Solin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Solin
Ilustracja
Widok na ruiny łaźni i miasto
Państwo  Chorwacja
Żupania splicko-dalmatyńska
Kod pocztowy 21210
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa lokalizacyjna Chorwacji
Solin
Solin
Ziemia43°32′15″N 16°29′26″E/43,537500 16,490556
Amfiteatr w Solinie

Solin (łac. Salona) – miasto w Dalmacji (Chorwacja, splicko-dalmatyńska). Położone jest nad rzeką Jadro, 8 km na północny wschód od Splitu. Liczy około 19 tys. mieszkańców (2001).

Historycznie Solin położony jest na miejscu starożytnego miasta Salonae (nazwa pochodzi od wydobywanej w okolicy tego miast soli (po łacinie - sal), które swego czasu było stolicą rzymskiej prowincji Dalmacji. W I wieku Rzymianie zbudowali w mieście amfiteatr, teatry, świątynie, łaźnie i forum. Salonae było w tym czasie najbogatszym i najludniejszym miastem środkowego wybrzeża Adriatyku. Około roku 240 urodził się tu późniejszy cesarz rzymski Dioklecjan.

Około 614 roku miasto zostało zniszczone poprzez Awarów i Słowian, którzy się tam później osiedlili. Wówczas rdzenni mieszkańcy schronili się w pałacu Dioklecjana, do fortecy Spalato (dzisiejszy Split).

W średniowieczu Solin był częścią chorwackiego terytorium oraz odgrywał ważną rolę w średniowiecznym państwie chorwackim.

W XX wieku industrializacja Splitu spowodowała, że Solin stał się przedmieściem Splitu. Solin jest częścią konurbacji (policentrycznej aglomeracji) splitskiej. Administracyjnie jest samodzielnym miastem. Ostatnio ze względu kilku ciekawych odkryć archeologicznych jego znaczenie jako atrakcji turystycznej wzrosło. Wizytówką Solina jest charakterystyczne wybrzeże rzeki Jadro.

Linki zewnętrzne[edytuj]