Ricardo Bofill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ricardo Bofill
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1939
Barcelona
Narodowość Katalonia katalońska
Praca
Styl postmodernizm
Odznaczenia
Oficer Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Ricardo Bofill (ur. 5 grudnia 1939 w Barcelonie, Hiszpania) – kataloński architekt. Studiował na The Architectural School w Barcelonie oraz później w Genewie.

Bofill jest jednym z głównych reprezentantów postmodernizmu we współczesnej architekturze.

Autor wielu budynków w Barcelonie (m.in. Institut Nacional d'Educacio de Catalunya, Teatre Nacional de Catalunya, nowoczesnego osiedla Walden 7) oraz wielu hoteli, budynków mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej, głównie w Hiszpanii i Francji, a ostatnio w Chinach. Laureat wielu konkursów, głównie w architekturze mieszkaniowej.

Główne dzieła:

  1. Pałac i teatr d'Abraxas, 1985 r - zespół na wschód od Paryża, w całości wykonany z różnokolorowego betonu, fakturą imituje kamień. Teatr przypomina rzymskie Koloseum
  2. Saint Quentin - tzw. Wersal dla ubogich - zespół mieszkaniowy działający na zasadzie małego miasteczka, posiada rynek z wolnostojącym portykiem i założony jest osiowo. Z lotu ptaka jego rzut oddaje układ ogrodów wersalskich.
  3. Antygona - największy zespół mieszkaniowy Bofilla, powstały w latach 90., zorientowany osiowo, idealnie geometryczny. Posiada plac, na którym stoi posąg Nike, budynki administracyjne, dom handlowy w stylu renesansowym. Zespół obsadzony jest dużą ilością zieleni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]