Powstańcza Armia Krajowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 83.30.194.150) i przywrócono wersję 48975830 autorstwa Hoa binh
Linia 1: Linia 1:
{{Dopracować|Florian Kruszyk był w latach 1962-1965 funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa}}
{{Dopracować|Florian Kruszyk był w latach 1962-1965 funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa}}
'''Powstańcza Armia Krajowa''' (znana także jako ''Druga Kadrowa'') – organizacja konspiracyjna stawiająca sobie za cel zniesienie [[Stan wojenny w Polsce (1981–1983)|stanu wojennego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej]] oraz uwolnienie więźniów politycznych<ref>[http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/historia/terrorysci-z-prl,1,3764467,wiadomosc.html Newsweek – Terroryści z PRL].</ref>. Na czele grupy odpowiedzialnej za [[Zajęcie polskiej ambasady w Bernie w 1982 roku|atak na ambasadę PRL w Szwajcarii]] stał [[Florian Kruszyk]]<ref >[http://www.wiadomosci24.pl/artykul/powstancza_armia_krajowa_terrorysci_jednej_akcji_221151.html Wiadomosci24.pl – Powstańcza Armia Krajowa – terroryści jednej akcji?]</ref>.
'''Powstańcza Armia Krajowa''' (znana także jako ''Druga Kadrowa'' lub ''Siły Zbrojne Polski Podziemnej'') – organizacja konspiracyjna stawiająca sobie za cel zniesienie [[Stan wojenny w Polsce (1981–1983)|stanu wojennego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej]] oraz uwolnienie więźniów politycznych<ref>[http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/historia/terrorysci-z-prl,1,3764467,wiadomosc.html Newsweek – Terroryści z PRL].</ref>. Na czele grupy odpowiedzialnej za [[Zajęcie polskiej ambasady w Bernie w 1982 roku|atak na ambasadę PRL w Szwajcarii]] stał [[Florian Kruszyk]]<ref >[http://www.wiadomosci24.pl/artykul/powstancza_armia_krajowa_terrorysci_jednej_akcji_221151.html Wiadomosci24.pl – Powstańcza Armia Krajowa – terroryści jednej akcji?]</ref>.


== Powstanie ==
== Powstanie ==
Linia 6: Linia 6:


Po wyjściu na wolność zamieszkał legalnie w [[Holandia|Holandii]], gdzie starał się o założenie ''Komitetu do spraw Ochrony Praw Człowieka w Polsce'', który miał wspierać opozycję<ref>http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/historia/terrorysci-z-prl,2,3764467,wiadomosc.html.</ref>. W 1981 roku otworzył on w [[Haga|Hadze]] restaurację chętnie odwiedzaną przez Polaków, gdzie starał się ich nakłonić do założenia organizacji wojskowej<ref>http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/historia/terrorysci-z-prl,2,3764467,wiadomosc.html.</ref>. Ostatecznie [[6 września|szóstego września 1982]] roku wraz z grupą Polaków wtargnął do [[Zajęcie polskiej ambasady w Bernie w 1982 roku|placówki PRL w Bernie]].
Po wyjściu na wolność zamieszkał legalnie w [[Holandia|Holandii]], gdzie starał się o założenie ''Komitetu do spraw Ochrony Praw Człowieka w Polsce'', który miał wspierać opozycję<ref>http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/historia/terrorysci-z-prl,2,3764467,wiadomosc.html.</ref>. W 1981 roku otworzył on w [[Haga|Hadze]] restaurację chętnie odwiedzaną przez Polaków, gdzie starał się ich nakłonić do założenia organizacji wojskowej<ref>http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/historia/terrorysci-z-prl,2,3764467,wiadomosc.html.</ref>. Ostatecznie [[6 września|szóstego września 1982]] roku wraz z grupą Polaków wtargnął do [[Zajęcie polskiej ambasady w Bernie w 1982 roku|placówki PRL w Bernie]].

W 1981 roku, po wprowadzeniu [[Stan wojenny w Polsce (1981–1983)|stanu wojennego]] w [[Grodzisk Mazowiecki|Grodzisku Mazowieckim]]<ref>http://www.rp.pl/artykul/814295.html.</ref> powstała organizacja stawiająca sobie za cel walką z reżimem oraz zniesienie stanu wojennego w Polsce. [[18 lutego]] w trakcie nieudanej akcji rozbrojenia [[Milicja Obywatelska|funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej]] doszło do szamotaniny, w trakcie której doszło do postrzelenia [[Zdzisław Karos|starszego sierżanta Zdzisława Karosa]], który w efekcie zmarł w szpitalu.


== Akcje ==
== Akcje ==
'''Zabójstwo Zdzisława Karosa'''

{{osobny artykuł|Zdzisław Karos}}

W 1982 roku członkowie Powstańczej Armii Krajowej zaatakowali w tramwaju funkcjonariusza [[Milicja Obywatelska|Milicji Obywatelskiej]] Zdzisława Karosa. W trakcie akcji wywiązała się szarpanina, po której jeden z członków organizacji Robert Chechłacz oddał strzał, po którym milicjant zmarł [[23 lutego]] w szpitalu<ref>http://www.rp.pl/artykul/814295.html.</ref>.

