Sebastian Kneipp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sebastian Kneipp
Ilustracja z 1894 obrazująca lecznie metodą księdza Kneippa
Kneipp i jego naśladowcy

Sebastian Kneipp (ur. 17 maja 1821 w Stephansried, zm. 17 czerwca 1897 w Bad Wörishofen) - bawarski ksiądz katolicki, proboszcz z Wörishofen; jeden z najbardziej znanych na świecie zwolenników hydroterapii, ziołolecznictwa oraz racjonalnego sposobu odżywiania się, z silnym zwróceniem uwagi na osobowość chorego.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W młodości był czeladnikiem tkackim. W wieku 21 lat zaczął studiować teologię, a następnie został księdzem. Był spowiednikiem w klasztorze sióstr dominikanek. Doszedł do godności prałata papieskiego, nadanej mu przez papieża Leona XIII w 1894.

Przez wiele lat chorował; obserwacja własnej choroby oraz przyrody doprowadziła go do rozwinięcia i usystematyzowania metody leczenia wodą. Wzorował się na wcześniejszych doświadczeniach Vincenta Priessnitza czy J. H. Raussego (właściwie Heinricha Friedricha Franckego, 1805-1848). Początkowo praktykował w klasztornej pralni. Wraz z rozgłosem do Wörishofen zaczęło zjeżdżać tysiące ludzi szukających pomocy, w ten sposób baza zabiegowa została bardzo rozbudowana jak i samo Wörishofen muszące pomieścić sporą liczbę stałych kuracjuszy.

Na terenie Niemiec i w sąsiednich krajach powstały liczne zakłady leczące jego metodą. Doradzał wielu ludziom, dziesiątki tysięcy zjeżdżały do niego z całego kraju i zagranicy po poradę i pomoc.

Wynalazł kawę słodową (Kawa Kneippa), jest autorem receptury chleba ziarnistego (Chleb Kneippa) - produktów wytwarzanych do dzisiaj. A także twórcą specjalnej bielizny. Między innymi jemu zawdzięczamy wprowadzenie do codziennego życia najprostszych zabiegów higienicznych (codzienne mycie się, spacery) oraz zasad zdrowego odżywiania.

Jest autorem następujących książek:

  • Moje leczenie wodą (niem. Meine Wasserkur, 1886)
  • Tak żyć potrzeba (niem. So sollt ihr leben)
  • Mój testament dla zdrowych i chorych
  • Kodycyl do Mojego testamentu dla zdrowych
  • Dziecko zdrowe i chore : poradnik dla matek i ojców troskliwych

Aktualnie działają "Związek Lekarzy Kneippa" (ok. 1000 członków) oraz "Konfederacja Kneippa" (ok. 250 tys. członków).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]