Przejdź do zawartości

Sami (zespół muzyczny)

Przejrzana
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SAMI
Ilustracja
Zespół Sami w składzie koncertowym – trasa wakacyjna w 2024 r. Na zdjęciu (od lewej, od góry, dwójkami): Sylwester „Gilwa” Kuchta i Maciej Balcer, Jakub Będkowski i Kajetan Balcer-Pinocci, Michał Wala i Magdalena Szerner, Piotr Suchecki i Michał Laksa
Inne nazwy

Spontaniczny Atak Muzycznej Intuicji

Rok założenia

1997

Pochodzenie

Katowice

Gatunek

pop-rock, pop, rock

Aktywność

od 2000

Skład
Magdalena Szerner – śpiew
Kajetan Balcer-Pinocci – śpiew
Michał Laksa – gitara basowa
Sylwester „Gilwa” Kuchta – perkusja
Michał Wala – gitary
Maciej Balcer – gitary
Byli członkowie
zob. sekcja „Muzycy”
Współpracownicy
Jarosław Kidawa, Dariusz Rzontkowski, Łukasz Musiał, Bartosz Bialik, Bartosz Łoś, Rafał Kossakowski
Instrumentarium
gitary elektryczne, gitary akustyczne, gitara basowa, perkusja, instrumenty klawiszowe
Strona internetowa

SAMI (Spontaniczny Atak Muzycznej Intuicji) – polski zespół pop-rockowy założony w 1997 w Katowicach przez Michała Laksę i Marka Sajnóga[1].

Zespół zadebiutował na rynku fonograficznym w 2000 albumem studyjnym pt. Sami[2], który promował singlami: „Lato 2000”, „Stokrotka to ja”, „Jest luz” i „Żółte żaglówki”. W 2001został laureatem Superjedynki za debiut roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[3][4].

Przez wszystkie lata skład grupy ulegał licznym zmianom. Niezmiennie od 1997 działa w niej jeden z jej założycieli, Michał Laksa. W pierwszym składzie znalazł się m.in. Piotr Kupicha, późniejszy lider zespołu Feel[5]. Część materiału muzycznego Samych, wypracowanego wspólnie z Kupichą w początkowej fazie działalności zespołu, trafiło zarówno na pierwszy, jak i na drugi album grupy Feel[6]. Jeden z powstałych w wyniku tej kooperacji utworów, „Nasze słowa, nasze dni”, wykorzystany został w kampanii reklamowej Banku Millennium[7].

Muzycy

[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład

[edytuj | edytuj kod]
  • Magdalena Szerner – śpiew
  • Kajetan Balcer-Pinocci[8] – śpiew
  • Michał Laksa – gitara basowa[9]
  • Sylwester „Gilwa” Kuchta – perkusja
  • Michał Wala – gitary
  • Maciej Balcer – gitary
  • Piotr Suchecki (w składzie koncertowym) – perkusja
  • Jakub Będkowski (w składzie koncertowym) – klawisze

Byli członkowie

[edytuj | edytuj kod]
  • Piotr Kupicha – gitara, śpiew
  • Norbert Śliwka – śpiew
  • Anita Maroszek (dawniej Sajnóg) – śpiew
  • Marek Sajnóg – gitara
  • Andrzej Kowalski – gitara
  • Damian Kulej – śpiew
  • Marcin Czyżewski – śpiew
  • Tomasz Pluta – śpiew
  • Łukasz Musiał – śpiew
  • Magdalena Konwicka – śpiew
  • Halina Wacław – śpiew
  • Ireneusz Loth – perkusja
  • Adrian Fuchs – perkusja
  • Tomasz Kapica – perkusja
  • Filip Danielak – perkusja
  • Piotr „Cyprian” Radecki – gitara
  • Bartosz Bialik – instrumenty klawiszowe
  • Remigiusz Idzik – instrumenty klawiszowe

