Schronisko Pierwsze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schronisko Pierwsze
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Wąwóz Ostryszni

Właściciel

Lasy Państwowe

Długość

10,1 m

Głębokość

0 m

Deniwelacja

0

Wysokość otworów

ok. 355 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku południowemu zachodowi

Kod

J.Olk.I-01.18

Położenie na mapie gminy Trzyciąż
Mapa konturowa gminy Trzyciąż, po prawej znajduje się punkt z opisem „Schronisko Pierwsze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko Pierwsze”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Schronisko Pierwsze”
Położenie na mapie powiatu olkuskiego
Mapa konturowa powiatu olkuskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Schronisko Pierwsze”
Ziemia50°18′29″N 19°51′34″E/50,307972 19,859417
Strona internetowa

Schronisko Pierwszeschronisko w Wąwozie Ostryszni na Wyżynie Olkuskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[1]. Znajduje się pomiędzy wsiami Imbramowice i Glanów w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Trzyciąż[2].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się w lewych zboczach wschodniej części wąwozu, pomiędzy wspinaczkową skałą Sanatorium a boczną dolinką, będącą najdalej na wschód wysuniętym odgałęzieniem Wąwozu Ostryszni. Schronisko położone jest dość wysoko w tych zboczach, nad niewielką i stopniowo zarastającą polanką. Jedyny otwór znajduje się u południowo-zachodniej podstawy bezimiennej skały i przesłania go krzak dzikiej róży[1].

Schronisko składa się z dość wąskiego, ku końcowi stopniowo zwężającego się korytarza. Powstało w pochodzących z jury późnej miękkich wapieniach kredowatych otoczonych twardszymi wapieniami skalistym. Swój udział w jego powstaniu miały też ruchy tektoniczne; budujące go skały są silnie potrzaskane, a wewnątrz brak śladów przepływu wody. Na ścianach występują tylko niewielkie grzybki naciekowe i stylolity. Dno jest kamieniste, w niektórych tylko miejscach jest na nim próchniczno-gliniaste namulisko. Ściany schroniska są zaczernione, nie stwierdzono jednak śladów ogniska[1].

Schronisko jest w całości dość dobrze oświetlone przez światło słoneczne i w dużym stopniu poddane wpływom środowiska zewnętrznego. Na lepiej oświetlonych ścianach rozwijają się glony. Ze zwierząt w schronisku obserwowano muchówki, biedronki, osy i motyle rusałki. Okresowo odwiedzane jest przez inne zwierzęta, a występujące na dnie guano wskazuje, że czasami bywają w nim również nietoperze[1].

Historia poznania i dokumentacji[edytuj | edytuj kod]

Schronisko było prawdopodobnie znane od dawna, w literaturze jednak nie wzmiankowane. Występujące w jego korytarzu ślady świadczą, że jest odwiedzane. Po raz pierwszy pomierzył go i opisał Adam Polonius w październiku 2013 roku. On też sporządził plan schroniska[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Adam Polonius, Schronisko Pierwsze, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-08-06].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-08-06].