Przejdź do zawartości

Sauna dymna w Võrumaa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tradycje związane z sauną dymną w Võrumaa[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Sauna dymna w Rõuge (2020)
Państwo

 Estonia

Typ

niematerialne dziedzictwo kulturowe

Numer ref.

00951

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2014
na 9. sesji

brak współrzędnych

Sauna dymna w Võrumaa[1] (est. Võrumaa suitsusaunakombestik[2], voro Võromaa savvusannakombõ[3]) – tradycyjny rodzaj sauny dymnej(inne języki) wywodzący się z regionów Võrumaa i Setomaa w południowo-wschodniej Estonii, wciąż praktykowany w tej części kraju.

W 2014 roku tradycje związane z sauną dymną w Võrumaa (ang. Smoke sauna tradition in Võromaa) wpisano na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Võrumaa na mapie Estonii

Tradycyjna estońska sauna dymna jest odrębnym pomieszczeniem lub budynkiem krytym strzechą, do którego wchodzi się przez niskie drzwi[5], ogrzewanym przez piec wyłożony kamieniami[1]. Wewnątrz sauny znajduje się ława lub podest, na którym odwiedzający kładą się lub siadają. Budynek nie posiada komina, dym powstały w wyniku spalania drewna krąży więc po pomieszczeniu[4], które jednak tuż przed skorzystaniem jest przewietrzane, a dym usuwany[3].

W Estonii istnieje aż osiem sposobów rozstawienia ławy i pieca w tradycyjnej saunie[5]. W regionie Võrumaa piec znajduje się najczęściej tuż przy wejściu, zaś ławy są naprzeciwko wejścia. W sąsiednim regionie Mulgimaa układ jest podobny, jednak drewno ładuje się do pieca od zewnątrz, natomiast na zachodzie kraju piec oraz podest znajdują się przy wejściu i po tej samej stronie[5].

Wskutek polewania wodą rozgrzanych kamieni wytwarza się ciepłe, nasycone parą wodną powietrze[4]. Temperatura w pomieszczeniu osiąga 70–100 °C[6]. W saunie przebywa się nago i aż do momentu pojawienia się potu, najczęściej ok. 10–15 minut[6], po czym w celu złuszczenia martwego naskórka oraz dla pobudzenia krążenia następuje biczowanie[1][4]. Po chwili wypoczynku oraz ewentualnych zabiegach terapeutycznych odwiedzający wychodzą na zewnątrz, aby się schłodzić oraz opłukać ciało wodą, najlepiej w jeziorze, stawie lub rzece, zimą zaś w pryzmie śniegu lub w przeręblu[6][3]. Powyższa procedura jest powtarzana kilkukrotnie[1][4].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze sauny dymnej w Rõuge (2020)

Sauna dymna stanowi ważny aspekt życia codziennego ludu Võro zamieszkującego tę część Estonii i liczącego ok. 75 tys. osób (według stanu z 2013 roku)[3]. Jest to obyczaj w głównej mierze rodzinny, choć zaprzyjaźnione rodziny często na przemian zapraszają się na wspólne saunowanie[1]. Wielogodzinny rytuał korzystania z sauny odbywa się najczęściej w soboty oraz przed dniami świątecznymi czy uroczystościami rodzinnymi[4]. Przygotowanie sauny wymaga doświadczenia, stąd są za nie odpowiedzialni głównie najstarsi członkowie rodziny, którzy przekazują wiedzę i umiejętności młodszym pokoleniom[3].

Wnętrze sauny dymnej w Mooste (2019)

Sauna dymna stanowi dla społeczności Võro miejsce święte, o znaczeniu symbolicznym, głęboko zakorzenione w lokalnej kulturze i wierzeniach. Według nich pocenie się i późniejsza kąpiel oczyszczają zarówno ciało, jak i umysł oraz gwarantują zdrowie fizyczne i psychiczne. Oddawanie czci duchowi sauny (est. leil[6]) miało zapewniać szczęście i pomyślność[3]. W saunach dawniej rodziły się dzieci, w saunach również umierano[7][3].

Choć niegdyś tradycja sauny dymnej była rozpowszechniona w całej Estonii, to współcześnie można się z nią spotkać głównie w południowo-wschodniej części kraju, na oddalonym od większych miast zalesionym i pagórkowatym obszarze Võrumaa i Setomaa, z zachowaną tradycyjną strukturą osadniczą, w której poszczególne gospodarstwa znajdują się stosunkowo daleko od siebie[3]. Według stanu z 2013 roku ok. 1/5 gospodarstw w tym regionie wciąż korzysta z saun dymnych[3]. Tradycja ta w niewielkim stopniu zachowała się również we wschodniej Estonii oraz na wyspach Sarema i Hiuma na zachodzie kraju[3].

Podobne sauny oraz zwyczaje z nimi związane znane są przede wszystkim w Finlandii (fiń. savusauna), a także w Rosji, Szwecji, Norwegii i na Łotwie[3].

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Symboliczne i rytualne znaczenie estońskiej sauny dymnej porusza film dokumentalny Siostrzeństwo świętej sauny(inne języki) (voro Savvusanna sõsarad) w reżyserii Anny Hints(inne języki) z 2023 roku[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Polski Komitet ds. UNESCO, Estonia [online], www.unesco.pl [dostęp 2024-05-20] (pol.).
  2. Aive Mõttus, Võrumaa suitsusaunakombestik esitati UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja [online], Maaleht, 13 kwietnia 2013 [dostęp 2024-05-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-13] (est.).
  3. a b c d e f g h i j k Smoke sauna tradition in Võromaa – Nomination form [online], ich.unesco.org, 21 marca 2013 [dostęp 2024-05-20] (ang.).
  4. a b c d e f Smoke sauna tradition in Võromaa [online], ich.unesco.org [dostęp 2024-05-21] (ang.).
  5. a b c Kazimierz Popławski, Jak wygląda estońska sauna? [online], Eesti.pl, 26 maja 2015 [dostęp 2024-05-22] (pol.).
  6. a b c d Kazimierz Popławski, Kultura sauny w Estonii [online], Eesti.pl, 27 kwietnia 2015 [dostęp 2024-05-22] (pol.).
  7. a b Jakub Rybski: W tym kraju sauna to świętość. To mistyczny rytuał i jeden z ważniejszych elementów kultury. [w:] National Geographic [on-line]. national-geographic.pl, 2023-04-29. [dostęp 2024-05-21]. (pol.).