Roger Glover

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roger Glover
Ilustracja
Roger Glover z Deep Purple w 2013 roku.
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1945
Brecon, Walia
Pochodzenie Wielka Brytania
Instrument gitara basowa, instrumenty klawiszowe
Gatunek rock, heavy metal
Zawód muzyk
Aktywność od 1965
Powiązania Episode Six, Deep Purple, Rainbow, Gillan & Glover
Strona internetowa

Roger Glover (ur. 30 listopada 1945 w Brecon w Walii), kompozytor, wykonawca, producent, autor tekstów, basista grupy Deep Purple (1969-1973, 1984-)[1]. Glover zajmuje się także amatorsko fotografią artystyczną oraz malarstwem.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Swoją karierę muzyczną Roger Glover rozpoczął na początku lat 60. jako basista zespołów The Madisons i The Lightnings, z których połączenia w październiku 1963 r. powstała grupa Episode Six. Tutaj Glover nawiązał trwającą do dzisiaj współpracę artystyczną z Ianem Gillanem. Z grupą Episode Six Glover dokonał także pierwszych nagrań. Na stronach B singli tego zespołu ukazały się również jego pierwsze autorskie kompozycje. Macierzystą formację Glover opuścił wraz z Ianem Gillanem w lipcu 1969 r., kiedy obaj dołączyli do nowego składu Deep Purple.

W 1974 r. Glover nagrał monumentalną rock operę The Butterfly Ball & The Grasshopper's Feast. Występował gościnnie na płytach wielu wykonawców. W latach 70. był producentem płyt m.in. grup Nazareth i Judas Priest. Wspierał także powrót do działalności muzycznej Iana Gillana, produkując pierwszy album jego grupy Child in Time z 1976 roku. Rok później w studiu Musicland w Monachium Glover zarejestrował materiał na swój drugi album solowy - Elements, w większości instrumentalną suitę o pięciu żywiołach ziemskich.

Pod koniec 1978 r. Glover przyjął propozycję Ritchiego Blackmore'a i dołączył do jego grupy, Rainbow. Oprócz roli basisty zajął się także produkcją płyt zespołu, a także był współodpowiedzialny za zmienienie muzycznego oblicza grupy na bardziej komercyjne. Po rozwiązaniu Rainbow w 1984 r. przeszedł wraz z Blackmore'em do reaktywowanego Deep Purple.

Prace nad płytą Snapshot Glover rozpoczął w latach 90. Pierwsze potwierdzone informacje na jej temat pojawiły się w 1999 r. Do współpracy Glover zaprosił m.in. Randalla Brambletta oraz córkę Gillian Glover. Album Snapshot wydany pod szyldem "Roger Glover & The Guilty Party featuring Randall Bramblett" ukazał się we wrześniu 2002 r. nakładem wytwórni Eagle. W 2007 r. Glover potwierdził informację o kolejnej płycie solowej - Close-Up, która ukaże się w 2009 roku. Ponownie mają na niej wystąpić Randall Bramblett i Gillian Glover.

W 2001 roku Roger Glover zagrał gościnnie na płycie The Deep End Vol. 1 grupy Gov't Mule w coverze "Maybe I'm a Leo" z repertuary macierzystej formacji basisty Deep Purple. Ten sam utwór Glover wykonał także z Gov't Mule na legendarnym koncercie grupy w Nowym Orleanie w 2001, gdzie podczas kilkugodzinnego występu z zespołem wystąpiło gościnnie kilkudziesięciu basistów. Zapis koncertu ukazał się na płycie DVD. Cztery lata później Glover wystąpił także gościnnie na płycie Gillan's Inn Iana Gillana, a we wrześniu 2006 roku zagrał w kilku utworach na jednym z solowych koncertów wokalisty w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie Glover brał udział w przygotowaniach debiutanckiego albumu Gillian Glover. Płyta Red Handed ukazała się w 2007 roku. W październiku tego roku Glover ponownie wystąpił z Jonem Lordem w Northampton podczas specjalnego wykonania Concerto for Group and Orchestra. W czerwcu 2008 roku Roger Glover wziął udział w nagraniu charytatywnego singla "Lucy's Song", dystrybuowanego w formie mp3 przez sklep iTunes. Zyski ze sprzedaży mp3 zostaną przekazane The Linda McCartney Cancer Centre.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Episode Six[edytuj | edytuj kod]

Solo[edytuj | edytuj kod]

Rainbow[edytuj | edytuj kod]

Gościnne nagrania[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • Heavy Metal: Louder Than Life (2006, film dokumentalny, reżyseria: Dick Carruthers)[2]

Przypisy

  1. Deep Purple (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-11-10].
  2. Heavy Metal: Louder Than Life (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-07-28].