Special Air Service Regiment

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Special Air Service Regiment
Historia
Państwo

 Australia

Sformowanie

20 sierpnia 1964

Tradycje
Rodowód

Z Special Unit, Independent Companies

Działania zbrojne
Wojna wietnamska, I wojna w Zatoce Perskiej, II wojna w Zatoce Perskiej, Wojna w Afganistanie (od 2001)
Organizacja
Dyslokacja

Swanbourne (10 km od Perth)

Rodzaj wojsk

komandosi

Strona internetowa

Special Air Service Regiment (SASR)australijska jednostka wojskowa sił specjalnych[1], wzorowana na brytyjskiej SAS. Działająca od 20 sierpnia 1964 roku. Czerpie z tradycji Z Special Unit i Independent and Commando Companies − australijskich jednostek wojskowych prowadzących działania specjalne z czasów II wojny światowej.

Do podstawowych zadań SASR należy prowadzanie działań rozpoznawczych, antyterrorystycznych i dz. specjalnych.

Mottem SASR jest „Kto ryzykuje, wygrywa” („Who dares wins”).

Strefy działań SASR[edytuj | edytuj kod]

Rozpoznanie[edytuj | edytuj kod]

Podczas rozpoznania rola SASR zwyczajowo opiera się na działaniu małych pododdziałów rozpoznania, mających za zadanie przeniknięcie na terytorium przeciwnika i zdobycie informacji o ruchach sił i środków przeciwnika. Patrole SASR mogą być desantowane na teren przeciwnika z powietrza, wody (włączając w to łodzie podwodne), oraz na ląd. Dowiodły także wysoką skuteczność podczas działań w dżungli i na pustyni[2].

Zwalczanie terroryzmu[edytuj | edytuj kod]

W tych działaniach SASR prowadzi bezpośrednich uderzenia i uwalnianie zakładników, włączając w to abordaż na statki wodne. Pododdział SASR tworzy Tactical Assault Group West, organizację odpowiedzialną za uwalnianie zakładników na akwenach i poza granicą Australii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Special Air Service Regiment został sformowany 25 lipca 1957 roku jako 1st Special Air Service Company, Royal Australian Regiment[3]. 1st SAS Company rozrastała się i uzyskała status oddziału 20 sierpnia 1964 ostatecznie już jako Australian Special Air Service Regiment.

Pierwsza operacja SASR miała miejsce w 1965 jako, gdy część Brytyjskich Oddziałów Wspólnoty stacjonujących na Borneo, wzięli udział w wojnie Malezji z Indonezją. SASR wspólnie z brytyjskimi i nowozelandzkimi oddziałami próbował zapobiec przenikaniu przez Indonezyjczyków na teren Malezji podczas Operacji Claret, której celem było zepchnięcie wojsk Indonezji do obrony. Wykorzystywana głównie do rozpoznania, SASR zabiła w walce co najmniej 20 żołnierzom indonezyjskich sił w serii ataków po obu stronach granicy. W owym konflikcie zginęło trzech żołnierzy SASR – jeden przebity ciosem słonia, dwóch pozostałych utonęło podczas pokonywania rzeki[4].

Wietnam[edytuj | edytuj kod]

SASR przystąpiło do wojny wietnamskiej, gdy 3 Eskadra rozlokowała się jako część 1st Australian Task Force w kwietniu 1966. SASR zostało oczami i uszami 1st Australian Task Force, prowadząc rozpoznanie w strefie działań 1 ATF. Podobnie jak na Borneo, SASR współpracował ściśle z NZSAS, z którego do każdego oddziału australijskiego przydzielony został jeden Nowozelandczyk.

Pododdziały SASR działały w Wietnamie aż do wycofania się wojsk w 1971 roku. SASR i New Zealand Special Air Service zabiły od 492 do 598 wrogich żołnierzy tracąc jedynie dwóch ludzi podczas akcji i trzech w wyniku ostrzału wojsk sprzymierzonych. W tym czasie zanotowały znaczne sukcesy prowadząc swe działania. Wietnamczycy nazywali ich tłumacząc na j. polski Widmami z dżungli.

Ostatni żołnierz australijskiego SAS uznany za zaginionego w akcji w 1969 po upadku z podejrzanie przeciętej liny, został odnaleziony w sierpniu 2008 roku[5].

SASR współpracowała m.in. z U.S.N. SEALs i U.S. Army Special Forces i instruktorami w LRRP (Long Range Reconnaissance Patrol). Część członków SASR prowadziła działania wraz z MACV-SOG.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Richard Bennett: Fighting Fores: Illustrated Anatomy of the World's Great armii. Londyn: 2001, s. 189. ISBN 1-86155-595-4.
  2. David Horner: Making Australian Defence Force. Melbourne: 2001, s. 197. ISBN 0-19-554117-0.
  3. Governor General of Australia ~ Speeches. [dostęp 2009-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-04)].
  4. David Horner: Making Australian Defence Force. Melbourne: 2001, s. 60-169. ISBN 0-19-554117-0.
  5. Grave of Aussie digger found in Vietnam [online], news.smh.com.au [dostęp 2017-11-26] (ang.).