Rzym za Nerona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzym za Nerona: Obrazy historyczne
Autor Józef Ignacy Kraszewski
Typ utworu powieść historyczna, powieść epistolarna
Wydanie oryginalne
Język polski
Data wydania 1864

Rzym za Nerona: Obrazy historyczne – powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego. Akcja toczy się w starożytnym Rzymie, stolicy cesarstwa rzymskiego pod rządami cesarza Nerona. Tematem powieści są początki rozwijającego się chrześcijaństwa na terenie imperium.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Powieść ma charakter epistolarny, będąc zbiorem fikcyjnych listów pisanych przez bohaterów tego utworu. Trzon konstrukcji stanowi dwutorowa korespondencja: młody patrycjusz rzymski Juliusz Flawiusz wymienia pisma z przyjacielem Gajuszem Makrem, pełniącym służbę wojskową w Galii, a jego przyjaciółka Sabina Marcja utrzymuje listowny kontakt z przebywającym w Grecji dawnym swym pedagogiem – wyzwoleńcem Zenonem Ateńczykiem. Innymi autorami listów są postacie poboczne: Lucjusz Helwidiusz, Sofoniusz Tygellin, Celsus Anarus i Chryzyp. Treść tych pism zapoznaje się nie tylko z losami głównych bohaterów, lecz i z życiem codziennym stolicy cesarstwa.

Juliusz Flawiusz, który dzięki nieoczekiwanemu spadkowi staje się bogatym patrycjuszem, ma poczucie niespełnienia i boleje nad upadkiem moralnym stolicy. Skrycie kocha się w swojej przyjaciółce z lat dziecięcych, Sabinie. Nie wie jednak, że od niedawna została ona chrześcijanką. Religia ta jest wyjątkowo brutalnie prześladowana przez władze, które dostrzegają w niej zagrożenie dla ówczesnego porządku. Kiedy Juliusz poznaje jej tajemnicę, zaczyna coraz poważniej się o nią niepokoić. Tym bardziej, że po wielkim pożarze miasta Neron oskarża chrześcijan o jego podpalenie i rozpoczyna ich eksterminację…

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Ignacy Kraszewski: Rzym za Nerona. Warszawa: Instytut Prasy i Wydawnictw "Novum", 1987

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]