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zespół stworzyła grupa przyjaciół z Katowic, którzy od lat grają razem pop-rocka. Za oficjalny debiut formacji uznaje się rok 2000, kiedy to wydała ona utwór „Lato 2000”, który trafił na playlisty rozgłośni radiowych w całej Polsce. Singiel już w pierwszym tygodniu od premiery pojawił się na 1. miejscu listy Airplay Chart, zostając wówczas drugim debiutantem w historii, który od razu trafił na szczyt listy[10]. Jeszcze w 2000 muzycy wydali debiutancki album, zatytułowany po prostu Sami, którego producentem był Paweł Berger, muzyk grający ówcześnie na instrumentach klawiszowych w zespole Dżem[11][12]. Wydanie albumu poprzedziły premiery teledysków do utworów: „Lato 2000” i „Stokrotka to ja”, a druga z piosenek również trafiła na listę Airplay Chart, zajmując trzecie miejsce. Z pochodzącym z płyty utworem „Żółte żaglówki” w 2001 muzycy wystąpili w konkursie Premier na 38. KFPP w Opolu, gdzie zostali uhonorowani także Superjedynką za Debiut roku[13]. Znaczącym współtwórcą osiągnięć debiutującej wówczas formacji był Radosław Samoszuk[14], profesjonalny menedżer muzyczny z ramienia pierwszego wydawcy Samych, firmy Box Music[15][16].

Na przełomie stycznia i lutego 2002 muzycy nagrali drugi album studyjny pt. Dla reszty świata, który wydali 20 maja[17]. W ramach bonusu umieścili na nim teledyski towarzyszące dwóm pierwszym singlom promującym krążek – „Za mało”, do którego słowa napisał Jacek Skubikowski, oraz „Oto jestem”, z którym zakwalifikowali się do konkursu Premier na 39. KFPP w Opolu. Gościnnie na wydawnictwie Dla reszty świata pojawił się Jan Skrzek, który w utworze „Nie odnajdziesz mnie” zagrał na harmonijce ustnej i zaśpiewał w chórkach. W 2003 popularność uzyskał nadawany w radiu utwór „Moje powietrze”[18], za którego produkcję odpowiadał Michał Grymuza[19].

W latach 2003—2005 muzycy zespołu brali udział w próbach i sesjach nagraniowych z udziałem nowych artystów. W tym okresie współpracowali m.in. z Sebastianem Riedlem, z którym nagrali utwór „Po spowiedzi”, umieszczony na albumie pt. Diabli nadali (2012) formacji Cree[20]. W 2005 wydali teledysk do singla „Dystans”, w którym pop-rock połączony został z hip-hopem[21]. W 2008 nagrali singiel „Znaczek”, z którym wystąpili w ramach Sopot Hit Festiwal 2008[22] oraz w plebiscycie Polski Hit Lata 2008. Tekst do piosenki napisał Dariusz Rzontkowski[23], polski aktor i scenarzysta[24], który stworzył dla zespołu również słowa do „Żółtych żaglówek”, „Wolontariusza”[25] czy „Sernika”[26]. Również w 2008 zespół wystąpił na KFPP w Opolu, wykonując podczas koncertu Superjedynki utwór „Lato 2000” wspólnie z Piotrem Kupichą i grupą Feel[27]. W 2009 wydali singiel „Czasami tak”[28].

15 marca 2010 wydali trzeci album studyjny pt. Ławka, koło, miłość i..., za którego produkcję odpowiadał Jarosław Kidawa[29][30][31]. Album promowali singlem „Sernik”[32], który został wykorzystany w kampanii reklamowej Lotto[33]. Totalizator Sportowy wyprodukował również spot reklamowy z motywem muzycznym pochodzącym z utworu „Lato 2010”, czyli nowej wersji „Lata 2000”[34]. Wydawnictwo promowały ponadto single: „Znaczek”, „Wiem, że to źle” i „W cieniu twarzy”, a jako bonus track na albumie pojawił się numer „Zakręć mnie” w nowej wersji[35]. W lipcu 2010 zespół wziął udział w Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze[36], prezentując w konkursie własną wersję utworu „All About Us” z repertuaru t.A.T.u. W listopadzie tego samego roku za dotychczasowy dorobek muzyczny formacja otrzymała Famkę 2010, czyli nagrodę muzyczną Radia FaMa[37], a także uczciła 10-lecie działalności artystycznej koncertem „Rockowa orkiestra”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury Szopienice-Giszowiec w Katowicach[38].

