Rezerwat przyrody Grafik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rezerwat przyrody Grafik – leśny rezerwat przyrody położony w południowo-wschodniej części województwa opolskiego, na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny, w pobliżu miejscowości Leśnica, Czarnocin i Lichynia. Założony w 1994 roku.

Opis[edytuj]

Powierzchnia całkowita rezerwatu wynosi 27,66 ha, pod ścisłą ochroną 27,43 ha. W rezerwacie dominuje 130-letni buk rosnący na grubej warstwie lessu, podatnego na erozję wodną. W rezerwacie wyróżniono dwa zbiorowiska leśne: kwaśną buczynę niżową (zbiorowisko chronione w Polsce ) i żyzną buczynę kwaśną. Występują tu również gatunki rzadkie i zagrożone w skali regionu.

Rezerwat Grafik obejmuje niewielką dolinę i wyróżnia się urozmaiconą rzeźbą terenu. Wśród wielu rosnących tu gatunków roślin występują również gatunki chronione. W rezerwacie występują również chronione grzyby. Najciekawszym z nich jest flagowiec olbrzymi. Występuje tu również wiele gatunków ptaków i ssaków, m.in.: myszołów, puszczyk, gołąb grzywacz, dzięcioł zielony, kuna leśna, jenot. W okolicach Czarnocina wybijają liczne źródła krystalicznej wody, z których wypływają wartkie strumyki wpadające do Łąckiej Wody.

Nazwa rezerwatu wywodzi się od znajdującego się w lesie kamiennego pomnika o tej samej nazwie. Na pomniku znajduje się napis "Filio", upamiętnia on tragiczne zdarzenie. W trakcie polowania syn hrabiego Renarda ze Strzelec Opolskich został śmiertelnie postrzelony.

Dojazd[edytuj]

Autobusem PKS z kierunku Strzelce Opolskie, Kędzierzyn-Koźle, Zdzieszowice. Pieszo z dworca PKP czarnym szlakiem na Górę Św. Anny i dalej ścieżką dydaktyczną z Góry Św. Anny do Zalesia Śląskiego prowadzącą przez rezerwaty Grafik i Boże Oko. Można dojechać samochodem na Górę Św. Anny lub do Zalesia i udać się ścieżka jw. Istnieje urządzona ścieżka z tablicami opisującymi rezerwat oraz miejsca odpoczynku wyposażone w siedziska i ławy. Zwiedzanie rezerwatu dla grup zorganizowanych po uprzednim zgłoszeniu w siedzibie Parku. Zwiedzanie jest bezpłatne.