Sebastian Kneipp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sebastian Kneipp
Ilustracja z 1894 obrazująca lecznie metodą księdza Kneippa
Kneipp i jego naśladowcy

Sebastian Kneipp (ur. 17 maja 1821 w Stephansried, zm. 17 czerwca 1897 w Bad Wörishofen) – bawarski ksiądz katolicki, proboszcz z Wörishofen; jeden z najbardziej znanych na świecie zwolenników hydroterapii, ziołolecznictwa oraz racjonalnego sposobu odżywiania się. W swoich publikacjach i działalności zachęcał do podstawowych zabiegów higienicznych jak codzienne mycie całego ciała, mycia włosów, regularnego prania odzieży i bielizny, spacerowania, ćwiczeń fizycznych czy odpoczynku.

Twórca i propagator stosowania podstawowych kosmetyków. Propagator stosowania lnianej lub konopnej bielizny pod odkryciem wierzchnim, którą można było częściej prać. Był jednym z pierwszych zalecających stosowanie podstawowych zabiegów higienicznych u dzieci[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W młodości był czeladnikiem tkackim. W wieku 21 lat zaczął studiować teologię, a następnie został księdzem. Był spowiednikiem w klasztorze sióstr dominikanek. Doszedł do godności prałata papieskiego, nadanej mu przez papieża Leona XIII w 1894.

Przez wiele lat chorował; obserwacja własnej choroby oraz przyrody doprowadziła go do rozwinięcia i usystematyzowania metody leczenia wodą. Wzorował się na wcześniejszych doświadczeniach Vincenta Priessnitza czy J. H. Raussego (właściwie Heinricha Friedricha Franckego, 1805–1848). Początkowo praktykował w klasztornej pralni. Wraz z rozgłosem do Wörishofen zaczęło zjeżdżać tysiące ludzi szukających pomocy, w ten sposób baza zabiegowa została bardzo rozbudowana jak i samo Wörishofen muszące pomieścić sporą liczbę stałych kuracjuszy.

Na terenie Niemiec i w sąsiednich krajach powstały liczne zakłady leczące jego metodą. Doradzał wielu ludziom, dziesiątki tysięcy zjeżdżały do niego z całego kraju i zagranicy po poradę i pomoc.

Wynalazł kawę słodową (Kawa Kneippa), jest autorem receptury chleba ziarnistego (Chleb Kneippa) – produktów wytwarzanych do dzisiaj. A także twórcą i propagatorem bielizny z tkanin lnianych bądź konopnych, zakładanej pod wierzchnie okrycie (z wełny). Bieliznę taką łatwiej było utrzymać w czystości i mogła być częściej prana. Między innymi jemu zawdzięczamy wprowadzenie do codziennego życia najprostszych zabiegów higienicznych (codzienne mycie się, spacery) oraz zasad zdrowego odżywiania.

Jest autorem następujących książek:

Aktualnie działają "Związek Lekarzy Kneippa" (ok. 1000 członków) oraz "Konfederacja Kneippa" (ok. 250 tys. członków).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Atwater, Edward C., An annotated catalogue of the Edward C. Atwater collection of American popular medicine and health reform. Volume 3, Supplement A-Z, Rochester, NY: University of Rochester Press, 2008, ISBN 978-1-58046-718-6, OCLC 700207951 [dostęp 2018-09-22].
  2. Sebastian Kneipp, Tak żyć potrzeba : wskazówki i rady dla zdrowych i chorych pouczające, jak żyć rozumnie należy i leczyć się metodą odpowiednią naturze , wyd. 1891., polona.pl [dostęp 2018-11-26].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]