São Miguel das Missões

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruiny São Miguel das Missões[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Brazylia
Typ kulturowy
Spełniane kryterium IV
Numer ref. 275
Region[b] Ameryka Łacińska i Karaiby
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1983
na 7. sesji
Dokonane zmiany 1984
Położenie na mapie Brazylii
Mapa lokalizacyjna Brazylii
São Miguel das Missões
São Miguel das Missões
Ziemia28°32′56,7″S 54°33′21,2″W/-28,549083 -54,555889

São Miguel das Missões (z port. Misja św. Michała) – była katolicka redukcja misyjna prowadzona przez jezuitów. Znajduje się obecnie obok miasteczka São Miguel das Missões w północno-zachodnim regionie stanu Rio Grande do Sul, w Brazylii.

Redukcja znana jest także jako São Miguel Arcanjo oraz pod hiszpańską nazwą San Miguel.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Misja Sao Miguel das Missões, została utworzona w 1632 roku przez portugalskich jezuitów. Barokowy kościół pochodzi spomiędzy lat 1735 a 1744. Został on poważnie uszkodzony w wyniku pożaru z 1760 roku. W następnych latach częściowo odrestaurowano budynek lecz nie ukończono jego renowacji z powodu wydalenia Jezuitów w 1767 roku.

Redukcja została zlikwidowana w wyniku politycznych i wojskowych działań Hiszpanii i Portugalii, po wypędzeniu z tych państw jezuitów w 1767 roku.

São Miguel das Missões był jedną z wielu jezuickich redukcji misyjnych zbudowanych dla Indian Guarani. Celem redukcji prowadzonych przez Kościół było nawracanie Indian na chrześcijaństwo oraz ich ochrona przed niewolnictwem bądź pracą w pańszczyźnianym systemie encomienda.

UNESCO[edytuj | edytuj kod]

W 1984 rozszerzono wpis z roku 1983 o brazylijski São Miguel das Missões. Rok wcześniej na liście UNESCO znalazły się redukcje leżące obecnie w Argentynie: San Ignacio Mini, Santa Ana, Nuestra Señora de Loreto i Santa Maria la Mayor.

Pełna nazwa wpisu brzmi: Misje jezuickie na obszarach zamieszkanych przez Guaranów: San Ignacio Mini, Santa Ana, Nuestra Señora de Loreto i Santa Maria la Mayor (Argentyna), ruiny São Miguel das Missões (Brazylia).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Fragment historii związanej z likwidacją redukcji został przedstawiony w filmie Misja, z Robertem De Niro i Jeremy Ironsem w rolach głównych. W filmie tym przedstawiona jest rekonstrukcja São Miguel das Missões z XVIII wieku.

Galeria[edytuj | edytuj kod]