Ruch Sprawiedliwości Społecznej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruch Sprawiedliwości Społecznej
Skrót RSS
Przewodniczący Piotr Ikonowicz
Data założenia 2 maja 2014
Adres siedziby ul. 21 Pułku Piechoty Dzieci Warszawy 7 lok. 21, 03-982 Warszawa
Ideologia polityczna socjalizm, antykapitalizm
Poglądy gospodarcze państwo opiekuńcze
Barwy      czerwień
Obecni posłowie
0/460
Obecni senatorowie
0/100
Obecni eurodeputowani
0/52
Obecni radni wojewódzcy
0/552
Strona internetowa

Ruch Sprawiedliwości Społecznej (RSS) – polska socjalistyczna partia polityczna. Została założona przez Piotra Ikonowicza 2 maja 2014[1], a zarejestrowana 5 września 2014[2].

RSS powstał na bazie prowadzonej przez Piotra Ikonowicza Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Wśród jego priorytetów programowych znalazły się likwidacja tzw. umów śmieciowych, poprawa pozycji związków zawodowych oraz zakaz eksmisji „na bruk”[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W wyborach samorządowych w 2014 RSS wystawił na prezydenta Warszawy Agatę Nosal-Ikonowicz (żonę szefa partii), która otrzymała 1,11% głosów, zajmując 9. miejsce spośród 11 kandydatów[3]. W wyborach we Wrocławiu RSS współtworzył komitet lokalny, który wystawił na prezydenta Konrada Rychlewskiego[4] (otrzymał on 0,8% głosów, zajmując ostatnie miejsce[5]). W wyborach do sejmiku lubuskiego RSS współtworzył wraz z Partią Zieloni komitet Nowy Ład, który zdobył 0,62% poparcia[6]. Przed wyborami prezydenckimi w 2015 partia poparła kandydatkę Zielonych Annę Grodzką[7], która jednak nie zebrała wymaganej liczby podpisów. 11 lipca 2015 RSS przyłączył się do Ruchu Społecznego RP. W wyborach parlamentarnych w 2015 działacze RSS obsadzili niemal całą warszawską listę RS RP do Sejmu (otworzył ją Piotr Ikonowicz). Działaczka RSS kandydowała także z lubelskiej listy RS RP.

W styczniu 2017 do RSS przystąpił Piotr Guział[8]. W wyborach samorządowych w 2018 Piotr Ikonowicz, startujący z KWW Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, zajął 9. miejsce wśród 14 kandydatów na urząd prezydenta Warszawy, uzyskując 7271 głosów (0,82% głosów ważnych)[9]; w wyborach do rady miasta jego komitet uzyskał 1,19% poparcia[10]. W wyborach do rady Gdańska RSS współtworzył (m.in. wraz z Zielonymi, Inicjatywą Feministyczną i stowarzyszeniem Inicjatywa Polska) komitet Jolanty Banach Lepszy Gdańsk, który wystawił na prezydenta miasta liderkę IF Elżbietę Jachlewską[11]. W wyborach do rady miasta przekroczył on próg wyborczy, jednak nie uzyskał mandatów[12], a kandydatka na prezydenta zajęła 4. miejsce spośród 7 kandydatów, z niespełna dwuprocentowym poparciem[13] (Piotr Guział w tych wyborach kandydował do rady Warszawy z ramienia konkurencyjnego komitetu, nie poparł też Piotra Ikonowicza w wyborach na prezydenta miasta).

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 RSS wystartował w ramach koalicji Lewica Razem, wraz z Partią Razem i Unią Pracy. Piotr Ikonowicz otworzył listę LR w okręgu łódzkim, a Elżbieta Wisz w okręgu podkarpackim. Na listach koalicji znalazło się 11 członków RSS[14]. LR nie osiągnęła progu wyborczego. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku, choć RSS nie przystąpił do koalicji Lewica, członkini partii Anna Wilk-Baran kandydowała do Sejmu z pilskiej listy SLD (otrzymała 995 głosów)[15].

Po niezłożeniu sprawozdania finansowego partii za 2019 rok (według Piotra Ikonowicza, spowodowanego chorobą jednego z działaczy) rozpoczęła się procedura wykreślenia Ruchu Sprawiedliwości Społecznej z ewidencji partii politycznych, jednak przewodniczący RSS zapowiedział wówczas wniosek o ponowną rejestrację ugrupowania[16].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]