wysłani do stłumienia demonstracji żołnierze odmawiali wykonania rozkazów oraz często przyłączali się do manifestantów. Po przybyciu sprawdzonych jednostek, które miały rozpędzić tłum za pomocą gazu łzawiącego nastąpiła zmiana kierunku wiatru.

Demonstracja trwała 4 dni i noce.

Po demonstracjach[edytuj]

25 lutego 1986 roku Marcos i Aquino, niezależnie od siebie, ogłosili przejęcie władzy prezydenckiej. Jednak dotychczasowy dyktator pozbawiony poparcia armii, stanął w obliczu klęski. Kardynał Jaime Sin powstrzymał, rosnące przez ostatnie lata w siłę, skrajnie lewicowe bojówki przed zabiciem Marcosa oraz skłonił prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana do udzielenia azylu Marcosowi.

Ostatecznie władzę w kraju przejęła Corazon Aquino. Ferdinand Marcos uzyskał azyl w Stanach Zjednoczonych, gdzie trzy lata później zmarł.

Przypisy

  1. The Never Ending War in the Wounded Land: The New People’s Army on Samar. University of Calgary.
  2. Ivan Molloy. Revolution in the Philippines – The Question of an Alliance Between Islam and Communism

Bibliografia[edytuj]