W 2011 w miejsce Magdaleny Szerner do zespołu powróciła Anita Maroszek. W 2012 Darłowskie Centrum Wolontariatu zorganizowało charytatywny projekt „Sami”, którego efektem był teledysk do piosenki „Wolontariusz” pochodzącej z płyty pt. Dla reszty świata Samych z 2002[39] Również w 2012 z zespołu odeszli: gitarzysta Piotr Radecki oraz wieloletni wokalista grupy, Norbert Śliwka, którego miejsce zajął Marcin Czyżewski. W 2014 współpracę z grupą zakończył perkusista Adrian Fuchs, z kolei do zespołu dołączyli: wokalista Damian Kulej[40], gitarzysta Andrzej Kowalski i perkusista Piotr Suchecki. W nowym składzie 1 marca 2015 Sami wydali singiel pt. „No gdzie się podział Rokendroll”. W serwisie YouTube opublikowali humorystyczne wideo do tego numeru[41]. W wakacje 2015 wydali utwór „Koniec lata”[42]. 24 lipca 2016 wystąpili podczas Przebojowego Lata Radia ZET i Polsatu, wykonując utwór „Lato 2000”[43]. 31 grudnia wystąpili podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów, koncertu organizowanego przez telewizję Polsat przy katowickim Spodku[44].

W drugiej połowie 2017 po raz kolejny zmienił się skład zespołu, do którego dołączyli: Łukasz Musiał i Kajetan Balcer[45][46]. 20 lutego 2018 na antenie Radio Wawa premierowo wybrzmiał singiel „Ten pierwszy raz”[47]. 1 marca tego samego roku Sami wydali do rzeczonego utworu teledysk[48], którego fabuła oparta była na speed date'ingu, czyli tzw. szybkiej randce[49]. Wideoklip w reżyserii Michała Jagiełły[50] jeszcze przed premierą trafił na antenę ówcześnie najpopularniejszej muzycznej stacji telewizyjnej w Polsce, Eski TV[51]. Piosenka grana była w przeszło 20 rozgłośniach radiowych w kraju i za granicą[52], w tym m.in. na antenie Radia Eska czy Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia[53]. Na przełomie 2018 i 2019 miejsce Łukasza Musiała zajął Tomasz Pluta, a chwilę później do składu dołączyła Magdalena Sobczak, zostając trzecim wokalem zespołu[54]. Wiosną 2019 w nowym składzie Sami wydali singiel „By na koniec dnia”, do którego powstał teledysk w reżyserii Radosława Beresia[55]. Oprócz standardowego wideo utworowi towarzyszył też wideoklip z pełnym tłumaczeniem piosenki w polskim języku migowym[56]. Tym samym Sami zostali pierwszym zespołem pop-rockowym w Polsce, który w pełni dostosował teledysk do potrzeb osób głuchych i niedosłyszących[57]. W drugiej połowie roku do stałego (twórczego i koncertowego) składu formacji powróciła Magdalena Szerner, która śpiewała na ostatniej płycie Samych. Wokalistka koncertowała też z Samymi na trasie z okazji 10-lecia i wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Pojawiła się ponadto w teledyskach do popularnych singli, takich jak: „Znaczek”, „Sernik” i „Lato 2010”[58].

W 2020 Sami mieli świętować 20 lat od debiutu i z tej okazji planowali koncerty z udziałem gości[59], jednak w związku z pandemią COVID-19 wszystkie plenerowe wydarzenia z udziałem zespołu zostały odwołane[60]. Reprezentacja grupy, na czele z Kajetanem Balcerem, 23 kwietnia 2020 r. wydała jubileuszowy singiel autorstwa Michała Laksy i Bartosza Bialika[61] – „Taki prosty”[62]. Nagrano do niego wideoklip, który w symboliczny sposób nawiązuje do początków formacji i który jest pierwszym w historii serwisu YouTube teledyskiem fabularnym do polskiej ballady popowej w pełni dostępnym dla osób głuchych i niedosłyszących[63][64][65]. Przekładem z języka polskiego na Polski Język Migowy zajęła się Joanna Huczyńska[66]. Za realizację wideo ponownie odpowiadał Radosław Bereś[67]. Tytułową rolę w klipie odegrał Tomasz Kapica, pierwszy perkusista Samych[68][69][70]. W czasie pandemii zespół skupiał się głównie na pracy twórczej, a działalność koncertową zmuszony był ograniczyć do występów on-line na własnym kanale w serwisie YouTube[71].

