Rooikat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rooikat
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Południowa Afryka

Producent

Armscor

Typ pojazdu

opancerzony samochód rozpoznawczy

Załoga

4 (dowódca, kierowca, działonowy, ładowniczy)

Historia
Prototypy

1976

Produkcja

od 1983

Dane techniczne
Silnik

1 diesla 10 cylindrowy, chłodzony wodą; 560 KM

Długość

8,2 m (kadłub 7 m)

Szerokość

2,9 m

Wysokość

2,5 m

Prześwit

0,4 m

Masa

28 t

Osiągi
Prędkość

120 (droga)km/h
55 (teren)km/h

Zasięg pojazdu

1000 km

Dane operacyjne
Uzbrojenie
armata GT4 76 mm; 2 x km kalibru 7,62 mm
Użytkownicy
 Południowa Afryka

Rooikat (afrik. karakal) – opancerzony samochód rozpoznawczy opracowany i produkowany w Południowej Afryce. Pojazd został opracowany z myślą o działaniu w trudnych warunkach pustynnych.

Prototyp pojazdu który stał się podstawą do opracowania nowego wozu rozpoznawczego dla południowoafrykańskiej armii powstał w 1976. Rooikat został opracowany z wykorzystaniem doświadczeń konfliktów lokalnych toczonych w Afryce, w tym wojny w Angoli. Państwowy koncern Armscor opracował pojazd którego dostawy do armii RPA rozpoczęły się w 1983.

Głównym zadaniem pojazdu Rooikat jest prowadzenie rozpoznania na polu walki. Do drugorzędnych zadań przewidziano wsparcie walczących wojsk, zwalczanie pojazdów opancerzonych i działania przeciwpartyzanckie. Misje te wymagają od pojazdu dużej autonomiczności i zdolności do działania w warunkach pustynnych i stepowych.

Pancerz Rooikata chroni przed pociskami z działek małokalibrowych stosowanych w dużych ilościach przez wiele afrykańskich państw-potencjalnych przeciwników RPA.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]