Twórczość (miesięcznik): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
poprawa linków
VanWiel (dyskusja | edycje)
m Usunięto kategorię "Miesięczniki"; Szybkie dodanie kategorii "Miesięczniki w Polsce" (używając HotCat)
Linia 30: Linia 30:
Redaktorami ''Twórczości'' są obecnie m.in. [[Tadeusz Komendant]], [[Leszek Bugajski]], [[Janusz Drzewucki]], [[Darek Foks]].
Redaktorami ''Twórczości'' są obecnie m.in. [[Tadeusz Komendant]], [[Leszek Bugajski]], [[Janusz Drzewucki]], [[Darek Foks]].


[[Kategoria:Miesięczniki]]
[[Kategoria:Polskie pisma literackie]]
[[Kategoria:Polskie pisma literackie]]
[[Kategoria: Prasa warszawska]]
[[Kategoria: Prasa warszawska]]
[[Kategoria:Miesięczniki w Polsce]]


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 07:51, 28 maj 2008

Twórczość
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Biblioteka Narodowa

Tematyka

Recenzje, eseje literackie, proza

Format

B5

ISSN

0041-4727

Twórczość - miesięcznik od 1994 roku wydawany przez Bibliotekę Narodową. Najstarsze polskie pismo literackie, ukazuje się od sierpnia 1945, początkowo w Krakowie, a od 1950 w Warszawie.

Redakcją miesięcznika kierowali kolejno: Kazimierz Wyka (choć pierwszy numer został formalnie podpisany przez Leona Kruczkowskiego), Adam Ważyk, Jarosław Iwaszkiewicz i Jerzy Lisowski. Od października 2004 redaktorem naczelnym jest Bohdan Zadura.

Profil Twórczości obejmuje przede wszystkim publikację i ocenę dzieł literackich przed ich ukazaniem się w druku, eseje poświęcone literaturze polskiej i światowej oraz polską prozę współczesną (prezentacja całości lub obszernego fragmentu prozy zajmuje ok. poł. objętości numeru).

Wśród najważniejszych stałych rubryk w historii miesięcznika należy wyróżnić ukazujące się od 1968 "Przeglądy Prasy" przekształcone nastepnie przez objetego zakazem druku pod nazwiskiem Andrzeja Kijowskiego w słynne "Kroniki Dedala". Ukazywały się one na łamach "Twórczości" do 1984.

Także od 1977 do 2005 w "Twórczości" publikował swoje teksty Henryka Berezy. Ukazywały się one pod wspólnym tytułem Czytane w maszynopisie.

Redaktorami Twórczości są obecnie m.in. Tadeusz Komendant, Leszek Bugajski, Janusz Drzewucki, Darek Foks.

Bibliografia

  • Hasło "Twórczość", w: Literatura polska XX wieku. Przewodnik encyklopedyczny, red. A. Hutnikiewicz, A. Lam, Warszawa 2003.