Przejdź do zawartości

Sobrino de Botín

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Restauracja w 2009 roku
Piec opalany drewnem
Wnętrze

Sobrino de Botín – według Księgi Rekordów Guinnessa, najstarsza restauracja świata[a], która została otwarta w 1725 roku[1][2]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Restaurację otworzył Francuz nazwiskiem Jean Botín i nazywała się ona początkowo Casa Botin. Podróżując po Hiszpanii, zachwycił się kuchnią Segowii do tego stopnia, że postanowił otworzyć w Madrycie restaurację serwującą tamtejsze specjały[1].

Botin nie miał dzieci i przekazał restaurację bratankowi swojej żony i dlatego nazwa została zmieniona na Sobrino de Botin („bratanek” po hiszpańsku to właśnie sobrino)[1][3][4].

Według informacji, nieco odmiennej, z oficjalnej strony restauracji „Sobrino de Botin”, na jednej z ulic w rejonie handlu i rzemiosła osiedlił się francuski kucharz Jean Botín, wraz z żoną pochodzącą z Asturii, z zamiarem podjęcia pracy u szlachcica z dworu habsburskiego. W 1725 roku bratanek żony Botína otworzył małą karczmę przy Calle Cuchilleros i przeprowadził remont parteru budynku, zamykając istniejące podcienia. Dowodem tej pracy jest płyta przy wejściu do budynku z datą. Od 1930 roku właścicielem restauracji jest rodzina González (pierwszymi byli Amparo Martín i jej mąż Emilio González)[3][5].

Sobrino de Botin cieszy się sławą najstarszej restauracji na świecie i taką informację podaje Guinness. Jest jednak kilka restauracji znacznie starszych. Restauracja madrycka otrzymała to wyróżnienie, ponieważ pozostaje w tym samym oryginalnym budynku i z tym samym wnętrzem z XVIII wieku[4].

Restauracja budziła zainteresowanie wielu autorów i została wspomniana w powieściach m.in.: Ernesta Hemingwaya (Słońce też wschodzi), Fredericka Forsytha (Ikona, Kobra), Grahama Greene'a (Monsignore Kichote) i Jamesa Michenera. Uważa się, że Francisco Goya jako nastolatek zmywał naczynia w kuchni Botina[4][5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja dyskusyjna zważywszy na historię Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu
  2. Założony w 705 roku hotel (ryokan) Nishiyama Onsen Keiunkan, z gorącymi źródłami (onsen) i restauracją, w Hayakawa, w prefekturze Yamanashi, w Japonii został oficjalnie uznany w 2011 roku przez Księgę Rekordów Guinnessa za najstarszy hotel na świecie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Najstarsza restauracja na świecie. Biuro Rekordów, 2020. [dostęp 2020-08-08]. (pol.).
  2. Oldest restaurant. World Records Limited, 2020. [dostęp 2020-08-09]. (ang.).
  3. a b History and evolution. Botin.es, 2020. [dostęp 2020-08-08]. (ang.).
  4. a b c 7 Oldest Restaurants in the World. Oldest.org (Exclusive Member of Mediavine Food), 2020. [dostęp 2020-08-08]. (ang.).
  5. a b Sophia Jones: Hemingway’s legacy lives on at world’s oldest restaurant. Alpine Living., 2013. [dostęp 2020-08-09]. (ang.).


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]