Sicariinae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sicariinae
Keyserling, 1800
Ilustracja
Sicarius thomisoides
Ilustracja
Przedstawiciel rodzaju Hexophthalma
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Nadrodzina

Scytodoidea

Rodzina

Sicariidae

Podrodzina

Sicariinae

Sicariinaepodrodzina pająków z rodziny Sicariidae. Obejmuje 30 opisanych gatunków sklasyfikowanych w rodzajach Sicarius i Hexophthalma. Zamieszkują południową Afrykę oraz Amerykę Południową i Centralną.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pająki o ciele zaopatrzonym w szczecinki przywierające do cząstek gleby. Ubarwienie mniej więcej tak długiej jak szerokiej prosomy jest brązowe, czasem z rudym odcieniem. Na karapaksie występuje sześcioro oczu (brak pary przednio-środkowej) rozmieszczonych w trzech diadach. Zrośnięte nasadami szczękoczułki pozbawione są serruli i ząbków na krawędziach bruzd, za to mają wzdłuż przednich krawędzi blaszki o spiczastych wierzchołkach. Warga dolna jest dłuższa niż szeroka i ku szczytowi zwężona. Szczęki stykają się przed wargą. Nogogłaszczki mają szereg cierni na udach i pozbawione są pazurków. Sternum jest sercowate, rzadziej owalne. Odnóża bywają brązowe, żółte, pomarańczowe lub pomarańczowobrązowe. Uda mają stronę grzbietową z wyjątkiem linii środkowej porośniętą makroszczecinkami o ściętych wierzchołkach. Na goleniach występuje osiem szeregów spiczastych makroszczecinek, w których dłuższe przemieszane są z krótszymi. Stopy zwieńczone są dwoma pazurkami. Zaokrąglona z nieco ściętym szczytem opistosoma jest jasnoszara, brązowawoszara, brązowawożółta lub jasnobrązowa i ma od trzech do sześciu poprzecznych rzędów makroszczecinek. Brak jest tchawek bocznych, zaś tchawka tylna zbudowana jest z pary długich i szerokich, zrośniętych entapofiz. Kądziołki przędne pary przednio-bocznej są dwuczłonowe, porośnięte długimi, czarnymi szczecinkami i mogą być zaopatrzone w długie, nitkowate gruczoły ampułkowate większe. Kądziołki przędne pary tylno-środkowej zaopatrzone są w kilka gruczołów groniastych. Brak jest stożeczka i siteczka przędnego. Nogogłaszczki samca mają niezmodyfikowany, gruszkowaty bulbus z wyróżnialną nasadą, korpusem i embolusem[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele podrodziny występują w krainie etiopskiej i neotropikalnej. W Afryce znani są z Namibii, Zimbabwe i Południowej Afryki, w Ameryce zaś z Salwadoru, Nikaragui, Kostaryki, Galapagos, Ekwadoru, Peru, Brazylii, Boliwii, Paragwaju, Chile i Argentyny[2][3].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Kladogram rodziny Sicariidae wg
Magalhaesa i innych z 2017 roku

Loxoscelinae

Loxosceles


Sicariinae

Hexophthalma



Sicarius



Takson rangi ponadrodzajowej od rodzaju Sicarius wprowadził jako pierwszy Eugen von Keyserling w 1800 roku pod nazwą Sicaroidae[4]. Podrodzinę Sicariinae we współczesnym sensie zdefiniowali i zrewidowali w 2017 roku Ivan Magalhaes, Antonio Brescovit i Adalberto Santos. Według wyników ich analizy filogenetycznej Sicarius stanowi grupę siostrzaną dla afrykańskiego rodzaju Hexophthalma, tworząc z nim klad siostrzany dla rodzaju Loxosceles[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b I.L.F. Magalhaes, A.D. Brescovit, A.J. Santos. Phylogeny of Sicariidae spiders (Araneae: Haplogynae), with a monograph on Neotropical Sicarius. „Zoological Journal of the Linnean Society”. 179 (4), s. 767-864, 2017. DOI: 10.1111/zoj.12442. 
  2. Gen. Sicarius Walckenaer, 1847. [w:] World Spider Catalog Version 24.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2023-10-13].
  3. Gen. Hexophthalma Karsch, 1879. [w:] World Spider Catalog Version 24.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2023-10-13].
  4. E. Keyserling: Die Spinnen Amerikas. Laterigradae. Nürnberg: Bauer & Raspe, 1880.