Na początku 2024, za sprawą singla „Mam dość”, powrócili na rynek fonograficzny[72]. Po raz kolejny zaprezentowali też teledysk w pełni dostosowany do potrzeb osób głuchych i niedosłyszących. Ich nagranie zostało dostrzeżone i docenione na arenie międzynarodowej – zakwalifikowali się z nim do rankingu „100 Artists to Watch 2024” tworzonego przez organizację Impala (Independent Music Companies Association) we współpracy z YouTube'em[73]. To ogromne wyróżnienie, jako że zespół znalazł się wśród zaledwie setki niezależnych artystów z całej Europy[74]. Następnie Sami zaproszeni zostali przez Polskie Radio Katowice do zrealizowania live session. W ramach minikoncertu akustycznego powstała alternatywna odsłona rzeczonej piosenki, która tak spodobała się słuchaczom, że zespół postanowił zaprezentować ją szerszej publiczności, realizując do niej teledysk[75].

W popandemiczny skład formacji wchodzą: założyciel zespołu, gitarzysta basowy – Michał Laksa, duet wokalny – Magdalena Szerner i Kajetan Balcer-Pinocci, perkusista – Sylwester „Gilwa” Kuchta (w składzie koncertowym: Piotr Suchecki), gitarzyści – Michał Wala i Maciej Balcer, a także pianista w składzie koncertowym – Jakub Będkowski[76].

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]

Albumy

[edytuj | edytuj kod]

Single

[edytuj | edytuj kod]
  • Lato 2000 (2000)
  • Stokrotka to ja (2000)
  • Jest luz (2000)
  • Zakręć mnie (2000)
  • Wierzę w nas (2001)
  • Żółte żaglówki (2001)
  • Za mało (2002)
  • Oto jestem (2002)
  • Holiłód (2002)
  • Oryginalny (2002)
  • Moje powietrze (2003)
  • Obudź wiosnę (2005)
  • Znaczek (2008)
  • Czasami tak (2009)
  • Sernik (2010)
  • W ceniu twarzy (2010)
  • Lato 2010 (2010)
  • Wiem, że to źle (2011)
  • No gdzie się podział Rokendroll (2015)
  • Koniec Lata (2015)
  • Ten pierwszy raz (2018)
  • By na koniec dnia (2019)
  • Taki prosty (2020)
  • Mam dość (2024)
  • Mam dość – Acoustic Live Session (2024)

Wideografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Lato 2000 (2000)
  • Stokrotka to ja (2001)
  • Żółte żaglówki (2001)
  • Za mało (2002)
  • Oto jestem (2002)
  • Oryginalny (2002)
  • Moje powietrze (2003)
  • Dystans (2005)
  • Holiłód (2007)
  • Znaczek (2008)
  • Czasami tak (2009)
  • Sernik (2010)
  • Lato 2010 (2010)
  • Wolontariusz (2012)
  • No gdzie się podział rokendroll (2015)
  • Ten pierwszy raz (2018)
  • By na koniec dnia (2019)
  • Taki prosty (2020)
  • Mam dość (2024)
  • Mam dość – Acoustic Live Session (2024)

