SS General von Steuben

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Steuben
Ilustracja
Poprzednie nazwy

München, General von Steuben

Bandera  III Rzesza
Armator Norddeutscher Lloyd, Kriegsmarine
Dane podstawowe
Typ statek pasażerski
Historia
Stocznia AG Vulcan Stettin
Data wodowania 1922
Data zatonięcia 10 lutego 1945
Dane techniczne
Długość całkowita (L) 168 m
Szerokość (B) 19,8 m
Napęd mechaniczny
Liczba śrub napędowych 2
Prędkość maks. 16 w.

SS Steubenniemiecki statek pasażerski, a w czasie II wojny światowej transportowiec wojska, zatopiony przez okręt podwodny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parowiec „Steuben” – jeszcze jako „München” – zwodowany został w 1922 w szczecińskiej stoczni Vulcan. Miał prawie 14 700 BRT pojemności brutto i 168 m długości całkowitej. Pierwotnie pływał pod znakiem bremeńskiego armatora Norddeutscher Lloyd jako statek pasażerski. W dniu 11 lutego 1931 roku niemal do szczętu spłonął w nowojorskim porcie. Został następnie wyremontowany w stoczni w Nowym Jorku i przebudowany na wycieczkowiec. Otrzymał nowe imię „General von Steuben” – na cześć pruskiego oficera Friedricha Wilhelma von Steuben, który walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w amerykańskiej wojnie o niepodległość. W roku 1938 nazwę statku skrócono do nazwiska (Steuben). W 1939 zaczął pełnić funkcje wojskowe. Stał się okrętem-bazą, na którym szkolili się niemieccy marynarze. Pod koniec wojny, w 1944 roku zmienił funkcję. Zaczął być stosowany jako statek szpitalny i transportowy (Operacja Hannibal).

Zatopienie[edytuj | edytuj kod]

W swój ostatni rejs wyruszył z Piławy (dziś Bałtijsk w Prusach Wschodnich) do Swinemünde (Świnoujście) 9 lutego 1945. Na jego pokładzie znajdowali się m.in. czynni oficerowie SS wraz z rodzinami oraz kadeci marynarki wojennej. Płynący bez zaciemnienia statek był eskortowany przez torpedowiec T 196, okręt pomocniczy TF-10 (poławiacz torped). Wytropiony został przez sowiecki okręt podwodny S-13 dowodzony przez kpt. 3 rangi (odpowiednik kmdr ppor.) Aleksandra Marineskę. 10 lutego 1945 o godzinie 0:50, gdy znajdował się na północ od Ławicy Słupskiej, został trafiony dwiema torpedami. Pierwsza z nich uderzyła poniżej pomostu, zaś druga w kotłownię. Powstała ogromna panika. Nie było żadnej możliwości zorganizowania ewakuacji i ratunku. Po 3 minutach kotły zaczęły eksplodować, a statek stanął w płomieniach. Po 5 minutach statek już był położony na prawej burcie. W tych warunkach załoga nie była w stanie spuścić łodzi ratunkowych z powodu braku czasu, a ponadto dlatego, że żurawiki były pokryte lodem i były zamarznięte. Po 7 minutach Steuben zatonął. Torpedowiec T 196 uratował łącznie około 300 osób, gdzie ponad połowę stanowili żołnierze. Steuben zatonął 10 dni po Gustloffie. Zginęło około 4500 osób.

Bliźniakiem „Steubena” był SS „Stuttgart” – statek, który służył m.in. w charakterze wycieczkowca pod znakami Kraft durch Freude (KdF), a podczas wojny stał się jednostką szpitalną (podobnie, jak początkowo MS „Wilhelm Gustloff”). W tym też charakterze został zatopiony w dniu 9 października 1943 roku w Gdyni (zwanej wtedy Gotenhafen), trafiony alianckimi bombami podczas wielkiego nalotu na port i tamtejsze instalacje Kriegsmarine. Na „Stuttgarcie” spłonęły setki (niektóre źródła mówią o ponad tysiącu) rannych[1]. Płonący statek został wyholowany na redę portu i tam zatopiony pociskami dozorowcaMunin”.

„Steuben” w 1939

Odnalezienie wraku[edytuj | edytuj kod]

26 maja 2004 ORP „Arctowski” odnalazł wrak „Steubena”[2]

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

 • długość: 168 m
 • tonaż: ponad 14 666 BRT
 • prędkość: 15 węzłów

Wrak[edytuj | edytuj kod]

 • pozycja: na północ od Ławicy Słupskiej
 • głębokość zalegania na dnie 71,5 m
 • minimalna głębokość nad wrakiem 50 m

Wrak jest mogiłą wojenną, z tego powodu w promieniu 500 m od niego zabronione jest nurkowanie[3], jednakże zakazy te są łamane, a elementy wraku sukcesywnie rozkradane (zaginęły w ten sposób np. koło sterowe i telegraf maszynowy)[4]. Legalnie odbywają się jedynie badawcze wyprawy nurkowe na wrak[5].

Inne[edytuj | edytuj kod]

Wraki transportowców zatopionych w czasie ewakuacji niemieckich uciekinierów w 1945 roku z Prus Wschodnich na zachód:

Wraki transportowców zatopionych wraz z więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „I umilkł krzyk”, Dziennik Bałtycki, styczeń/luty 2007.
 2. ORP „Arctowski” odnalazł wrak „Steubena” po 59 latach (pol.). Marynarka Wojenna RP, 2004-07-27. [dostęp 2013-08-13]. Cytat: 26 maja 2004 roku okręt hydrograficzny ORP „Arctowski” z dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego w Gdyni odnalazł wrak poszukiwanego od lat „Steubena” spoczywającego na dnie trasy głębokowodnej na północ od Ustki
 3. Urząd Morski w Słupsku, www.umsl.gov.pl.
 4. Splądrowany wrak "Steubena", jednego z "bałtyckich Titaniców"
 5. Marcin Jamkowski, „Duchy z głębin Bałtyku. Gustloff, Steuben, Goya”, 2010.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]