Dyskusja wikipedysty:ZuzannaBS: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Strona Augustyn Kałuża została zgłoszona do usunięcia
Julo (dyskusja | edycje)
→‎Andrzej Bułat: nowa sekcja
 
Linia 51: Linia 51:
{{DNUinfo|Augustyn Kałuża|Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2020:03:07:Augustyn Kałuża|biografia}}
{{DNUinfo|Augustyn Kałuża|Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2020:03:07:Augustyn Kałuża|biografia}}
[[Wikipedysta:Piastu|Piastu]] [[Dyskusja_Wikipedysty:Piastu|<small>'''&beta;y język giętki…'''</small>]] 18:12, 7 mar 2020 (CET)
[[Wikipedysta:Piastu|Piastu]] [[Dyskusja_Wikipedysty:Piastu|<small>'''&beta;y język giętki…'''</small>]] 18:12, 7 mar 2020 (CET)

== Andrzej Bułat ==

Szanowna Pani Zuzanno,

nie wątpię, że zdjęcie autorstwa Janusza Wójtowicza przedstawiające red. Andrzeja Bułata, przesłane "directly from the author", zostało przesłane za zgodą autora i właściciela praw autorskich.
Niestety jednak Wikimedia Commons jest to taki zasób, w który administratorzy są bardzo restrykcyjni i ściśle przestrzegają, by znajdujące się tam pliki mogły być wykorzystywane bez żadnych ograniczeń, czyli by miały nadaną tzw. "wolną licencję", także do replikowania w celach komercyjnych. Taką licencję (najczęściej wykorzystywana bywa w takich sytuacjach Creative Commons w wersji opisanej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl tzw. CC-BY-SA-4.0) może (i powinien) nadać osobiście sam autor zdjęcia, i nie może być to zgoda ani pośrednia, ani "domyślna", ani "ustna", ani "dla Wikipedii" (bo chodzi o zgodę ogólną na kopiowanie tego zdjęcia także poza Wikipedią).
Bez nadania temu zdjęciu (i oznaczenia go) takiej licencji, prędzej czy później pojawi się jakiś administrator Wikimedia Commons, który stwierdzi: "oho! mamy tu zdjęcie autorstwa jakiegoś Wójtowicza z PolskaPresse, którego fotografię wykorzystuje zupełnie inna osoba, przedstawiająca się jako ZuzannaBS, i nie ma dowodów, że to zdjęcie jest wolne od copyright". A następnie zgłosi je (jako potencjalnie naruszające prawa autorskie jego twórcy) do skasowania, po czym po kilku dniach zostanie ono usunięte (no bo nikt tam w jakiejś Ameryce nie wie, czy autor zdjęcia nie wystąpi kiedyś nagle z jakimiś roszczeniami).
A takiego usunięcia na pewno byśmy na pewno nie chcieli (bo skądinąd jest całkiem dobre)...

Zakładam, że pan Wójtowicz nie będzie miał nic przeciwko nadaniu swemu zdjęciu wolnej licencji (choć łączyć się to będzie dla niego z tym, że nie będzie on mógł już w przyszłości od nikogo oczekiwać honorarium za publikację tego zdjęcia). Jeśli tak, to powinna Pani poprosić pana Wójtowicza, by napisał maila, w którym jako autor i właściciel praw autorskich udzieli on temu zdjęciu licencji CC-BY-SA-4.0. Może to być zgoda napisana (i podpisana) odręcznie, albo napisana mailem z jego własnego adresu (a najlepiej z adresu w domenie Gazety Wrocławskiej albo PolskaPresse).

Tego maila powinien on przesłać na adres:
permissions-commons-pl@wikimedia.org
Maile na ten adres wysyłane obsługiwane są przez polskojęzycznych wolontariuszy, którzy oznaczą tę fotografię odpowiednim szablonem, z którego wynikać będzie, że ma ono wolną licencję.

