Richard von Volkmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Richard von Volkmann

Richard von Volkmann (ur. 17 sierpnia 1830 w Lipsku, zm. 28 listopada 1889 w Jenie) – niemiecki chirurg, poeta i baśniopisarz.

Syn Alfreda Wilhelma Volkmanna. W 1867 został profesorem chirurgii w Halle. Był jednym z pierwszych propagatorów nauki Josepha Listera o antyseptyce w Niemczech. W 1878 roku przeprowadził jako pierwszy operację resekcji odbytnicy nacieczonej przez raka. Opublikował też wyniki badań nad występowaniem raka moszny u robotników stykających się z parafiną. W 1881 roku opublikował wyniki badań dotyczących przykurczu spowodowanego niedokrwieniem (przykurcz Volkmanna). Zajmował się także operacyjnym leczeniem gruźlicy kości, gdzie zamiast stosowanej dotychczas amputacji stosował wyłyżeczkowanie gruźliczaka i jego otoczenia za pomocą wymyślonego przez siebie instrumentarium. Poza pracą naukową publikował wiersze i baśnie pod pseudonimem Richard Leander.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pagel JL: Biographisches Lexikon hervorragender Ärzte des neunzehnten Jahrhunderts. Berlin-Wien: Urban & Schwarzenberg, 1901, s. 1789-1791. [1]