Smoke on the Water

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Smoke on the Water
Singel zespołu Deep Purple
z albumu Machine Head
Strona B "Smoke on the Water" (live)
(z albumu Made in Japan)
Wydany maj 1973
Nagrywany grudzień 1971
Gatunek hard rock
Długość 3:54
Wytwórnia Stany Zjednoczone Warner Bros.
Wielka Brytania EMI
Producent Deep Purple
Format 7"
Singel po singlu

Smoke on the Water” – utwór brytyjskiej grupy Deep Purple, który znalazł się na ich albumie Machine Head. W maju 1973 roku wydany został na singlu, który dotarł do miejsca 4. na amerykańskiej liście Billboard Hot 100[1].

Popularność[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku znalazł się na 434. pozycji na liście 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone[2]. W tym samym roku sklasyfikowano utwór na 4. miejscu na Liście największych riffów wszech czasów magazynu, a w 2005 roku brytyjski magazyn muzyczny Q umieścił go na 12. miejscu listy 100. największych utworów gitarowych wszech czasów[3].

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

„Smoke on the Water” rozpoznawany jest z powodu charakterystycznej melodii kompozycji oraz jej aranżacji. Utwór zaczyna się od riffu granego przez Ritchiego Blackmore'a, następnie do gry włączają się hi-hat, przesterowane organy oraz perkusja i gitara basowa. Pierwsze solo jest grane na gitarze przez Ritchiego Blackmore'a, a finałowe solo gra na organach Jon Lord[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tekst opowiada prawdziwą historię. 4 grudnia 1971 roku zespół miał użyć do nagrania wynajętego od The Rolling Stones mobilnego studia nagraniowego Rolling Stones Mobile Studio położonego w kompleksie rozrywkowym, który był częścią kasyna w szwajcarskim Montreux. W przeddzień sesji nagraniowej odbywał się w kasynie koncert Franka Zappy i jego zespołu The Mothers of Invention. W trakcie wykonywania solo do utworu „King Kong” na syntezatorze przez Dona Prestona miał miejsce nagły pożar wywołany przez kogoś z widowni, kto wystrzelił z rakietnicy. Pożar całkowicie zniszczył kasyno i sprzęt zespołu The Mothers Invention.

Tytuł „Smoke on the Water” odnosi się do widoku pożaru jaki członkowie zespołu zobaczyli z hotelu nad Jeziorem Genewskim. Zespół był zmuszony zostawić drogie mobilne studio nagraniowe i poszukać w mieście innego miejsca do nagrywania albumu. Jedną z obiecanych lokacji był teatr zwany The Pavillion, ale wkrótce kiedy zespół zaczął prace nad nagrywaniem albumu okoliczni sąsiedzi to uniemożliwili, i członkowie zespołu byli zmuszeni do opuszczenia tego miejsca. Po tygodniu poszukiwań zespół wynajął praktycznie pusty hotel Montreux Grand Hotel i przemianował korytarz oraz schody w studio nagraniowe, gdzie zarejestrowali większość materiału nagraniowego do swego najbardziej kasowego albumu Machine Head. Jedyną piosenką nienagraną w całości w Grand Hotel był właśnie utwór „Smoke on the Water”.

Nowa wersja (1989)[edytuj | edytuj kod]

Nowa wersja utworu została nagrana w ramach charytatywnego projektu Rock Aid Armenia[5], z którego dochód przeznaczony był na pomoc po trzęsieniu ziemi w Armenii. W nagraniu, oprócz części muzyków Deep Purple, uczestniczyli wykonawcy znani z karier solowych i z innych zespołów m.in. Bryan Adams, Bruce Dickinson (Iron Maiden), Geoff Downes i Chris Squire (Yes), Keith Emerson, David Gilmour (Pink Floyd), Tony Iommi (Black Sabbath), Alex Lifeson (Rush), Brian May i Roger Taylor (Queen), Paul Rodgers[6]. Producentami nagrania byli Geoff Downes i Gary Langan.

Utwór znalazł się w 1990 roku na płycie The Earthquake Album[7] oraz na The Earthquake Video.[8] Cztery wersje utworu (w tym jedna z 2010) zostały wydane w formie płyty Smoke on the Water: Metropolis Sessions w roku 2010.[9]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Deep Purple (ang.). billboard.com. [dostęp 2014-07-31].
 2. rollingstone.com
 3. rocklistmusic.co.uk
 4. Deep Purple Machine Head (ang.). allmusic.com. [dostęp 2014-07-31].
 5. Rock Aid Armenia - homepage [dostęp 2.02.2015]
 6. Rock Aid Armenia Reissue: "Smoke On The Water: The Metropolis Sessions", Rush News [dostęp: 2.02.2015]
 7. Rock Aid Armenia / Various ‎– The Earthquake Album, Discogs [dostęp: 2.02.2015]
 8. Rock Aid Armenia: The Earthquake Video, Prog Archives [dostęp 2.02.2015]
 9. Katalog cd Universe, [dostęp 2.02.2015]
 10. Machine Head by Deep Purple (ang.). classicrockreview.com, 2012-12-29. [dostęp 2014-07-31].
 11. Test (5) – Przygoda Bez Miłości (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-06-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]