Roger Glover

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roger Glover
Ilustracja
Roger Glover z Deep Purple w 2013 roku.
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1945
Brecon, Walia
Instrumenty gitara basowa, instrumenty klawiszowe
Gatunki rock, heavy metal
Zawód muzyk
Aktywność od 1965
Powiązania Episode Six, Deep Purple, Rainbow, Gillan & Glover
Strona internetowa

Roger Glover (ur. 30 listopada 1945 w Brecon w Walii) – kompozytor, wykonawca, producent, autor tekstów, basista grupy Deep Purple (1969-1973, 1984-)[1]. Glover zajmuje się także amatorsko fotografią artystyczną oraz malarstwem.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Swoją karierę muzyczną Roger Glover rozpoczął na początku lat 60. jako basista zespołów The Madisons i The Lightnings, z których połączenia w październiku 1963 r. powstała grupa Episode Six. Tutaj Glover nawiązał trwającą do dzisiaj współpracę artystyczną z Ianem Gillanem. Z grupą Episode Six Glover dokonał także pierwszych nagrań. Na stronach B singli tego zespołu ukazały się również jego pierwsze autorskie kompozycje. Macierzystą formację Glover opuścił wraz z Ianem Gillanem w lipcu 1969 r., kiedy obaj dołączyli do nowego składu Deep Purple.

W 1974 r. Glover nagrał monumentalną rock operę The Butterfly Ball & The Grasshopper's Feast. Występował gościnnie na płytach wielu wykonawców. W latach 70. był producentem płyt m.in. grup Nazareth i Judas Priest. Wspierał także powrót do działalności muzycznej Iana Gillana, produkując pierwszy album jego grupy Child in Time z 1976 roku. Rok później w studiu Musicland w Monachium Glover zarejestrował materiał na swój drugi album solowy - Elements, w większości instrumentalną suitę o pięciu żywiołach ziemskich.

Pod koniec 1978 r. Glover przyjął propozycję Ritchiego Blackmore'a i dołączył do jego grupy, Rainbow. Oprócz roli basisty zajął się także produkcją płyt zespołu, a także był współodpowiedzialny za zmienienie muzycznego oblicza grupy na bardziej komercyjne. Po rozwiązaniu Rainbow w 1984 r. przeszedł wraz z Blackmore'em do reaktywowanego Deep Purple.

Prace nad płytą Snapshot Glover rozpoczął w latach 90. Pierwsze potwierdzone informacje na jej temat pojawiły się w 1999 r. Do współpracy Glover zaprosił m.in. Randalla Brambletta oraz córkę Gillian Glover. Album Snapshot wydany pod szyldem "Roger Glover & The Guilty Party featuring Randall Bramblett" ukazał się we wrześniu 2002 r. nakładem wytwórni Eagle. W 2007 r. Glover potwierdził informację o kolejnej płycie solowej - Close-Up, która ukaże się w 2009 roku. Ponownie mają na niej wystąpić Randall Bramblett i Gillian Glover.

W 2001 roku Roger Glover zagrał gościnnie na płycie The Deep End Vol. 1 grupy Gov't Mule w coverze "Maybe I'm a Leo" z repertuary macierzystej formacji basisty Deep Purple. Ten sam utwór Glover wykonał także z Gov't Mule na legendarnym koncercie grupy w Nowym Orleanie w 2001, gdzie podczas kilkugodzinnego występu z zespołem wystąpiło gościnnie kilkudziesięciu basistów. Zapis koncertu ukazał się na płycie DVD. Cztery lata później Glover wystąpił także gościnnie na płycie Gillan's Inn Iana Gillana, a we wrześniu 2006 roku zagrał w kilku utworach na jednym z solowych koncertów wokalisty w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie Glover brał udział w przygotowaniach debiutanckiego albumu Gillian Glover. Płyta Red Handed ukazała się w 2007 roku. W październiku tego roku Glover ponownie wystąpił z Jonem Lordem w Northampton podczas specjalnego wykonania Concerto for Group and Orchestra. W czerwcu 2008 roku Roger Glover wziął udział w nagraniu charytatywnego singla "Lucy's Song", dystrybuowanego w formie mp3 przez sklep iTunes. Zyski ze sprzedaży mp3 zostaną przekazane The Linda McCartney Cancer Centre.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Episode Six[edytuj | edytuj kod]

Solo[edytuj | edytuj kod]

Rainbow[edytuj | edytuj kod]

Gościnne nagrania[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • Heavy Metal: Louder Than Life (2006, film dokumentalny, reżyseria: Dick Carruthers)[2]

Przypisy

  1. Deep Purple (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-11-10].
  2. Heavy Metal: Louder Than Life (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-07-28].