Roman Reiner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roman Reiner
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1956
Kraków

Pochodzenie

polskie

Instrumenty

skrzypce

Gatunki

muzyka poważna

Aktywność

od 1974

Wydawnictwo

„Ars Sonora” Vienna Modern `Masters

Współpracownicy
Sławomir Cierpik, Barbara Łypik-Sobaniec, Agnieszka Reiner
Zespoły
Reiner Trio, Reiner Duo
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi
Strona internetowa

Roman Reiner (ur. 1956 w Krakowie) – skrzypek-wirtuoz, założyciel Reiner Trio, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, profesor sztuk muzycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1979 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie profesor Eugenii Umińskiej, otrzymując dyplom tej uczelni z wyróżnieniem. Uczestniczył wielokrotnie w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Młodych Skrzypków zajmując wysokie lokaty.

W 1974 został współlaureatem I nagrody i złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Młodzieżowych pod patronatem Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim.

Jest laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego (Poznań 1976), VI Międzyuczelnianego Konkursu Muzyki Kameralnej (III nagroda) w Łodzi (1977), Włocławskiego Kwietnia Muzycznego (1978). Jest też dwukrotnym półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Alberto Curci w Neapolu (1979, 1981).

W 1979 otrzymał specjalną nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki. Uczestniczył wielokrotnie w krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych (Czechy, Niemcy, Dania, Belgia). Dokonał nagrań dla TVP (m.in. jako solista zespołu Capella Cracoviensis), Polskiego Radia, Niemieckiego Radia , telewizji ZDF. W 1991 został zaproszony do udziału w Krakowskim Sympozjum KBWE nt. dziedzictwa kultury.

W 1995 firma nagraniowa STEBO wydała 2 kasety z jego nagraniami, zaś w 1996 Fundacja Judaica w Krakowie wydała płytę CD, która została wznowiona w 2004 przez wydawnictwo Austeria. Na płycie tej znajduje się m.in. nagranie Suity Johna Williamsa na skrzypce i fortepian. Kompozycja ta powstała na bazie muzyki do filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera (polskie prawykonanie tego utworu). W grudniu 2014 roku firma „Ars Sonora” wydała CD „Live! Recital”. Płyta zawiera Sonaty W.A. Mozarta, C. Francka i J. Brahmsa oraz „Nigun” E. Blocha. CD składa się z nagrań „na żywo” dokonanych przez Reinera wraz z pianistą Sławomirem Cierpikiem. W sierpniu 2017 „Ars Sonora” wydała kolejną płytę Reinera i Cierpika z sonatami Mozarta, Schumanna i Prokofiewa zatytułowany „Live! Recital vol.2”[1].

W 1995 założył trio wraz z pianistą Sławomirem Cierpikiem i wiolonczelistką Barbarą Łypik-Sobaniec. Z zespołem tym brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych (m.in. Festiwal Flandryjski w Belgii czy Muzyka w Starym Krakowie). Podczas festiwalu Schalom w Lipsku w 1999 trio wystąpiło z koncertem w Domu Feliksa Mendelssohna, wykonując m.in. Trio Fortepianowe d-moll tego kompozytora. Ponownie zespół uczestniczył w tym samym festiwalu w 2001 oraz w 2003. W listopadzie 2000 Reiner Trio koncertowało w Brukseli na zaproszenie tamtejszego Instytut Goethego w specjalnym koncercie dla urzędników UE. W 2005 założył wraz ze swoją córką Agnieszką duet Reiner Duo.

Jako pedagog krakowskiej Akademii Muzycznej od 1979 Roman Reiner wychował w swojej klasie skrzypiec wielu dyplomantów, w tym koncertmistrzów krakowskich orkiestr (Filharmonia oraz Opera) i pedagogów szkół muzycznych wszystkich stopni. Jest wykładowcą w tej uczelni jako tytularny profesor sztuk muzycznych (2000) na stanowisku profesora zwyczajnego.

W 2019 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta RP za wybitny wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Reiner – skrzypce. amuz.krakow.pl. [dostęp 2018-04-11]. (pol.).
  2. Nadanie odznaczeń. prawo.pl, 2019-03-26. [dostęp 2020-06-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Reiner. Reiner Trio. [dostęp 2010-02-02]. (pol.).
  • Prof. dr hab. Roman Reiner, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2009-05-13].[martwy link]
  • Roman Reiner. Akademia Muzyczna w Krakowie. [dostęp 2010-02-03]. (pol.).
  • Jury. Ogólnopolski Konkurs Dziecięcych Zespołów Kameralnych. [dostęp 2010-02-03]. (pol.).