Savate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
SAVATE
EliteA2013 @L.Gehant 3.jpg
Savate

Savate [sæ'væt] lub boks francuski − francuska sztuka walki powstała w XVII wieku. Stworzono ją w środowisku arystokratycznym - ale również wpływ mieli na nią marynarze - dla celów samoobrony w ulicznej walce z uzbrojonym przeciwnikiem. Duże znaczenie miały tu techniki nożne, stosowane w celu utrzymania dystansu. Z czasem savate zostało wzbogacone o techniki zaczerpnięte z boksu angielskiego. Charakterystyczną cechą odróżniającą savate od pozostałych sportów walki jest to, że zawodnicy zwyczajowo walczą w butach. W savate rozróżniamy kilka formuł tradycyjnych i sportowych. Nazwa ‘savate’ pochodzi z języka francuskiego i znaczy „stary but” lub "bucior" ponieważ podczas walk ulicznych chuligani zadawali kopnięcia swoimi ciężkimi buciorami.

Trening savate combat polega na sparingach i przygotowaniach do pełnokontaktowych walk. Mamy możliwość udziału w lekko kontaktowej formule savate assaut. Kolorowe okrągłe plakietki z symbolem rękawicy bokserskiej na stroju zawodnika oznaczają poziom jego zaawansowania. Kiedy zawodnik osiągnie poziom srebrnej rękawicy, jest to równoważne z czarnym pasem w karate, trening takiego zawodnika polega głównie na staczaniu kolejnych walk bokserskich.

Komplementarne sztuki walki[edytuj | edytuj kod]

  • Lutte Parisian – styl zapaśniczy, do połowy XIX wieku często rywalizujący z savate, które z czasem wchłonęło jego techniki. W 1970 roku techniki lutte parisian zostały wycofane z oficjalnego savate sportowego natomiast pozostają nadal w użyciu w formułach bardziej użytecznych i tradycyjnych np. self defense .
  • La Canne/Le Baton – zestaw technik walki przy użyciu laski, kija lub długiego kija pod koniec XIX wieku przyjęty przez armię francuską i nauczany w Joinville Le Pont, w 1900 i 1924 roku prezentowany na Igrzyskach Olimpijskich, savate canne funkcjonowało zawsze jako formuła w savate tradycyjnym. W latach 1978-2000 Maurice Sarry ustandaryzował techniki la canne i wprowadził zasady sportowe. Pierwsze międzynarodowe mistrzostwa odbyły się w 2004 roku na wyspie Reunion. Obecnie co roku naprzemiennie odbywają się Mistrzostwa Europy i Świata w tej dyscyplinie .
  • Handi savate -formuła dla osób niepełnosprawnych w wiekszosci dla wózkarzy .
  • Aero savate -formuła aerobikowa z elementami savate. Funkcjonuje jako ćwiczenia grupowe na sali lub zawody sportowe par lub grup synchronicznych.
  • Można wyróżnić jeszcze savate combat libre , savate self defense .

Savate w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy polski podręcznik zawierający elementy Savate, Gimnastyka policyjna autorstwa Stanisława Szczepkowskiego, ukazał się w Warszawie w 1917 roku. Temat ten został rozwinięty przez Henryka Jeziorowskiego w wydanym w Warszawie w 1927 roku podręczniku Walka wręcz, który został zalecony do szkolenia wojsk lądowych. Książki te zawierały techniki savate i boksu francuskiego (walka na dystans) połączone z technikami jujutsu (walka w zwarciu). Obydwie książki dostępne są w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Po II wojnie światowej savate zostało w Polsce zapomniane.

Współcześnie podejmuje się w Polsce próby ponownego rozpropagowania sportu, a polscy zawodnicy startują w turniejach odbywających się we Francji i na świecie. Od szeregu lat organizowane są szkolenia i staże m.in. przez klub kowal boxing, ostatni cykl staży w 2009 roku został zorganizowany w kilku miastach w Warszawie, Pruszkowie i Skierniewicach. Staż prowadzony był przez trenera Piotra Kowalczyka oraz francuskich instruktorów ze Światowej Federacji Savate -Fédération Internationale de Savate[1]. W dniach 24-25 września 2010 roku w Paryżu reprezentanci Polski wzięli udział w uniwersyteckich mistrzostwach świata w boksie francuskim - championnats du monde de Savate 2010[2].

Od roku 2001 savate odradza sie w Polsce. Założony przez Piotra Kowalczyka klub KOWAL BOXING to pierwszy polski klub, w którym można trenować tę sztukę walki. Trener ten przygotował Reprezentację Polski na Mistrzostwa Świata w Savate, które odbywały się w 2012 roku w Bułgarii.

Mariusz Cieśliński jedyny do tej pory i pierwszy mistrz świata w tej dyscyplinie z Polski. W miejscowości Romance w 1995 roku zdobył tytuł w finale pokonując zawodnika gospodarzy Jose Gregorio[potrzebne źródło].

Savate w filmie[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku miał premierę film Savate (polskie tłumaczenia to Na śmierć i życie, Dzikie pięści, wydanie DVD Wściekłe pięści) w reżyserii Isaaca Florentine'a poświęcony właśnie tej sztuce walki.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Techniki savate
Organizacje savate