'''Atak na polską placówkę w Szwajcarii'''
'''Atak na polską placówkę w Szwajcarii'''


Linia 15: Linia 23:


== Kontrowersje ==
== Kontrowersje ==
Do dziś nie wiadomo, ile liczyła dokładnie Powstańcza Armia Krajowa. Florian Kruszyk do końca utrzymywał, że organizacja liczy około trzech tysięcy żołnierzy oraz posiada zaplecze na terenie [[Albania|Albanii]], co może potwierdzać jedno z ostatnich żądań PAK-owców o transport do Albanii<ref>http://www.wiadomosci24.pl/artykul/powstancza_armia_krajowa_terrorysci_jednej_akcji_221151-3--1-d.html.</ref>. Do dziś żadne z tych przypuszczeń nie potwierdziły się dlatego też wielu ekspertów uznaję Powstańczą Armię Krajową za [[Terroryzm|organizację terrorystyczną]]<ref>http://www.wiadomosci24.pl/artykul/powstancza_armia_krajowa_terrorysci_jednej_akcji_221151-3--1-d.html.</ref>.
Do dziś nie wiadomo, ile liczyła dokładnie Powstańcza Armia Krajowa. Florian Kruszyk do końca utrzymywał, że organizacja liczy około trzech tysięcy żołnierzy oraz posiada zaplecze na terenie [[Albania|Albanii]], co może potwierdzać jedno z ostatnich żądań PAK-owców o transport do Albanii<ref>http://www.wiadomosci24.pl/artykul/powstancza_armia_krajowa_terrorysci_jednej_akcji_221151-3--1-d.html.</ref>. Do dziś żadne z tych przypuszczeń nie potwierdziły się dlatego też wielu ekspertów uznaję Powstańczą Armię Krajową za [[Terroryzm|organizację terrorystyczną]]<ref>http://www.wiadomosci24.pl/artykul/powstancza_armia_krajowa_terrorysci_jednej_akcji_221151-3--1-d.html.</ref>. Od działań grupy odpowiedzialnej za strzelaninę i śmierć Zdzisława Karosa odcięły się inne ugrupowania opozycyjne działające wtedy w [[Polska|Polsce]].


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [[Sylwester Zych]]
* [[Zdzisław Karos]]
* [[Zdzisław Karos]]



Wersja z 19:53, 20 cze 2017

Powstańcza Armia Krajowa (znana także jako Druga Kadrowa lub Siły Zbrojne Polski Podziemnej) – organizacja konspiracyjna stawiająca sobie za cel zniesienie stanu wojennego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz uwolnienie więźniów politycznych[1]. Na czele grupy odpowiedzialnej za atak na ambasadę PRL w Szwajcarii stał Florian Kruszyk[2].

Powstanie

W 1969 roku Florian Kruszyk będący ściganym w Polsce listem gończym udał się do jednej z placówek RFN w Austrii, prosząc o azyl polityczny, twierdząc, że należy do podziemnej organizacji wojskowej, działając w Polsce[3]. Nie wiadomo, czy władze Niemiec uwierzyły w wersję wydarzeń przedstawioną przez Polaka. Niewiele po próbie uzyskania azylu Kruszyk wziął udział w napadzie na jednego z wiedeńskich jubilerów, za co został skazany na 9 lat pozbawienia wolności[4].

Po wyjściu na wolność zamieszkał legalnie w Holandii, gdzie starał się o założenie Komitetu do spraw Ochrony Praw Człowieka w Polsce, który miał wspierać opozycję[5]. W 1981 roku otworzył on w Hadze restaurację chętnie odwiedzaną przez Polaków, gdzie starał się ich nakłonić do założenia organizacji wojskowej[6]. Ostatecznie szóstego września 1982 roku wraz z grupą Polaków wtargnął do placówki PRL w Bernie.

W 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego w Grodzisku Mazowieckim[7] powstała organizacja stawiająca sobie za cel walką z reżimem oraz zniesienie stanu wojennego w Polsce. 18 lutego w trakcie nieudanej akcji rozbrojenia funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej doszło do szamotaniny, w trakcie której doszło do postrzelenia starszego sierżanta Zdzisława Karosa, który w efekcie zmarł w szpitalu.

Akcje

Zabójstwo Zdzisława Karosa

 Osobny artykuł: Zdzisław Karos.

W 1982 roku członkowie Powstańczej Armii Krajowej zaatakowali w tramwaju funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej Zdzisława Karosa. W trakcie akcji wywiązała się szarpanina, po której jeden z członków organizacji Robert Chechłacz oddał strzał, po którym milicjant zmarł 23 lutego w szpitalu[8].

Atak na polską placówkę w Szwajcarii

W 1982 roku członkowie PAK-u zajęli ambasadę PRL w Szwajcarii. Ostatecznie akcja zakończyła się niepowodzeniem. W trakcie zamachu Florian Kruszyk używał pseudonimu „pułkownik Wysocki”[9], którego zastępcą był Krzysztof Wasilewski „Kaczor”[10]. W akcji brali również udział Mirosław Plewiński „Sokół”[11] oraz Marek Michalski „Ponury”[12]. Ostatecznie sąd w Szwajcarii skazał Floriana Kruszyka na karę 6 lat pozbawienia wolności[13].

Kontrowersje

Do dziś nie wiadomo, ile liczyła dokładnie Powstańcza Armia Krajowa. Florian Kruszyk do końca utrzymywał, że organizacja liczy około trzech tysięcy żołnierzy oraz posiada zaplecze na terenie Albanii, co może potwierdzać jedno z ostatnich żądań PAK-owców o transport do Albanii[14]. Do dziś żadne z tych przypuszczeń nie potwierdziły się dlatego też wielu ekspertów uznaję Powstańczą Armię Krajową za organizację terrorystyczną[15]. Od działań grupy odpowiedzialnej za strzelaninę i śmierć Zdzisława Karosa odcięły się inne ugrupowania opozycyjne działające wtedy w Polsce.

Zobacz też