Samuel Colt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Samuel Colt

Samuel Colt (ur. 19 lipca 1814 w Hartford w stanie Connecticut w USA, zm. 10 stycznia 1862 tamże) – amerykański konstruktor i producent broni strzeleckiej.

Pochodził z rodziny kupieckiej. Od najmłodszych lat pasjonował się techniką. W 1827 roku odbył roczną podróż do Indii Wschodnich. Początkowo jako kilkunastoletni chłopak chciał udoskonalić torpedy skonstruowane przez Roberta Fultona, lecz bez powodzenia. Wtedy podjął pracę nad udoskonaleniem istniejących rewolwerów.

W 1830 roku Colt skonstruował prototyp rewolweru kapiszonowego, wyposażonego w otwarty szkielet oraz mechanizm obrotu i ryglowania bębna. Broń była ładowana rozdzielnie (spłonka była ładowana od wlotu, proch i pocisk od wylotu) po odciągnięciu lufy do przodu i zdjęciu magazynka z osi. Po wielu ulepszeniach zgłosił rewolwer jako wynalazek 18 grudnia 1835 roku uzyskał amerykański i angielski patent.

5 marca 1835 roku Samuel Colt założył w Peterson w stanie New Jersey przedsiębiorstwo Patent Arms Manufacturing Company, które rozpoczęło produkcję rewolwerów według jego wynalazku.

Pierwsze wzory rewolwerów o nazwie „Texas” posiadały 5-komorowy bębenek oraz język spustowy chowany w szkielecie. Ponieważ zdejmowanie bębenka i ponowne jego rozdzielne ładowanie było czasochłonne, wytwórnia sprzedawała rewolwery z zapasowym bębenkiem.

W 1837 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych nie wyraziło zgody na wprowadzenie rewolweru do uzbrojenia armii USA, z powodu niespotykanej wówczas szybkostrzelności. Wtedy Colt wyjechał na Florydę, gdzie trwały walki z Indianami. Tam szybko rosła popularność jego rewolwerów, choć były one jak na ówczesne czasy drogie. W 1839 roku opatentował on urządzenie do ładowania bębenka bez jego demontażu ze szkieletu. W 1842 roku utworzona przez niego spółka upadła.

Ponownie produkcję rewolwerów rozpoczął w założonych przez siebie zakładach Colt's Manufacturing Company w Hartford w stanie Connecticut. Zmechanizował wtedy ich produkcję, co umożliwiło obniżenie ceny rewolwerów do poziomu 25 dolarów (poprzednie kosztowały 200 dolarów). W ciągu następnych lat produkowano tu kolejne wersje rewolwerów Colta – Dragoon, Walker, Mounted Rifles i Navy.

Z powodu opatentowania w 1857 roku przez przedsiębiorstwo Smith & Wesson rewolweru na naboje zespolone bocznego zapłonu, Colt nie zdecydował się na wprowadzenie tego naboju do swoich rewolwerów i do jego śmierci produkowano tam rewolwery kapiszonowe.

Oprócz konstruowania broni Samuel Colt wynalazł również baterię podwodną oraz uruchomił pierwszy podwodny telegraf łączący Fire Island i New York w 1843 roku.

Do czasu jego śmierci przedsiębiorstwo Colt’s Manufacturing Company oraz wcześniejsze wyprodukowały łącznie około 325 000 rewolwerów kalibrów od 9 do 11 mm. Przedsiębiorstwo działa do chwili obecnej, produkując rewolwery oraz pistolety, karabiny i karabiny maszynowe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]