San Francesco del Deserto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
San Francesco del Deserto
Wyspa widziana od strony Laguny Weneckiej
Wyspa widziana od strony Laguny Weneckiej
Kontynent Europa
Państwo  Włochy
Akwen Morze Adriatyckie
Powierzchnia 0,04 km²
Populacja (2001)
 • liczba ludności

9
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
San Francesco del Deserto
San Francesco del Deserto
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
San Francesco del Deserto
San Francesco del Deserto
Ziemia 45°28′23″N 12°25′02″E/45,473056 12,417222

San Francesco del Deserto (wł. Święty Franciszek na Puszczy) − wyspa Laguny Weneckiej na północy Morza Adriatyckiego, u wybrzeży Wenecji Euganejskiej.

Powierzchnia wyspy to 4 ha. Znajduje się pomiędzy wyspami Sant'Erasmo i Burano. Na wyspie znajduje się konwent franciszkanów. Klasztor ten założył fundator zakonu św. Franciszek z Asyżu.

Historia[1][edytuj]

Wyspa była zamieszkana już w okresie rzymskim, na co wskazują odnalezione artefakty. Przed rokiem 1220 wyspa była nazywana przez wenecjan Isola delle Due Vigne, tzn. Wyspa Dwóch Winnic. Na wyspie zatrzymał się w 1220, wracając z Bliskiego Wschodu, św. Franciszek z Asyżu. Docenił wysepkę jako miejsce odosobnione, które mogło służyć za erem franciszkański. Wyspę ofiarował naśladowcom Biedaczyny z Asyżu patrycjusz wenecki Jacopo Michiel (marzec 1223). Bracia mniejsi wybudowali wówczas klasztor.

Minoryci opuścili wyspę w XV w. ze względu na warunki klimatyczne. Austriacy zamienili część zabudowy konwentu na magazyn prochu. W 1858 wyspa została oddana diecezji weneckiej. Diecezja zezwoliła franciszkanom na ponowne otwarcie klasztoru.

Przypisy

  1. Storia (wł.). www.isola-sanfrancescodeldeserto.it. [dostęp 2010-08-21].

Linki zewnętrzne[edytuj]