Nagrody i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
  • 1. miejsce z utworem „Lato 2000” na liście AirPlay Chart, 2000
  • 3. miejsce z utworem „Stokrotka to ja” na liście AirPlay Chart, 2000
  • Superjedynka za Debiut Roku – XXXVIII KFPP w Opolu, 2001
  • 1. miejsce z utworem „Holiłód” na Vena Festivalu w Łodzi, 2002
  • 5. miejsce z utworem „Znaczek” na Sopot Hit Festiwalu, 2008
  • 5. miejsce za singiel „Znaczek” w plebiscycie Polski Hit Lata 2008 (organizator: Radio Eska i TVP2), 2008
  • Famka 2010 za dotychczasowy dorobek muzyczny, 2010
  • wysokie miejsca z singlem „Taki prosty” na radiowych listach przebojów (dwukrotnie 1. miejsce w Polskim Radiu Białystok, dwukrotnie 1. miejsce w Radiu Podlasie, 5. miejsce na 40 w Polskim Radiu Olsztyn, 7. miejsce w Radiu FaMa i 11. miejsce w Polskim Radiu Katowice), 2020[77]
  • obecność w rankingu „100 Artists to Watch 2024” stworzonym przez organizację Impala we współpracy z YouTube'em, 2024[78]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Sami – Muzyka [online], muzyka.onet.pl [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  2. Sami – „Sami” – Muzyka [online], muzyka.onet.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  3. Zespół Sami | Agencja Artystyczna MOOSE.art Bartosz Łoś [online], moose-art.pl [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-16] (pol.).
  4. Sami – utwory, mp3, newsy, płyty, klipy na radiowawa.pl [online] [dostęp 2017-11-24].
  5. Tylko w Onet.pl: zespół Piotra Kupichy powraca, „Onet Muzyka”, 23 lipca 2008 [dostęp 2017-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-21] (pol.).
  6. Sami – biografia – MP3, Teledyski, Płyty, Zdjęcia, Plotki – Gwiazdy – ESKA.pl [online] [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-01] (pol.).
  7. Feel nową twarzą Banku Millennium – video [online] [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  8. Tychy.pl, Tychy w teledysku „Mam dość”! | Tychy.pl [online], www.tychy.pl, 11 października 2024 [dostęp 2024-10-11] (pol.).
  9. Pixelirium.pl, Muzycy [online], Zespół Sami – www.sami.com.pl [dostęp 2020-03-01] (pol.).
  10. Grupa Wirtualna Polska, Sami – Biografia [online], muzyka.wp.pl [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  11. Grupa Wirtualna Polska, Zginął Paweł Berger z Dżemu, „muzyka.wp.pl”, 27 stycznia 2005 [dostęp 2017-12-08] (pol.).
  12. SAMI – „Sami”, „Onet Muzyka”, 3 października 2000 [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-01] (pol.).
  13. Empik.com, Sami – „Ławka, Koło, Miłość i...” (CD) (opis) [online], Empik.com [dostęp 2017-11-24].
  14. Sklepy z muzyką online w Polsce dopiero raczkują, „wyborcza” [dostęp 2018-02-13] (pol.).
  15. Box Music [online], Discogs [dostęp 2018-02-14] (ang.).
  16. Strona firmy fonograficznej BOX MUSIC [online], www.boxmusic.com.pl [dostęp 2018-02-14] [zarchiwizowane z adresu 2011-01-11] (pol.).
  17. Sami – „Dla reszty świata” – Muzyka [online], muzyka.onet.pl [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  18. odSluchane [online], www.odsluchane.eu [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  19. Posłuchaj najnowszego utworu formacji Sami, „Onet Muzyka”, 10 lipca 2003 [dostęp 2017-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-09] (pol.).
  20. Cree Diabli nadali – Recenzja – RockMagazyn.pl [online], www.rockmagazyn.pl [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-30] (pol.).
  21. Zespół SAMI -"Dystans”. SAMIoficjalnyYT 2009-12-16. [dostęp 2017-11-24].
  22. INTERIA.PL, Sami: Jak smakuje „Sernik"? [online] [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  23. MUZYKA ROZRYWKOWA, [w:] Zakład Zbiorów Dźwiękowych i Audiowizualnych Biblioteki Narodowej, Bibliografia Dokumentów Dźwiękowych, Biblioteka Narodowa, Pozycja 633/2009, s. 31, ISSN 2080-265x [dostęp 2018-02-14].