Z wyrazami szacunku

Juliusz Zieliński - [[Wikipedysta:Julo|Julo]] ([[Dyskusja wikipedysty:Julo|dyskusja]]) 23:58, 5 mar 2021 (CET)

(skądinąd sąsiad Andrzeja Bułata...)

----
PS. Jeśli ma Pani jakieś wątpliwości lub pytania - proszę śmiało do mnie pisać

Poniżej przykładowy "gotowiec" tego maila:
{{cytat|
Niniejszym zaświadczam, że jestem jedynym właścicielem wyłącznych majątkowych praw autorskich do następującego utworu (zdjęcia):

Andrzej Bułat.jpg

Wyrażam zgodę na wykorzystanie wspomnianego utworu na zasadach licencji CC-BY-S-4.0 ("Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach", wersja 4.0):

https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Jestem świadomy, że udostępniając tę pracę na wyżej wspomnianej licencji zgadzam się na jej komercyjne wykorzystanie i modyfikacje w zależności od potrzeb użytkowników.
Wiem, że autorzy zachowują osobiste prawa autorskie do wspomnianej pracy i że, o ile wyrażają taką wolę, ich autorstwo musi być uznane na zasadach wybranej powyżej licencji. Modyfikacje wprowadzone do pracy nie będą natomiast przypisywane tym autorom.

Jestem świadomy, że licencja odnosi się tylko do kwestii prawno-autorskich, zastrzegam sobie prawo do podjęcia działań w stosunku do osób wykorzystujących wyżej wymieniony utwór w sposób sugerujący paszkwil czy zniesławienie oraz w przypadkach naruszania przez takie osoby praw osobistych, praw pokrewnych czy ograniczeń związanych ze znakami towarowymi.

Przyjmuję do wiadomości, że wyrażonej niniejszym zgody nie mogę cofnąć i że utwór, na wykorzystanie którego wyraziłem zgodę może być bezterminowo przechowywany w dowolnej formie elektronicznej w projektach Wikimedia.

Janusz Wójtowicz
}}

Aktualna wersja na dzień 00:58, 6 mar 2021

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii[edytuj kod]

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…

… jak tworzyć artykuły?
Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
… gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie.
Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
… jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.
Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

-- Openbk (dyskusja) 07:06, 11 sie 2018 (CEST)[odpowiedz]

Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:

  • Rozbudować, dodać informacje uzasadniające encyklopedyczność postaci.
  • Dodać źródła i linki wewnętrzne.

W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.

Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.

Pozdrawiam, PawełMM (dyskusja) 07:53, 11 sie 2018 (CEST)[odpowiedz]

Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:

  • Podaj źródła, zgodnie z zasadą weryfikowalności (czyli materiały ogólnodostępne opowiadające o tym człowieku.
  • ...
  • ...

W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.

Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.

Pozdrawiam, Ciacho5 (dyskusja) 11:47, 16 sie 2018 (CEST)[odpowiedz]

Piastu βy język giętki… 18:12, 7 mar 2020 (CET)[odpowiedz]

Andrzej Bułat[edytuj kod]

