Romuald Chojnacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy malarza. Zobacz też: artykuł o piłkarzu nożnym.
Romuald Chojnacki
Ilustracja
Autoportret
Data i miejsce urodzenia 1818
Warszawa
Data i miejsce śmierci 1883
Odessa
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo

Romuald Chojnacki (ur. 1818 w Warszawie, zm. 1883 w Odessie) – polski malarz.

Pochodził z Warszawy, gdzie też kształcił się jako malarz u Aleksandra Kokulara. Wykształcenie artystyczne uzupełniał w Rzymie. Po powrocie do Warszawy zajmował się malarstwem portretowym i religijnym, m.in. w 1845 wystawił obraz Matka Boska klęcząca. W 1850 wyjechał do Odessy, gdzie początkowo zamierzał pozostać jedynie na krótko dla kuracji, ostatecznie jednak osiadł na stałe. Pod jego kierunkiem warsztat artystyczny doskonalił w Odessie Stanisław Chlebowski.

Z innych jego obrazów można wymienić Portret dwóch dziewcząt (w przededniu II wojny światowej znajdował się w zbiorach Ordynacji Krasińskich w Warszawie), Czumaki, Ukrainę, Św. Jerzego, Chrystusa na krzyżu. Wykonał też stacje drogi krzyżowej w jednym z kościołów Odessy. Ostatnia znana praca Chojnackiego, Młoda kobieta w całej postaci, wystawiana była w 1883 w Warszawie; dochód artysta przeznaczył na dom Towarzystwa Sztuk Pięknych.

Historyk sztuki Helena d’Abancourt de Franqueville, wskazując na charakterystyczne cechy stylu malarskiego Chojnackiego, wymieniła różowość świateł i ciemną szarość cieni w kolorycie przezeń stosowanym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]