Bruszczewo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m dodanie kodu SIMC
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Stanowisko archeologiczne: drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 28: Linia 28:
[[podział administracyjny Polski 1975-1998|W latach 1975-1998]] miejscowość administracyjnie należała do [[województwo leszczyńskie|województwa leszczyńskiego]].
[[podział administracyjny Polski 1975-1998|W latach 1975-1998]] miejscowość administracyjnie należała do [[województwo leszczyńskie|województwa leszczyńskiego]].


== Stanowisko archeologiczne ==
== Grodzisko - stanowisko archeologiczne ==
W Bruszczewie znajduje się [[stanowisko archeologiczne]], które zostało odkryte w [[1943]] roku.
W Bruszczewie znajduje się [[stanowisko archeologiczne]], które zostało odkryte w [[1943]] roku.


Według badań archeologicznych, w epoce istnienia [[Kultura unietycka|kultury unietyckiej]] w okolicy Bruszczewa znajdował się [[gród]] tamtejszej ludności, będący ośrodkiem władzy. Badania wykazały, że w miejscu tym znajdował się także wielki ośrodek wytwarzania brązu, prawdopodobnie największy na terenach położonych na północ od [[Alpy|Alp]], w pozostałościach grodu odkryto bowiem dużo zmagazynowanych gotowych wyrobów. Warowna osada prawdopodobnie była grodem hutników, którzy z racji magicznego postrzegania ich profesji - wg autorów tezy - władali również przyległymi terenami.
Według badań archeologicznych, w epoce funkcjonowania [[Kultura unietycka|kultury unietyckiej]] w okolicy Bruszczewa znajdował się [[gród]] tamtejszej ludności, będący ośrodkiem władzy. Badania wykazały, że w miejscu tym znajdował się także wielki ośrodek wytwarzania brązu, prawdopodobnie największy na terenach położonych na północ od [[Alpy|Alp]], w pozostałościach grodu odkryto bowiem dużo zmagazynowanych gotowych wyrobów. Warowna osada prawdopodobnie była grodem hutników, którzy z racji magicznego postrzegania ich profesji - wg autorów tezy - władali również przyległymi terenami.

Gród ten funkcjonował także na przełomie IX/X lub w początkach X wieku. Chronologię obiektu doprecyzowały badania dendrochronologiczne drewna. Upadek grodu nastąpił około połowy X wieku najprawdopodobniej w wyniku najazdu. Świadczą o nim ślady pożaru, które obserwowalne są zarówno w mieszkalnej oraz wewnętrznej partii obiektu i porzucony w popłochu dobytek mieszkańców<ref>http://www.instytuthistoryczny.pl/analizy-menu/168-analizy/historia-slowian/grody-slowianskie-kategoria/652-grody-slowianskie</ref>.


Pierwsze wykopaliska przeprowadzili w latach [[1964]]-[[1968]] pracownicy [[Muzeum Archeologiczne w Poznaniu|Muzeum Archeologicznego w Poznaniu]] pod kierownictwem [[Zbigniew Pieczyński|Zbigniewa Pieczyńskiego]].
Pierwsze wykopaliska przeprowadzili w latach [[1964]]-[[1968]] pracownicy [[Muzeum Archeologiczne w Poznaniu|Muzeum Archeologicznego w Poznaniu]] pod kierownictwem [[Zbigniew Pieczyński|Zbigniewa Pieczyńskiego]].

Wersja z 10:06, 30 maj 2014

Bruszczewo
{{{rodzaj miejscowości}}}
Państwo wielkopolskie
Powiat

kościański

Gmina

Śmigiel

Strefa numeracyjna

(+48) 65

Tablice rejestracyjne

PKS

SIMC

0376449

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: wielkopolskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Bruszczewowieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Śmigiel. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

Grodzisko - stanowisko archeologiczne

W Bruszczewie znajduje się stanowisko archeologiczne, które zostało odkryte w 1943 roku.

Według badań archeologicznych, w epoce funkcjonowania kultury unietyckiej w okolicy Bruszczewa znajdował się gród tamtejszej ludności, będący ośrodkiem władzy. Badania wykazały, że w miejscu tym znajdował się także wielki ośrodek wytwarzania brązu, prawdopodobnie największy na terenach położonych na północ od Alp, w pozostałościach grodu odkryto bowiem dużo zmagazynowanych gotowych wyrobów. Warowna osada prawdopodobnie była grodem hutników, którzy z racji magicznego postrzegania ich profesji - wg autorów tezy - władali również przyległymi terenami.

Gród ten funkcjonował także na przełomie IX/X lub w początkach X wieku. Chronologię obiektu doprecyzowały badania dendrochronologiczne drewna. Upadek grodu nastąpił około połowy X wieku najprawdopodobniej w wyniku najazdu. Świadczą o nim ślady pożaru, które obserwowalne są zarówno w mieszkalnej oraz wewnętrznej partii obiektu i porzucony w popłochu dobytek mieszkańców[1].

Pierwsze wykopaliska przeprowadzili w latach 1964-1968 pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu pod kierownictwem Zbigniewa Pieczyńskiego.

W 1995 roku powrócili na stanowisko archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1999 roku projekt badawczy nabrał charakteru międzynarodowego i stał się projektem polsko-niemieckim.

Partnerem naukowym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza jest Christan-Albrechts-Universität w Kilonii.

Projektem badawczym kierują dwie osoby: prof. dr hab. Johannes Müller z Kilonii i prof. UAM dr hab. Janusz Czebreszuk z UAM. Ma on charakter interdyscyplinarny i skupia ponad 20 specjalistów z Polski, Niemiec, Austrii i Danii[2].

Bibliografia

  • Janusz Czebreszuk, Johannes Müller (Hrsg.), Bruszczewo 1. Ausgrabungen und Forschungen in einer prähistorischen Siedlungskammer Groβpolens. Forschungsstand – Erste Ergebnisse – Das östliche Feuchtbodenareal, Poznań - Kiel 2004.
  • Bruszczewo perła archeologii Wielkopolski, red. Janusz Czebreszuk, Śmigiel 2009.
  • Michał Brzostowicz, Bruszczewski zespół osadniczy we wczesnym średniowieczu, Poznań 2002.