Szanowna Pani Zuzanno,

nie wątpię, że zdjęcie autorstwa Janusza Wójtowicza przedstawiające red. Andrzeja Bułata, przesłane "directly from the author", zostało przesłane za zgodą autora i właściciela praw autorskich. Niestety jednak Wikimedia Commons jest to taki zasób, w który administratorzy są bardzo restrykcyjni i ściśle przestrzegają, by znajdujące się tam pliki mogły być wykorzystywane bez żadnych ograniczeń, czyli by miały nadaną tzw. "wolną licencję", także do replikowania w celach komercyjnych. Taką licencję (najczęściej wykorzystywana bywa w takich sytuacjach Creative Commons w wersji opisanej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl tzw. CC-BY-SA-4.0) może (i powinien) nadać osobiście sam autor zdjęcia, i nie może być to zgoda ani pośrednia, ani "domyślna", ani "ustna", ani "dla Wikipedii" (bo chodzi o zgodę ogólną na kopiowanie tego zdjęcia także poza Wikipedią). Bez nadania temu zdjęciu (i oznaczenia go) takiej licencji, prędzej czy później pojawi się jakiś administrator Wikimedia Commons, który stwierdzi: "oho! mamy tu zdjęcie autorstwa jakiegoś Wójtowicza z PolskaPresse, którego fotografię wykorzystuje zupełnie inna osoba, przedstawiająca się jako ZuzannaBS, i nie ma dowodów, że to zdjęcie jest wolne od copyright". A następnie zgłosi je (jako potencjalnie naruszające prawa autorskie jego twórcy) do skasowania, po czym po kilku dniach zostanie ono usunięte (no bo nikt tam w jakiejś Ameryce nie wie, czy autor zdjęcia nie wystąpi kiedyś nagle z jakimiś roszczeniami). A takiego usunięcia na pewno byśmy na pewno nie chcieli (bo skądinąd jest całkiem dobre)...

Zakładam, że pan Wójtowicz nie będzie miał nic przeciwko nadaniu swemu zdjęciu wolnej licencji (choć łączyć się to będzie dla niego z tym, że nie będzie on mógł już w przyszłości od nikogo oczekiwać honorarium za publikację tego zdjęcia). Jeśli tak, to powinna Pani poprosić pana Wójtowicza, by napisał maila, w którym jako autor i właściciel praw autorskich udzieli on temu zdjęciu licencji CC-BY-SA-4.0. Może to być zgoda napisana (i podpisana) odręcznie, albo napisana mailem z jego własnego adresu (a najlepiej z adresu w domenie Gazety Wrocławskiej albo PolskaPresse).

Tego maila powinien on przesłać na adres: permissions-commons-pl@wikimedia.org Maile na ten adres wysyłane obsługiwane są przez polskojęzycznych wolontariuszy, którzy oznaczą tę fotografię odpowiednim szablonem, z którego wynikać będzie, że ma ono wolną licencję.

Z wyrazami szacunku

Juliusz Zieliński - Julo (dyskusja) 23:58, 5 mar 2021 (CET)[odpowiedz]

(skądinąd sąsiad Andrzeja Bułata...)


PS. Jeśli ma Pani jakieś wątpliwości lub pytania - proszę śmiało do mnie pisać

Poniżej przykładowy "gotowiec" tego maila:

Niniejszym zaświadczam, że jestem jedynym właścicielem wyłącznych majątkowych praw autorskich do następującego utworu (zdjęcia):

Andrzej Bułat.jpg

Wyrażam zgodę na wykorzystanie wspomnianego utworu na zasadach licencji CC-BY-S-4.0 ("Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach", wersja 4.0):

https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Jestem świadomy, że udostępniając tę pracę na wyżej wspomnianej licencji zgadzam się na jej komercyjne wykorzystanie i modyfikacje w zależności od potrzeb użytkowników. Wiem, że autorzy zachowują osobiste prawa autorskie do wspomnianej pracy i że, o ile wyrażają taką wolę, ich autorstwo musi być uznane na zasadach wybranej powyżej licencji. Modyfikacje wprowadzone do pracy nie będą natomiast przypisywane tym autorom.

Jestem świadomy, że licencja odnosi się tylko do kwestii prawno-autorskich, zastrzegam sobie prawo do podjęcia działań w stosunku do osób wykorzystujących wyżej wymieniony utwór w sposób sugerujący paszkwil czy zniesławienie oraz w przypadkach naruszania przez takie osoby praw osobistych, praw pokrewnych czy ograniczeń związanych ze znakami towarowymi.

Przyjmuję do wiadomości, że wyrażonej niniejszym zgody nie mogę cofnąć i że utwór, na wykorzystanie którego wyraziłem zgodę może być bezterminowo przechowywany w dowolnej formie elektronicznej w projektach Wikimedia.

Janusz Wójtowicz