  24. FilmPolski.pl, „FilmPolski” [dostęp 2018-02-13] (pol.).
  25. Sami – Wolontariusz – tekst piosenki, teledysk – teksty.org [online], teksty.org [dostęp 2018-02-14].
  26. Dariusz Rzontkowski [online], Discogs [dostęp 2018-02-13] (ang.).
  27. Sami i Feel w utworze Lato 2000 (Superjedynki 2008). SamiComPl 2008-07-08. [dostęp 2017-11-24].
  28. INTERIA.PL, „Nowy stary” utwór Kupichy [online] [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  29. Sami (7) – Wiem Że To Źle [online], Discogs [dostęp 2018-02-14] (ang.).
  30. Jarosław Kidawa „Jasiu” | Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2018 [online], Jarosław Kidawa [dostęp 2018-02-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-16] (pol.).
  31. Jarosław Kidawa [online], Discogs [dostęp 2018-02-14] (ang.).
  32. INTERIA.PL, Niebanalny muzyczny „Sernik” [online] [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  33. Zespół Sami singiel „Koniec lata” – Premiery i wydarzenia muzyczne – Muzyka – w wolnym czasie – Student NEWS [online], muzyka.studentnews.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  34. INTERIA.PL, Sami na lato: Dziewczyny i impreza w basenie [online] [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  35. Ławka, Koło, Miłość i... [online], www.empik.com [dostęp 2018-02-14] (pol.).
  36. Telewizja Polska SA – OMI, Sami – Telewizja Polska SA [online], www.tvp.pl [dostęp 2017-11-08].
  37. Trol InterMedia, FAMKA 2010. – Powiat Tomaszowski [online], www.powiat-tomaszowski.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  38. INTERIA.PL, 10-lecie grupy Sami. Świętowanie z przyjaciółmi [online] [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  39. Sami – Wolontariusz (Projekt SAMI – Darłowskie Centrum Wolontariatu). kreatywnie.org 2012-04-26. [dostęp 2017-11-08].
  40. Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów: Sami [online], miasto-ogrodow.eu [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  41. SAMI – No gdzie się podział Rokendroll. Zespół Sami 2015-03-01. [dostęp 2017-11-08].
  42. Sami: zespół powraca z nowym teledyskiem „Koniec Lata"!, „Portal muzyczny – filmy, gwiazdy, muzyka, teledyski, koncerty, mp3”, 24 sierpnia 2015 [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  43. SAMI – Lato 2000 – Przebojowe Lato Radia ZET i Polsatu [online], YouTube [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  44. Sami wracają w nowym składzie – MusicAlert [online], musicalert.pl [dostęp 2019-03-30].
  45. Zespół Sami powraca z singlem „Ten pierwszy raz” | WIDEO [online], Magazyn Exclusive Info, 1 marca 2018 [dostęp 2019-03-30] (pol.).
  46. „Szansa na osiągnięcie czegoś wielkiego” – wywiad z Kajetanem Balcerem!, „Wywrota” [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  47. Lista Przebojów Szczęśliwa 13 * radiowawa.pl [online], www.radiowawa.pl [dostęp 2018-02-25].
  48. Sami – Ten Pierwszy Raz (Official Video). SamiVEVO 2018-03-01. [dostęp 2019-03-30].
  49. Zespół Sami powraca z singlem „Ten pierwszy raz” [WIDEO] [online], i-Music.com.pl, 1 marca 2018 [dostęp 2019-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-30] (pol.).
  50. Zespół Sami powraca z singlem Ten pierwszy raz [online], netfan.pl [dostęp 2019-03-30].
  51. ESKA TV na pierwszym miejscu wśród polskich kanałów muzycznych. Dziękujemy! przeczytaj na Eska.tv Telewizja Muzyczna Eska TV *Eska.tv [online], www.eska.tv [dostęp 2018-02-25].
  52. odSluchane [online], www.odsluchane.eu [dostęp 2019-03-30] (pol.).
