Rezerwat przyrody Jezioro Dobskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Dobskie
Ilustracja
Wyspa Wysoki Ostrów na terenie rezerwatu
rezerwat krajobrazowy
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Data utworzenia

1976[1][2]

Akt prawny

M.P. z 1976 r. nr 24, poz. 108, §8

Powierzchnia

1833,22 ha[1]

Położenie na mapie gminy wiejskiej Giżycko
Mapa konturowa gminy wiejskiej Giżycko, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Jezioro Dobskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Jezioro Dobskie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Jezioro Dobskie”
Położenie na mapie powiatu giżyckiego
Mapa konturowa powiatu giżyckiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Jezioro Dobskie”
Ziemia54°05′42″N 21°37′18″E/54,095000 21,621667

Rezerwat przyrody Jezioro Dobskierezerwat krajobrazowy położony w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Giżycko, w leśnictwie Kamionki. Swoim obszarem obejmuje 1833,22 ha. W skład rezerwatu wchodzi Jezioro Dobskie wraz z czterema wyspami oraz część półwyspu Fuledzki Róg.

Został powołany zarządzeniem nr 15 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 16 stycznia 1963 roku początkowo pod nazwą „Głazowisko Fuledzki Róg”, a następnie dołączone zostały wyspy z rezerwatu „Wyspy na Jeziorze Dobskim i Kisajno”. Rezerwat utworzony został dla ochrony morenowego Jeziora Dobskiego oraz położonych na nim wysp: Gilmy, Lipki, Wyspy Heleny oraz Wysokiego Ostrowu (Wyspy Kormoranów).

Na wyspie Gilma znajduje się grodzisko.

Roślinność i zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

Na obszarze rezerwatu wyróżnia się cztery siedliskowe typy lasu: las świeży, las wilgotny, las mieszany bagienny i ols. Gatunkami panującymi w drzewostanach są olsza czarna, osika, lipa, brzoza brodawkowata i brzoza omszona, z domieszkami dębu, grabu, wierzby i wiązu. Większość leśnych zbiorowisk została zniekształcona przez działalność człowieka.

Chronione rośliny

Rośliny podlegające ochronie częściowej

Płaskie obniżenia terenu porastają zarośla, które w połączeniu ze zbiorowiskami trzcin i oczeretów otaczającymi wyspy i półwysep Fuleda stanowią dobre miejsca do przebywania i rozrodu ptaków wodnych. Jezioro oraz jego brzegi są też miejscem odpoczynku i żerowania ptaków przelotnych, w czasie ich wiosennych i jesiennych wędrówek. Kolonia kormoranów i czapli siwej zamieszkuje na wyspie Wysoki Ostrów; występują także kolonie derkacza, żurawia, mewy srebrzystej i rybitwy.

Głazy[edytuj | edytuj kod]

Jezioro otaczają morenowe wzniesienia o łagodnych stokach, od strony zachodniej i wschodniej pokryte są licznymi głazami narzutowymi. W jeziorze, pod powierzchnią wody występują również liczne głazy. Na półwyspie Fuledzki Róg (głazowisko Fuledzki Róg) znajduje się okaz o obwodzie 9,3 m i 2 m wysokości. Duże nagromadzenie głazów występuje właśnie na tym półwyspie, są one przykładem reliktowego krajobrazu polodowcowego, mającego charakter pierwotnego głazowiska. Znajduje się tutaj 10 tysięcy głazów o obwodzie przekraczającym 1,5 m.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rezerwat przyrody Jezioro Dobskie. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-11-23].
  2. Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego. [dostęp 2018-11-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • P.P Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Warszawie, Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Giżycko, Białystok 2006.