Ruanda-Urundi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ruanda-Urundi
1922–1962
Flaga
Herb Ruandy-Urundi
Flaga Herb
Położenie Ruandy-Urundi
Stolica

Bużumbura

Typ państwa

Terytorium mandatowe

Zależne od

 Belgii

mandat belgijski

1 listopada 1922

Niepodległość Burundi i Rwandy

1 lipca 1962

Ruanda-Urundi – dawne terytorium mandatowe Belgii.

Podczas I wojny światowej oddziały belgijskie zajęły wchodzące w skład Niemieckiej Afryki Wschodniej Królestwo Rwandy i Królestwo Burundi.

Traktat wersalski z 1919 r. dokonał podziału Niemieckiej Afryki Wschodniej na brytyjską Tanganikę i Belgijskie Terytoria Afryki Wschodniej, które od 1922 r. stały się terytorium mandatowym Ligi Narodów.

Belgowie nie wypełniali zobowiązań wynikających z przyznania im mandatu, zaprowadzając w Ruandzie-Urundi podobny system wyzysku jak w Kongu Belgijskim.

Belgowie przyczynili się również do znacznego pogłębienia konfliktów pomiędzy Hutu i Tutsi. Władze belgijskie współpracowały z arystokracją Tutsi, blokując jednocześnie Hutu drogę do społecznego awansu.

W 1946 r. Ruanda-Urundi stała się terytorium powierniczym ONZ. Jednocześnie zobowiązano Belgię do przyznania terytorium niepodległości w ciągu najbliższych dekad.

W 1959 r. Rwanda i Burundi otrzymały autonomię wewnętrzną.

W listopadzie 1959 w Rwandzie wybuchła wojna domowa. Zakończyła się ona w 1961, kiedy Hutu przy całkowicie biernej postawie Belgów obalili króla i przejęli władzę w kraju.

Utrata przez Belgów kolonii w Kongu w 1960 r. przyczyniła się do nadaniu Rwandzie i Burundi niepodległości 1 lipca 1962.