Rezerwat przyrody Kadzielnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kadzielnia
Ilustracja
Widok na Kadzielnię spod pomnika
Państwo  Polska
Mezoregion Góry Świętokrzyskie
Data utworzenia 26 stycznia 1962
Akt prawny M.P. z 1962 r. nr 30, poz. 134
Powierzchnia 0,6 ha
Ochrona ścisła
Położenie na mapie Kielc
Mapa lokalizacyjna Kielc
Kadzielnia
Kadzielnia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kadzielnia
Kadzielnia
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Kadzielnia
Kadzielnia
Ziemia50°51′43″N 20°37′01″E/50,861944 20,616944

Rezerwat przyrody Kadzielniarezerwat ścisły przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie miasta Kielce w województwie świętokrzyskim[1] (między ulicami: Krakowska, Gagarina, Al. Legionów i Pakosz). Obejmuje on Skałkę Geologów czyli najwyższą część wzgórza Kadzielnia (295 m n.p.m.) należącego do Pasma Kadzielniańskiego przebiegającego w południowej i zachodniej części Kielc.

  • Powierzchnia: 0,6 ha (jeden z najmniejszych rezerwatów w Polsce), planowane powiększenie do 2,4 ha
  • Data utworzenia: 26 stycznia 1962
  • Dokument powołujący: Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 26 stycznia 1962 r. (M.P. nr 30, poz. 134)
  • Numer ewidencyjny WKP: 030
  • Charakter rezerwatu: ścisły
  • Przedmiot ochrony: zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych grupy skał wapiennych o malowniczym kształtowaniu, z żyłami kalcytu i stanowiskiem rzadkich roślin, szczególnie ze względu na niezwykle cenne znaleziska paleontologiczne.

Skalne wzgórze Kadzielni zbudowane jest z wapieni górnodewońskich, głównie franu, a w wyższej części także famenu. Występują tu liczne skamieniałości koralowców, stromatoporoidów, trylobitów, łodzikowatych i innych zwierząt morskich sprzed 350 mln lat. Do cenniejszych znalezisk paleontologicznych należą ryby pancerne.

Można tu zaobserwować liczne zjawiska tektoniczne, mineralizacyjne i różne formy krasowe. Na terenie rezerwatu, w Skałce Geologów, znajduje się kilkanaście niewielkich jaskiń. Najdłuższymi są: Jaskinia Jeleniowska, Jaskinia Zawaliskowa, Jaskinia Urwista na KadzielniKomin Geologów i Jaskinia za Filarem[2][3].

Skały porasta charakterystyczna roślinność naskalna, m.in. rojnik pospolity.

Rezerwat wraz z pozostałą częścią dawnego kamieniołomu wchodzi w skład Geoparku Kielce.

Przez rezerwat przechodzi szlak turystyczny czerwony czerwony szlak miejski prowadzący przez zabytkowe i ciekawe turystycznie miejsca Kielc.

Rezerwat „Kadzielnia” został także wpisany do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: A.334 z 25.05.1946 i z 15.02.1967)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]