Bałta: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji 42099618 autora 194.135.16.130 (dyskusja)
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Linia 27: Linia 27:


== Historia ==
== Historia ==
W czasach I Rzeczypospolitej jedna z najbardziej na południe położonych polskich miejscowości. Miasto założył kasztelan kijowski [[Józef Lubomirski (1751-1817)|Józef Lubomirski]] jako Józefgród na granicy z Turcją, która biegła rzeką [[Kodyma|Kodymą]]. W 1768 roku oddział konfederatów barskich, wycofując się przed Rosjanami i przechodząc przez Józefów, schronił się w miasteczku Bałta po stronie tureckiej, co po jego spaleniu przez Rosjan doprowadziło do wojny Rosji z Turcją. W [[1774]] roku miasteczko Bałta po stronie tureckiej zostało przyłączone do Rosji. Po II rozbiorze Polski Józefów został zagrabiony przez Rosję i połączony z Bałtą. W 1880 roku 60% mieszkańców stanowili Żydzi. Tutejsze słynne jarmarki malowali Józef Brandt i Józef Chełmoński. W latach [[1924]]-[[1929]] [[stolica]] [[Mołdawska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka|Mołdawskiej ASRR]].
W czasach I Rzeczypospolitej jedna z najbardziej na południe położonych polskich miejscowości. Miasto założył kasztelan kijowski [[Józef Lubomirski (1751-1817)|Józef Lubomirski]] jako ''Józefgród'' na granicy z Turcją, która biegła rzeką [[Kodyma|Kodymą]]. W 1765 roku zbudowano tu murowany kościół katolicki pw. św. Stanisława. W 1768 roku oddział konfederatów barskich, wycofując się przed Rosjanami i przechodząc przez Józefów, schronił się w miasteczku Bałta po stronie tureckiej, co po jego spaleniu przez Rosjan doprowadziło do wojny Rosji z Turcją. W [[1774]] roku miasteczko Bałta po stronie tureckiej zostało przyłączone do Rosji. Po II rozbiorze Polski Józefów został zagrabiony przez Rosję i połączony z Bałtą. W 1866 roku rozpoczął się rozwój spowodowany przeprowadzeniem linii kolejowej. W 1880 roku 60% mieszkańców stanowili Żydzi. Tutejsze słynne jarmarki malowali Józef Brandt i Józef Chełmoński. W latach [[1924]]-[[1929]] [[stolica]] [[Mołdawska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka|Mołdawskiej ASRR]].


== Katolicy ==
== Katolicy ==

Wersja z 15:17, 18 maj 2015

Bałta
Балта
ilustracja
Herb Flaga
Herb flaga Bałty
Państwo

 Ukraina

Obwód

odeski

Powierzchnia

2297 km²

Populacja 
• liczba ludności


19 772

Nr kierunkowy

+380-4866

Kod pocztowy

66105

Położenie na mapie obwodu odeskiego
Mapa konturowa obwodu odeskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:town}
Strona internetowa
Widok na miasto ze starego cmentarza żydowskiego

Bałta (ukr. Балта, dawny Józefgród) – miasto na Ukrainie nad rzeką Kodymą, w obwodzie odeskim. Była siedziba powiatu bałckiego, obecnie stolica rejonu bałckiego. Zamieszkana przez 19 tys. osób (2006). Przemysł spożywczy i drzewny.

Historia

W czasach I Rzeczypospolitej jedna z najbardziej na południe położonych polskich miejscowości. Miasto założył kasztelan kijowski Józef Lubomirski jako Józefgród na granicy z Turcją, która biegła rzeką Kodymą. W 1765 roku zbudowano tu murowany kościół katolicki pw. św. Stanisława. W 1768 roku oddział konfederatów barskich, wycofując się przed Rosjanami i przechodząc przez Józefów, schronił się w miasteczku Bałta po stronie tureckiej, co po jego spaleniu przez Rosjan doprowadziło do wojny Rosji z Turcją. W 1774 roku miasteczko Bałta po stronie tureckiej zostało przyłączone do Rosji. Po II rozbiorze Polski Józefów został zagrabiony przez Rosję i połączony z Bałtą. W 1866 roku rozpoczął się rozwój spowodowany przeprowadzeniem linii kolejowej. W 1880 roku 60% mieszkańców stanowili Żydzi. Tutejsze słynne jarmarki malowali Józef Brandt i Józef Chełmoński. W latach 1924-1929 stolica Mołdawskiej ASRR.

Katolicy

W 1860 roku wśród około 14 tys. mieszkańców było 392 katolików, którzy mieli tu swój kościół parafialny pw. św. Stanisława zbudowany w 1765 roku. Obsługiwał także pobliskie katolickie kaplice w Rakułówce i Mironach.

Zabytki

  • „Polski kościół” ormiańsko-katolicki z 1765 roku pw. św. Stanisława, fundacji Lubomirskich
  • Pałac Lubomirskich z XVIII wieku, obecnie szkoła
  • Cerkiew prawosławna
  • Cerkiew staroobrzędowców
  • Wieża z 1929 roku
  • Klasztor prawosławny

Linki zewnętrzne