Rezerwat przyrody Jezioro Dobskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Dobskie
Ilustracja
Wyspa Wysoki Ostrów na terenie rezerwatu
rezerwat krajobrazowy
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Data utworzenia 1976[1][2]
Akt prawny M.P. z 1976 r. nr 24, poz. 108, §8
Powierzchnia 1833,22 ha[1]
Położenie na mapie gminy wiejskiej Giżycko
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Giżycko
Jezioro Dobskie
Jezioro Dobskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Dobskie
Jezioro Dobskie
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Jezioro Dobskie
Jezioro Dobskie
Położenie na mapie powiatu giżyckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu giżyckiego
Jezioro Dobskie
Jezioro Dobskie
Ziemia54°05′42″N 21°37′18″E/54,095000 21,621667

Rezerwat przyrody Jezioro Dobskierezerwat krajobrazowy położony w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Giżycko, w leśnictwie Kamionki. Swoim obszarem obejmuje 1833,22 ha. W skład rezerwatu wchodzi Jezioro Dobskie wraz z czterema wyspami oraz część półwyspu Fuledzki Róg.

Został powołany zarządzeniem nr 15 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 16 stycznia 1963 roku początkowo pod nazwą „Głazowisko Fuledzki Róg”, a następnie dołączone zostały wyspy z rezerwatu „Wyspy na Jeziorze Dobskim i Kisajno”. Rezerwat utworzony został dla ochrony morenowego Jeziora Dobskiego oraz położonych na nim wysp: Gilmy, Lipki, Wyspy Heleny oraz Wysokiego Ostrowu (Wyspy Kormoranów).

Na wyspie Gilma znajduje się grodzisko.

Roślinność i zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

Na obszarze rezerwatu wyróżnia się cztery siedliskowe typy lasu: las świeży, las wilgotny, las mieszany bagienny i ols. Gatunkami panującymi w drzewostanach są olsza czarna, osika, lipa, brzoza brodawkowata i brzoza omszona, z domieszkami dębu, grabu, wierzby i wiązu. Większość leśnych zbiorowisk została zniekształcona przez działalność człowieka.

Chronione rośliny

Rośliny podlegające ochronie częściowej

Płaskie obniżenia terenu porastają zarośla, które w połączeniu ze zbiorowiskami trzcin i oczeretów otaczającymi wyspy i półwysep Fuleda stanowią dobre miejsca do przebywania i rozrodu ptaków wodnych. Jezioro oraz jego brzegi są też miejscem odpoczynku i żerowania ptaków przelotnych, w czasie ich wiosennych i jesiennych wędrówek. Kolonia kormoranów i czapli siwej zamieszkuje na wyspie Wysoki Ostrów; występują także kolonie derkacza, żurawia, mewy srebrzystej i rybitwy.

Głazy[edytuj | edytuj kod]

Jezioro otaczają morenowe wzniesienia o łagodnych stokach, od strony zachodniej i wschodniej pokryte są licznymi głazami narzutowymi. W jeziorze, pod powierzchnią wody występują również liczne głazy. Na półwyspie Fuledzki Róg (głazowisko Fuledzki Róg) znajduje się okaz o obwodzie 9,3 m i 2 m wysokości. Duże nagromadzenie głazów występuje właśnie na tym półwyspie, są one przykładem reliktowego krajobrazu polodowcowego, mającego charakter pierwotnego głazowiska. Znajduje się tutaj 10 tysięcy głazów o obwodzie przekraczającym 1,5 m.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rezerwat przyrody Jezioro Dobskie. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-11-23].
  2. Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego. [dostęp 2018-11-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • P.P Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Warszawie, Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Giżycko, Białystok 2006.