  53. Polskie Radio Katowice Wiadomości | Sami z nową piosenką u Bartka Gruchlika ▶ [online], www.radio.katowice.pl [dostęp 2019-03-30].
  54. Sami wracają z nową balladą [online], www.radio.rzeszow.pl [dostęp 2019-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-30].
  55. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 2020-03-01].
  56. Muzyka w świecie ciszy [online], www.se.pl [dostęp 2020-03-01].
  57. Telewizja Polska S.A, Muzyka w świecie ciszy. Zespół „Sami” przełamuje barierę dźwięku [online], katowice.tvp.pl [dostęp 2020-03-01] (pol.).
  58. Ich utwór był wielkim hitem! Co się stało z zespołem Sami? [online], Onet Kultura, 19 czerwca 2020 [dostęp 2022-07-11] (pol.).
  59. Tomasz Wybranowski, XX.lecie zespołu SAMI – singlowy debiut Kajetana Balcera – Tomasz Wybranowski Muzyczna Polska WNET [online], Mixcloud [dostęp 2020-05-21].
  60. 20 lat temu cała Polska śpiewała ich przebój z refrenem „Słońce świeci nad nami." Teraz SAMI prezentują nowy singiel [online], WeekendFM.pl [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  61. Kajetan Balcer – Taki prosty (ft. Sami) tekst piosenki – Teksciory.pl [online], teksciory.interia.pl [dostęp 2020-05-21].
  62. Telewizja Polska S.A, Mini Jack – 9.05.2020 [online], katowice.tvp.pl [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  63. My Music, Pierwszy w historii YouTube klip z tłumaczem migowym! [online], Radio Świnoujście – Gramy to, co kochasz!, 24 kwietnia 2020 [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  64. Maciej Gnatowski, Pierwszy w historii YouTube klip z tłumaczem migowym! [online], www.radio.rzeszow.pl [dostęp 2020-05-21] [zarchiwizowane z adresu 2020-05-09] (pol.).
  65. Telewizja Polska S.A, Muzyka w świecie ciszy. Teledysk dla niesłyszących melomanów [online], katowice.tvp.pl [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  66. Proste sny, szczere łzy, wieczorny wiatr – Kajetan Balcer ft. Sami w utworze „Taki prosty” [online], UJOT FM – Studenckie. Niefiltrowane., 23 kwietnia 2020 [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  67. Taki Prosty singiel zespołu Sami [online], i-Music.com.pl, 25 kwietnia 2020 [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  68. Wyspa.fm, Wyspa.fm – Pierwszy w historii YouTube klip z tłumaczem migowym! [online], wyspa.fm [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  69. Piotr Michalik, Taki Prosty singiel zespołu Sami [online], Mad-Music.pl, 4 maja 2020 [dostęp 2020-05-21] (pol.).
  70. Zespół SAMI nowym singlem przełamał barierę ciszy. To nagranie wywołuje ciarki na plecach [AUDIO, WIDEO] [online], www.eska.pl [dostęp 2020-05-21].
  71. Sami - koncert @ e-Góry, e-Lasy i e-Gitary (live). [dostęp 2022-07-11].
  72. Antoni Zubek, Sami (nie) MAJĄ DOŚĆ. Twórcy kultowego „Lata 2000” wracają z nowym singlem [online], Silesion.PL, 25 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-29] (pol.).
  73. Artists of the Year - 2024 - IMPALA [online], www.impalamusic.org, 9 lutego 2024 [dostęp 2024-03-30] (ang.).
  74. SHOWCASING DIVERSITY IN THE EUROPEAN INDEPENDENT MUSIC SCENE - IMPALA's 100 ARTISTS TO WATCH FOR 2024 IN COLLABORATION WITH YOUTUBE - IMPALA [online], www.impalamusic.org, 28 marca 2024 [dostęp 2024-03-30] (ang.).
  75. Jacek Bulenda, Premiera akustycznego „Mam dość” zespołu Sami [online], Silesion.PL, 10 października 2024 [dostęp 2024-10-11] (pol.).
  76. Sami - Mam dość (official video). Sami 2024-01-26. [dostęp 2024-10-11].
  77. Pixelirium.pl, Sami – BIO [online], Zespół Sami - www.sami.com.pl [dostęp 2022-07-11] (pol.).
  78. IMPALA's Artists to Watch 2024 - Full playlist - YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 2024-03-30].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]