Sachsenhausen (Oranienburg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Sachsenhausen.
Sachsenhausen
Dzielnica Oranienburga
ilustracja
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Brandenburgia
Miasto Oranienburg
W granicach Oranienburga 1974
Populacja (31 grudnia 2005)
• liczba ludności

2735
Strefa numeracyjna 03301
Kod pocztowy 16515
Tablice rejestracyjne OHV
Położenie na mapie Brandenburgii
Mapa lokalizacyjna Brandenburgii
Sachsenhausen
Sachsenhausen
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Sachsenhausen
Sachsenhausen
Ziemia52°46′41″N 13°14′24″E/52,778056 13,240000
Portal Portal Niemcy

Sachsenhausen – część miasta (Ortsteil) Oranienburg w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Oberhavel, do 1974 r. odrębne miasto.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Sachsenhausen leży w północnej części Oranienburga na zalesionym terenie, nad rzeką Hawelą.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Sachsenhausen dzieli się na mniejsze jednostki:

  • na południu jest osiedle Chaussee,
  • w pobliżu dworca kolejowego, niedaleko muzeum byłego obozu koncentracyjnego znajduje się osiedle imienia Ernsta Thälmanna (niem. Ernst-Thälmann-Siedlung)
  • osiedle Friedenthal powstało w roku 1804 na miejscu folwarku należącego do pruskiego ministra von Schröttera, który z kolei został założony na miejscu plantacji morwy zwanej Hannetal, położonej między Hawelą a ujściem kanału prowadzącego do jeziora Ruppinersee.
  • osiedle Teerofen

oraz właściwe centrum w pobliżu kościoła.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tereny dzisiejszego Sachsenhausen wspomniane są po raz pierwszy w roku 1300 przy okazji budowy strzegącego przeprawy przez Hawelę askańskiego zamku Neumühl. W tym miejscu powstają pierwsze kuźnice na terenie Marchii Środkowej. W pobliżu zbudowano również młyn (do mielenia zboża i zasilania kuźni), z którego korzystać musieli wszyscy chłopi mieszkający na wysoczyźnie zwanej Ländchen Glien i nad brzegiem Haweli. W roku 1349 zwano zamek i przyległe włości „Nowym Dworem” (niem. Neues Haus). Młyn został odbudowany po zniszczeniu go w roku 1402 przez Rupinów i Pomorzan sprzymierzonych z rodem Quitzow. W roku 1448 rozpoczęto pracę nad budową śluzy. Młyny zbudowane przy śluzie zwano po roku 1652 „młynami oranienburskimi” (niem. Oranienburger Mühlen). W okolicy śluzy powstała kolonia Berg, w której od 1690 mieszkało dwóch cieśli zajmujących się konserwacją ogrodzenia zwierzyńca elektorki Rzeszy Luizy Henrietty.

Na północ od tej kolonii i na wschód od drogi do Löwenberga założono gminę Sachsenhausen, jako pierwszą w Kurmarchii osadę saskich przędzarzy, a od 1830 roku mieszkali tam również szkutnicy.

W okresie III Rzeszy miejscowy dworzec służył do przeładunku więźniów przeznaczonych do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Z dworcem sąsiadowało osiedle SS Andre, dzisiaj nazwane imieniem Ernsta Thälmanna.

We wrześniu 1945 przeprowadzono reformę rolną. W latach 1945–1974 w mieście urzędowało dziesięciu burmistrzów, a w roku 1974 miasto stało się włączone w granice Oranienburga.

Oświata[edytuj | edytuj kod]

  • szkoła podstawowa w Sachsenhausen
  • szkoła średnia (Jean-Clermont-Oberschule Sachsenhausen)

Osoby związane z Sachsenhausen[edytuj | edytuj kod]