Rezerwat przyrody Jezioro Dobskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Dobskie
Krajobrazowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 1976 [1]
Powierzchnia 1833 ha
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Dobskie
Jezioro Dobskie
Ziemia54°05′41,66″N 21°37′18,74″E/54,094906 21,621872

Rezerwat przyrody Jezioro Dobskierezerwat krajobrazowy położony w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Giżycko, w leśnictwie Kamionki. Swoim obszarem obejmuje 1833 ha. Obejmuje cztery wyspy oraz część półwyspu Fuledzki Róg.

Został powołany zarządzeniem nr 15 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 16 stycznia 1963 roku początkowo pod nazwą Głazowisko Fuledzki Róg, a następnie dołączone zostały wyspy z rezerwatu Wyspy na Jeziorze Dobskim i Kisajno. Rezerwat utworzony został dla ochrony morenowego jeziora Dobskiego oraz położonych na nim wysp: Gilmy, Lipki, Wyspy Heleny oraz Wysokiego Ostrowu (Wyspy Kormoranów).

Na wyspie Gilma znajduje się grodzisko.

Roślinność i zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

Na obszarze rezerwatu wyróżnia się cztery siedliskowe typy lasu: las świeży, las wilgotny, las mieszany bagienny. Gatunkami panującymi w drzewostanach są olsza czarna, osika, lipa, brzoza brodawkowata i brzoza omszona , z domieszkami dębu, grabu, wierzby i wiązu. Większość leśnych zbiorowisk została zniekształcona przez działalność człowieka.

Chronione rośliny

Rośliny podlegające ochronie częściowej

Płaskie obniżenia terenu porastają zarośla, które w połączeniu ze zbiorowiskami trzcin i oczeretów otaczającymi wyspy i półwysep Fuleda stanowią dobre miejsca do przebywania i rozrodu ptaków wodnych. Jezioro oraz jego brzegi są też miejscem odpoczynku i żerowania ptaków przelotnych, w czasie ich wiosennych i jesiennych wędrówek. Kolonia kormoranów i czapli siwej zamieszkuje na wyspie Wysoki Ostrów; występują także kolonie derkacza, żurawia, mewy srebrzystej i rybitwy.

Głazy[edytuj | edytuj kod]

Jezioro otaczają morenowe wzniesienia o łagodnych stokach, od strony zachodniej i wschodniej pokryte są licznymi głazami narzutowymi. W jeziorze, pod powierzchnią wody występują również liczne głazy. Na półwyspie Fuledzki Róg (głazowisko Fuledzki Róg) znajduje się okaz o obwodzie 9,3 m i 2 m wysokości. Duże nagromadzenie głazów występuje właśnie na tym półwyspie, są one przykładem reliktowego krajobrazu polodowcowego, mającego charakter pierwotnego głazowiska. Znajduje się tutaj 10 tysięcy głazów o obwodzie przekraczającym 1,5 m.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • P.P Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Warszawie, Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Giżycko, Białystok 2006.