Sicarius yurensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sicarius yurensis
(Nicolet, 1849)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

Sicariidae

Podrodzina

Sicariinae

Rodzaj

Sicarius

Gatunek

Sicarius yurensis

Synonimy
  • Sicarius terrosus yurensis Strand, 1908

Sicarius yurensisgatunek pająka z rodziny Sicariidae i podrodziny Sicariinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten opisany został po raz pierwszy w 1908 roku przez Embrika Stranda jako podgatunek pod nazwą Sicarius terrosus yurensis. Jako lokalizację typową wskazano Yurę w peruwiańskim regionie Arequipa. Epitet gatunkowy pochodzi od miejsca typowego[1]. Do rangi osobnego gatunku wyniesiony został w 2017 roku przez Ivana Magalhaesa, Antonio Brescovita i Adalberto Santosa[2].

Według wyników analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez Magalhaesa, Brescovita i Santosa w 2017 roku gatunek ten zajmuje w obrębie rodzaju pozycję siostrzaną względem S. thomisoides[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają od 6,3 do 8 mm, a samice od 7,2 do 8,8 mm długości prosomy. Karapaks jest rudobrązowy, zaopatrzony we wzgórki oczne i ma makroszczecinki rozmieszczone przy bocznych krawędziach w pojedynczym szeregu. Wyróżnia się na tle pozostałych przedstawicieli rodzaju bardzo szeroką częścią głowową, mającą szerokość wynoszącą około połowy jego długości. Ubarwienie szczękoczułków jest rudobrązowe, natomiast wargi dolnej i szczęk jasnobrązowe. Sternum jest owalne, ubarwione jasnobrązowo. Odnóża mają kolor jasnobrązowy. Uda u samców uzbrojone są w cztery lub pięć cierni, a u samic w pięć lub sześć cierni. Na udach brak jest czarnych szczecinek przednio-bocznych. Opistosoma (odwłok) ma barwę brązowawożółtą. Genitalia samicy cechują się spermatekami mającymi od dziesięciu do osiemnastu odgałęzień, w tym jedną parę prostych odgałęzień brzusznych. Odgałęzienia pozbawione są okrągłych zbiorniczków wierzchołkowych i w większości mają zakrzywione części szczytowe. U samic na wylinkę przed dorosłością obserwuje się prespermateki z co najmniej czterema krótkimi, palcowatymi odgałęzieniami. Nogogłaszczki samca mają długi i smukły bulbus z bardzo cienkim embolusem[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten zasiedla obszary pustynne. Występuje od poziomu morza do 3300 m n.p.m.[2]

Gatunek neotropikalny, znany z południowego Peru i północnego Chile. Rozmieszczony jest wzdłuż suchych wybrzeży oceanicznych od regionu Lima przez regiony Ica, Ayacucho, Arequipa, Tacna, Arica y Parinacota, Tarapacá i Antofagasta po Atakamę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. E. Strand. Exotisch-araneologisches. I. Amerikanische, hauptsächlich in Peru, Bolivien und Josemitetal in Californien gesammelte Spinnen. II. Spinnen aus Kamerun. III. Übersicht der bekannten Hysterocrates-Arten. IV. Zur Kenntnis der Aranea rufipalpis (Luc.). „Jahrbücher des Nassauischen Vereins für Naturkunde”. 61, s. 223-295, 1908. 
  2. a b c d e I.L.F. Magalhaes, A.D. Brescovit, A.J. Santos. Phylogeny of Sicariidae spiders (Araneae: Haplogynae), with a monograph on Neotropical Sicarius. „Zoological Journal of the Linnean Society”. 179 (4), s. 767-864, 2017. DOI: 10.1111/zoj.12442.