Solin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Solin
Ilustracja
Widok na ruiny łaźni i miasto
Państwo

 Chorwacja

Żupania

splicko-dalmatyńska

Miasto

Solin

Populacja (2011)
• liczba ludności


20 212[1]

Kod pocztowy

21210

Tablice rejestracyjne

ST

Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Solin”
Ziemia43°32′15″N 16°29′26″E/43,537500 16,490556
Strona internetowa
Amfiteatr w Solinie

Solin (łac. Salona) – miasto w Chorwacji, w żupanii splicko-dalmatyńskiej, siedziba miasta Solin. Położony jest w Dalmacji, 8 km na północny wschód od Splitu. Przepływa przez niego rzeka Jadro. W 2011 roku liczył 20 212 mieszkańców[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Solin powstał na miejscu starożytnego miasta Salonae[2] (nazwa pochodzi od wydobywanej w okolicy tego miast soli (po łaciniesal)), które było stolicą rzymskiej prowincji Dalmacja. W I wieku Rzymianie zbudowali w mieście amfiteatr, teatry, świątynie, łaźnie i forum. Salonae było w tym czasie najbogatszym i najludniejszym miastem środkowego wybrzeża Adriatyku. Około roku 240 urodził się tu późniejszy cesarz rzymski Dioklecjan.

Około 614 roku miasto zostało zniszczone poprzez Awarów i Słowian, którzy następnie osiedlili się w nim. Wówczas rdzenni mieszkańcy schronili się w pałacu Dioklecjana.

W średniowieczu był częścią chorwackiego terytorium oraz odgrywał ważną rolę w średniowiecznym Królestwie Chorwacji.

W XX wieku industrializacja sąsiedniego Splitu spowodowała, że Solin stał się jego przedmieściami. Obecnie jest częścią konurbacji splickiej. Administracyjnie stanowi jednak oddzielne miasto. W ostatnich latach z powodu kilku ciekawych odkryć archeologicznych jego znaczenie jako atrakcji turystycznej wzrosło. Jedną z wizytówek miasta stanowi charakterystyczny brzeg rzeki Jadro.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske. Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske. [dostęp 2020-01-14]. (chorw.).
  2. Wojciech Tyluś, Salona - spacer ruinami starożytnego miasta Dalmacji, crolove.pl [dostęp 2017-09-01] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]