Przejdź do zawartości

Wojska inżynieryjne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most pontonowy postawiony przez wojska inżynieryjne
Saperzy usuwający miny
Saperzy Wojska Polskiego podczas pracy w Pakistanie

Wojska inżynieryjne (saperzy, wojska saperskie) – rodzaj wojsk przeznaczonych do inżynieryjnego zabezpieczenia działań wszystkich rodzajów sił zbrojnych i rodzajów wojsk. Wojska inżynieryjne wykonują najbardziej złożone prace wymagającego specjalistycznego przygotowania i zastosowania różnorodnego sprzętu inżynieryjnego.

Wojska inżynieryjne w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

W zależności od przeznaczenia dzielą się na pododdziały, oddziały i związki taktyczne: saperskie, pontonowe, desantowo-przeprawowe, inżynieryjno-drogowe, wojska kolejowe, maszyn inżynieryjnych i in. W zależności od podporządkowania rozróżnia się pododdziały (oddziały) organiczne wchodzące w skład oddziałów i związków taktycznych wojsk lądowych (sił lądowych), armijne, frontowe, marynarki wojennej, lotnictwa (wcześniej również: wojsk obrony powietrznej kraju, wojsk lotniczych)[1].

Dzień Sapera jest obchodzony w Polsce 16 kwietnia w rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej.

Wojska inżynieryjne w II RP

[edytuj | edytuj kod]

W Armii Polskiej w okresie międzywojennym zorganizowano dziesięć pułków saperów (po trzy bataliony w każdym, po jednym batalionie przydzielonym do pułku piechoty), dwa bataliony specjalne (mostowy i maszynowy – później przemianowany na elektrotechniczny) oraz trzy pułki saperów kolejowych (trzeci rozwiązano jednak w 1924 r.). W latach 1927–1928 na bazie pozostałych dwóch pułków saperów kolejowych sformowano 1 Dywizjon Pociągów Pancernych i 2 Dywizjon Pociągów Pancernych. W maju 1929 roku następuje radykalna reorganizacja wojsk inżynieryjnych, osłabiająca ich pozycję i znaczenie. Rozwiązano dwa pułki, a pozostałe przemianowano na bataliony; obydwa pułki saperów kolejowych przemianowano na bataliony mostów kolejowych. Zredukowano liczbę samodzielnych batalionów saperskich do 13 (średnio liczył on 40 oficerów i około 700 podoficerów i szeregowców). Jesienią 1934 r. nastąpiły dalsze zmiany w organizacji saperów.

Współczesne jednostki inżynieryjne w Polsce

[edytuj | edytuj kod]
Patrol saperski 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

Zarząd Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Pułki

Bataliony saperów

Bataliony inżynieryjne

Bataliony drogowo-mostowe

Wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]
Czołg mostowy BLG-67

Symbolika wojsk inżynieryjnych w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Załęski 2018 ↓, s. 78.
  2. Dwóch oferentów w postępowaniu na mosty składane - Defence24 [online], www.defence24.pl [dostęp 2021-04-17].
  3. W cieniu Leopardów 2 - Magnum-x [online], www.magnum-x.pl [dostęp 2021-04-17].
  4. Drugi do kompletu - Transporter Wsparcia Inżynieryjnego - DziennikZbrojny.pl [online], web.archive.org, 20 stycznia 2015 [dostęp 2021-04-17] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-20].
  5. Odmłodzony MID [online], www.altair.com.pl [dostęp 2021-04-17] (ang.).
  6. Sześciu chętnych na mosty dla Wojska Polskiego [online], web.archive.org, 5 stycznia 2018 [dostęp 2021-04-17] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-05].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]