Smithsonian Astrophysical Observatory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SAO – wejście od strony Madison Street (Cambridge, Massachusetts, USA). Po prawej widoczna kopuła (na zabytkowej, niskiej wieży zwanej Sears Tower) tzw. Wielkiego Refraktora o średnicy obiektywu 38 cm, zainstalowanego tu w 1847 roku.

Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO) (Smithsoniańskie Obserwatorium Astronomiczne) – instytut badawczy Smithsonian Institution znajdujący się w Cambridge (Massachusetts) w Stanach Zjednoczonych, gdzie – wspólnie z Harvard College Observatory (HCO) – tworzy Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA).

Historia[edytuj | edytuj kod]

SAO zostało założone w 1890 roku przez Samuela Lagleya, Sekretarza Smithsonian Institution, głównie w celu badań Słońca[1].

W 1955 roku przeniesiono SAO z Waszyngtonu do Cambridge w celu zacieśnienia współpracy z HCO oraz rozszerzenia skali działania (planowano wzrost zatrudnienia, rozbudowę budynku i zakres badań). Pierwszy dyrektor SAO w „czasach Cambridge”, Fred Whipple, podjął decyzję o utworzeniu pierwszego na świecie systemu śledzenia sztucznych satelitów. Decyzja ta ustabilizowała pozycję SAO jako wiodącego na świecie ośrodka badań kosmicznych. Wspólnie z United States Air Force SAO prowadziło obserwacje satelitów i wyznaczało parametry ich orbit w latach 1957-1961.

W 1973 roku podpisano z HCO umowę o wspólnym utworzeniu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

SAO dziś[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie w budynku przy 60 Garden Street w Cambridge ponad 300 naukowców w CfA prowadzi szerokie programy badań w zakresie astronomii, astrofizyki, badań o Ziemi, badań kosmicznych oraz edukacji o astronomii i kosmosie.

SAO zarządza teleskopem kosmicznym Chandra. Wspólnie z University of Arizona SAO jest operatorem Obserwatorium MMT.

Nazwa planetoidy (10234) Sixtygarden pochodzi od adresu SAO, podobnie nazwa planetoidy (3773) Smithsonian związana jest z tą instytucją.

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A short history of the Smithsonian Astrophysical Observatory. [dostęp 2011-11-30]. (ang.).
  2. a b Directors of the SAO, HCO, and CfA. Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. [dostęp 2011-11-30]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]