Skala istryjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Skala istryjskaskala muzyczna stosowana w muzyce ludowej półwyspu Istria (od którego wzięła nazwę) oraz ziem przy zatoce Kvarner, w dzisiejszej Chorwacji. Terminem tym określa się również wykorzystującą ją tradycję muzyczną opartą na dwugłosowej polifonii.

Skala nie jest równomiernie temperowana i składa się z sześciu tonów, w przybliżeniu odpowiadających E-F-G-A♭-B♭-C♭, czyli pierwszym sześciu tonom skali oktatonicznej rozpoczynającej się od E.[potrzebny przypis]

Gatunki muzyki ludowej stosujące tę skalę obejmują tarankanje, bugarenje, a także diskanto oraz śpiew na tanko i debelo; typowy jest śpiew dwugłosowy, nosowy, w niewielkich interwałach, często z towarzyszeniem ludowego instrumentu: fletu, fujarki, gajdy, tambury (instrument strunowy szarpany) czy sopili (instrument dęty drewniany, także sopele, roženice). Utwory często pozwalają na improwizację, natomiast zachowywana jest kadencja w oktawie[1][2].

Termin został ukuty przez kompozytora Ivana Matetića Ronjgova (1880–1960)[2].

W 2009 roku śpiew długłosowy i muzyka w skali istryjskiej zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dwugłos interwałowy z regionów Istria i Hrvatsko primorje [online], croatia.hr [dostęp 2020-05-27] (pol.).
  2. a b Dario Marušić, Reception of Istrian Musical Traditions [online], www.komunikacija.org.rs [dostęp 2020-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-31] (ang.).
  3. Polski Komitet ds Unesco. Dziedzictwo niematerialne: Chorwacja [online], www.unesco.pl [dostęp 2020-05-29] (pol.).