Serra de São Mamede
Panorama Serra de São Mamede niedaleko Castelo de Vide | |
Megaregion | |
---|---|
Prowincja |
Serra de São Mamede – pasmo górskie w południowo-wschodniej Portugalii, w regionie Alentejo, w dystrykcie Portalegre. Niewielki fragment znajduje się na obszarze Hiszpanii, w Estremadurze.
Nazwa pochodzi od św. Mamasa (hiszp. Mamés, port. São Mamede). Obok Serra de Arraiolos jest to jedyne miejsce w Alentejo, gdzie w zimie pada śnieg.
Góry oddzielają dorzecze Tagu na północy od dorzecza Guadiany na południu. Głównymi rzekami mającymi tu swe źródła są Sever i Nisa, płynące do Tagu oraz Caia i jej dopływ Arronches płynące do Guadiany[1].
Opis
[edytuj | edytuj kod]Serra de São Mamede rozciągają się na długości 25 km z NE na SW, pomiędzy Castelo de Vide a La Rabaza już na obszarze Hiszpanii. Najwyższy szczyt, Pico de São Mamede, osiąga 1025 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem w Portugalii na południe od Tagu. Inne ważniejsze szczyty, to Fria, Pico de Marvão i Penha da Castelo de Vide. Pod względem fizjograficznym są one zachodnim zakończeniem Gór Toledańskich, jednego z głównych pasm Półwyspu Iberyjskiego[2].
Budowa geologiczna
[edytuj | edytuj kod]Góry Serra de São Mamede zbudowane są ze staropaleozoicznych (ordowickich, sylurskich i dewońskich) skał osadowych i zmetamorfizowanych – głównie kwarcytów, dolomitów, łupków. Kwarcyty i dolomity, jako bardzo odporne na wietrzenie, często budują grzbiety i szczyty wzniesień. Granity występują głównie w południowo-zachodniej partii – pomiędzy Portalegre a Fortios. Obszar ten został wypiętrzony w czasie orogenezy alpejskiej[3].
Klimat i roślinność
[edytuj | edytuj kod]Klimat jest pośredni między morskim a śródziemnomorskim. Makia, lasy dębu korkowego i Quercus pyrenaica tworzą roślinność zbliżoną do naturalnej. W wielu miejscach występują skałki oraz wychodnie skał. Dąb ostrolistny i kasztan jadalny rosną na zboczach w wyższych położeniach, natomiast niższe partie stoków zajęte są przez plantacje oliwek i zarośla sosny nadmorskiej. Często występują też plantacje eukaliptusa pochodzącego z Australii lub południowo-wschodniej Azji (Melanezji i Archipelagu Malajskiego)[4].
Ochrona przyrody
[edytuj | edytuj kod]Duże obszary Serra de São Mamede są objęte przez Park Przyrody Serra de São Mamede (port. Parque Natural da Serra de São Mamede). Żyją w nim: ryś iberyjski, wydra europejska i nornik iberyjski (Microtus cabrerae). Rzadkie ptaki to sęp płowy i orzeł południowy. Znajdują się w nim jedne z największych kolonii nietoperzy w Europie[5].
Miejscowości
[edytuj | edytuj kod]Największym miastem jest Portalegre. Inne miejscowości to Castelo de Vide, Marvão, Arronches i Alegrete. Marvão jest miastem otoczonym murami obronnymi, położonym na szczycie wzgórza. Ponad miastem góruje zamek – archetyp średniowiecznej warowni[6].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ No Parque Natural da Serra de São Mamede. Selecções do Reader's Digest. [dostęp 2017-09-12]. (port.).
- ↑ Julio Muñoz Jiménez, Los Montes de Toledo. Estudios de Geografía Física. Departamento de Geografía de la Universidad de Oviedo. Instituto J. S. Elcano (CSIC), Oviedo 1976
- ↑ Serra de São Mamede - Geologia. RCTS.pt. [dostęp 2017-09-12]. (port.).
- ↑ Flora do PNSSM. ICNB.pt. [dostęp 2017-09-12]. (port.).
- ↑ Natural Park of Serra de Sao Mamede, Alentejo, Portugal. Manor Houses of Portugal. [dostęp 2017-09-12]. (ang.).
- ↑ Pesquisa de Património: Castelo de Marvão - detalhe. Instituto de Gestão do Património Arquitectónico e Arqueológico. [dostęp 2017-09-12]. (port.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Hiking w Serra de São Mamede. Portugal Walks. [dostęp 2017-09-12]. (ang.).
- Ptaki Portugalii – Serra de São Mamede. Aves de Portugal. [dostęp 2017-09-12]. (port.).