Przejdź do zawartości

Rusałka admirał

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rusałka admirał
Vanessa atalanta[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

rusałkowate

Rodzaj

Vanessa

Gatunek

rusałka admirał

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Rusałkę można często zobaczyć, jak rozpościera skrzydła na ziemi.

Rusałka admirał (Vanessa atalanta) – gatunek motyla z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae), obejmujący zasięgiem występowania Palearktykę oraz Amerykę Północną, Azję. Zasięg występowania obejmuje całą Polskę i Rosję.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rozpiętość skrzydeł 58-64 mm. Na przedniej parze czarnych skrzydeł widnieje czerwona, skośna przepaska, na tylnej czerwony pasek brzegowy. Ponadto na przednim skrzydle widać białe plamki. Spodnia strona skrzydeł ma brązowo-żółty wzór. Gąsienice ubarwione od koloru żółto-zielonego po czarny z szaroczarną głową. Charakterystyczną cechą są również żółte pasy z boku i plamki o tej samej barwie, pokrywające całe ciało[3]. Poczwarka szarobrunatna lub brunatna z prążkowanym deseniem oraz żółtym przyprószeniem[3]. Występuje u niej także garb, a na grzbiecie występują dwa rzędy srebrnych kolców[3].

Rozmnażanie, tryb życia, środowisko i pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Motyl spotykany od 3 dekady maja do 3 dekady czerwca i od 2 dekady lipca do 2 dekady października. Jajo rusałki admirał jest białozielone, beczułkowate, z wierzchu zaokrąglone. Chorion posiada podłużne żeberka. Składane są pojedynczo na pokrzywach. Pojawia się przy tym jedno pokolenie na rok. Rusałka admirał jest gatunkiem wędrownym, a w Polsce spotykane osobniki pochodzą z południowej Europy. Wyjątkowo niektóre zimują. Gąsienice rusałki żerują na pokrzywie zwyczajnej, ponadto skrycie w niej żyją i przepoczwarzają się w niej. Postać dorosła odwiedza w poszukiwaniu nektaru kwiaty sadźca konopniastego, ostrożenia warzywnego i polnego, nawłoci późnej, a wczesną wiosną również kwiaty wierzby iwy. W ogrodach jednak częściej są spotykane na takich roślinach jak: budleja Davida, aksamitka i aster nowobelgijski. Bardzo lubią odwiedzać też sfermentowane owoce i sok wyciekający z drzew. Zamieszkuje polany, leśne dróżki, skraje lasów, a także ogrody, tereny ruderalne i sady. Spotykana również jest w lasach łęgowych[3].

Zagrożenia, ochrona i status[edytuj | edytuj kod]

Rusałka admirał na terenie Polski nie jest zagrożona i nie wymaga ochrony[3]. IUCN uznaje rusałkę admirał (Vanessa atalanta) za gatunek najmniejszej troski (LC)[4].

Filatelistyka[edytuj | edytuj kod]

Poczta Polska wyemitowała 14 października 1967 r. znaczek pocztowy przedstawiający rusałkę admirała o nominale 2,50 , w serii Motyle. Autorem projektu znaczka był Jerzy Desselberger. Znaczek pozostawał w obiegu do 31 grudnia 1994 r.[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vanessa atalanta, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Vanessa atalanta, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. a b c d e Jarosław Buszko, Janusz Masłowski, Motyle dzienne Polski: Lepidoptera: Hesperioidea, Papilionoidea, Wyd. 2, Nowy Sącz: Wydawnictwo "Koliber", 2015, s. 148, ISBN 978-83-930500-9-3 [dostęp 2024-01-02].
  4. Red Admiral - Vanessa atalanta - (Linnaeus, 1758) [online], eea.europa.eu [dostęp 2024-04-25].
  5. Marek Jedziniak: Motyle. www.kzp.pl. [dostęp 2018-05-31]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]